צילום: פלאש 90, למצולמים אין קשר לכתוב

מה בדיוק הסיפור עם מחאת הרופאים?

מאחורי הסכסוך בין הרופאים למשרד הבריאות יש טריק כלכלי שמנפח את השכר ומאפשר לקופות לקנות מטופלים חדשים. כתבי "כאן כלכלי" מסבירים הכל מהתחלה
עמית תומר
29 בנובמבר 2017
22:12
עודכן ב 10:30

על מה הרופאים מוחים עכשיו? למה היתה שביתה בבתי החולים אתמול?
הרופאים מתנגדים לצעדים של משרד הבריאות והממשלה שנועדו להגביל את היכולת שלהם לעבור בין קופות החולים.

זו הסיבה שהם הכריזו על שביתה, אבל לבסוף, בתום דיון לילי בבית הדין הארצי לעבודה הסכים משרד הבריאות למשוך את החוזר שהוציאו בנושא בו פורטו הצעדים מעוררי המחלוקת, ולבחון את הדברים מחדש. הרופאים הסכימו בינתיים להמיר את ההשבתה המלאה בעיצומים רכים יותר – שביתה סמלית בת שעתיים בלבד בבתי החולים וקיום אסיפות הסברה.

למה הרופאים עוברים בין קופות החולים?
במילה אחת – כסף.

קופות החולים מתוקצבות על פי מספר הלקוחות או המבוטחים אצלן. לכן, הן בתחרות מתמדת על עוד לקוחות, ואחת הדרכים למשוך אליהן לקוחות חדשים היא להעסיק רופאים מוכרים ואטרקטיביים. וכדי להעסיק אותם, צריך להציע להם שכר גבוה.

נו מעולה, ומה הבעיה עם זה?
התוצאה של התחרות הזו היא שהרופאים עוברים תכופות ממקום לקום, והשכר שלהם הולך וגדל. ובסופו של דבר, משום שהם עובדי ציבור - המשכורות שלהם מגיעות מדמי החבר ומס הבריאות שאנחנו משלמים. כשמשקיעים את המשאבים האלה במשכורות שלהם, חוסכים אותם משיפור השירותים שמגיעים לנו.

ואיך זה מפריע לקופות החולים?
האמת שקופות החולים הן דווקא הגורם העיקרי לכך – הן אלו שנושאות ונותנות על הרופאים, ונותנות להם את האפשרות לעבור. הבעיה העיקרית בכך היא שהקופות לרוב פחות מעוניינים ברופאים הספציפיים, ויותר בקהילת המטופלים שלהם – שעשויה לעבור אחרי הרופא אל מקום העבודה החדש שלו. כמה מאות מטופלים חדשים שעוברים עם הרופא הקבוע שלהם שווים הרבה כסף, וכך, במשכורת המופקעת שהקופה משלמת לרופא, היא בעצם קונה מטופלים.

איך משרד הבריאות החליט לטפל בבעיה הזו?
במשרד הבריאות שמו לב שהשיטה הזו הפכה לתופעה, והורו לקופות החולים לחשוף בפניהם מידי שנה כמה מרוויחים הרופאים העובדים אצלם. הם גם דרשו מקופות החולים להתוות מדיניות מסודרת לקביעת המשכורות, תוך רמיזה שאם זה לא יעבוד – יתכן שהמשרד עצמו יגביל את שכר הרופאים. במקביל, הצעת חוק שעלתה על שולחן הממשלה הציעה לא לאפשר לרופאים לעבור קופת חולים – אלא אם מקום העבודה שלהם רחוק ב-30 ק"מ לפחות מהקודם. כך, למטופלים הקודמים שלהם לא ישתלם ללכת אחרי רופא שעוזב, וכך קופה שתציע לרופא עבודה חדשה – תבחר בו באמת בגלל כישוריו.

הגבלת המעבר של רופאים זו לא פגיעה בחופש העיסוק שלהם?
לכאורה, כן. אך גם המצב הנוכחי בעייתי.

כך למשל, לפני מספר חודשים פורסם כי קופות החולים הגיעו להסדר ביניהן, בשיתוף משרד הבריאות, על הפסקת הקרב על הרופאים ביניהן, וגם זה לא עבר חלק: רשות ההגבלים העסקיים מיהרה לצאת נגד הפשרה – ואמרו שיתכן שמדובר בהסדר כובל.

מנגד במשרד הבריאות אומרים במפורש – ההצעות הכספיות שמקבלים הרופאים חריגות בהיקפן. ואם כמו, שטוענים במשרד הבריאות, הרופא מתחייב – במישרין או בעקיפין – להביא איתו לקופה החדשה את המבוטחים בהם טיפל במקום העבודה הקודם שלו, גם זה מהלך לא לגיטימי.

איזה פתרון אחר משרד הבריאות יכול למצוא לסוגיה הזו?
על זה יצטרכו לשבור בתקופה הקרובה במשרד הבריאות את הראש. אפשרות אחת היא שבמשרד יתקפלו לגמרי מדרישותיהם – ואז השקט ישמר. אם הם יתעקשו על ההגבלות נראה שיהיה קשה למצוא פתרון ביניים בין הצדדים, כאשר כל צעד שמשרד הבריאות ניסה לנקוט עד כה נתקל בהתנגדות חריפה. יתכן ולבסוף תימצא פשרה כמו הגבלת שכר הרופאים לסכום מסוים שיהיה גבוה מספיק כדי לרצות גם את ההסתדרות הרפואית, או ריכוך אחר של המגבלות.

Amitt@kan.org.il