צילום: אי-פי

הנייה קורא לאינתיפאדה: "השלום נקבר", צה"ל מתגבר כוחות

מנהיג חמאס קרא לפלסטינים לצאת ליום זעם, בעקבות נאומו של טראמפ על ירושלים. נתניהו: "במגעים עם מדינות נוספות לגבי הכרה דומה". צה"ל נערך להפרות סדר ביו"ש
גל ברגר, גילי כהן, ענבל תמיר, דנה בן שמעון, יעל אוחנה ושמעון מיג'אן
07 בדצמבר 2017
10:24

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, קרא היום (חמישי) לפלסטינים להתקומם נגד ההכרזה של ארצות הברית כי היא מכירה בירושלים כבירת ישראל. בנאום שנשא ברצועת עזה, הכריז הנייה על יום זעם שייערך מחר, וקרא לפתוח ב"אינתיפאדת חירות ירושלים והגדה". "מי שחושב שעמנו ייכנע בפני התוקפנות הזו - שוגה", הוא הצהיר.

>> "נכבה שנייה": כך הגיבה התקשורת הערבית להכרזת טראמפ


הנייה קבע כי ההכרה "קברה את התהליך המדיני פעם אחת ולתמיד", והוסיף: "כבר הוכחנו שאנחנו יודעים להצית אינתיפאדה עממית. לעמנו יש יכולת לשנות וגם לכפות משוואות חדשות. עלינו לצאת ממנהרת אוסלו ולהודיע שאין תהליך שלום". בנוסף, מנהיג חמאס דרש מאבו מאזן להודיע על הפסקת התיאום הביטחוני עם ישראל.

לקראת תפילות יום השישי מחר במסגדים, הוחלט בצה"ל לתגבר כוחות של מספר גדודים באזור יהודה ושומרון. בנוסף, הוגדרו כוחות כוננות למקרה הצורך.

במקביל, ראש הממשלה בנימין נתניהו השתתף הבוקר בכנס של משרד החוץ ובירך פעם נוספת על ההכרה של טראמפ. "אתם בבירת ירושלים. אם לא ידעתם את זה עד לאתמול, אנחנו יודעים את זה אלפי שנים", אמר נתניהו למשתתפים. "כולנו התרגשנו אמש לשמוע את ההצהרה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. הוא קשר עצמו לנצח לתולדותיה של בירתנו. שמו יתנוסס מעתה כאיש המגן בהיסטוריה של ירושלים".

נתניהו גם הצהיר כי ארצות הברית לא צפויה להיות המדינה האחרונה שמכירה בישראל: "אני רוצה לבשר שאנחנו במגעים עם מדינות אחרות שיכירו הכרה דומה, ואין לי ספק שברגע שתעבור השגרירות יהיה מעבר של שגרירויות רבות לירושלים".

בעקבות נאומו של טראמפ, מתוכננות היום תהלוכות מחאה במרכזי הערים הפלסטיניות ביהודה ושומרון. ארגון פתח הכריז על שביתת מחאה כללית בירושלים ומשרד החינוך הפלסטיני משבית חלקית את הלימודים על מנת לאפשר השתתפות בהפגנות. גם בלילה נרשמו כמה הפגנות נגד ההודעה האמריקנית, שבמהלכן ירו חמושים באוויר ונשמעו קריאות נגד יהודים.

שעות לאחר שנשיא ארצות הברית דונלד טראמפ הכיר רשמית בירושלים כבירת ישראל, דיווח הבוקר העיתון הערבי "אל-חיאת" על שיחת טלפון שקיים טראמפ עם יו"ר הרשות אבו מאזן לפני ההצהרה. על פי הדיווח, הנשיא האמריקני עדכן את אבו מאזן על כוונתו להכיר בירושלים והזמין אותו להגיע לביקור בוושינגטון, אך מועד לביקור כזה עדיין לא ידוע.

מהדיווח עולה עוד כי טראמפ עדכן את אבו מאזן כי תהליך העברת השגרירות האמריקנית מתל אביב לירושלים יארך שלוש שנים. בנוסף, נשיא ארצות הברית הדגיש בשיחה כי הוא נותר נחוש להגיע להסכם שלום בין ישראל לפלסטינים, וכי הוא סבור שההכרה בירושלים אף תסייע לכך.

בתוך כך, נשיא טורקיה, רג'פ טאיפ ארדואן תקף פעם נוספת את הצהרת טראמפ וקבע כי היא "תבעיר את המזרח התיכון". בדברים שמסר לכלי התקשורת לפני המראתו לביקור ביוון, טען ארדואן כי "החלטת ארצות הברית בעניין ירושלים מתעלמת מהחלטת האו"ם בשנת 1980 על מעמדה של העיר".

תיעוד: הפגנת מחאה סמוך לחברון הלילהגם בצד הפלסטיני נמשכו הבוקר הגינויים למהלך האמריקני. סגן יו"ר פתח, מחמוד אלעאלול, הצהיר כי להחלטה האמריקנית אין תוקף חוקי והיא "לא תשנה את המציאות בירושלים, שתישאר בירת המדינה פלסטינית". לדברי עאלול, שהתראיין לרדיו "קול פלסטין", "ארצות הברית הוכיחה שהיא לא ראויה לתת חסות לתהליך השלום. תפקידה כמתווכת היה לשמור על נייטרליות, אך במקום זאת היא הפכה לחלק מהתוקפנות נגדנו".

אמש נאם יו"ר הרשות זמן קצר אחרי נאומו של טראמפ ואמר כי ההכרה בירושלים הורסת את תהליך השלום. "בהודעתו, הממשל האמריקני פועל בניגוד להחלטות האו"ם ולקונצנזוס הבינלאומי", מסר אבו מאזן מרמאללה. "צעדים אלה מסבכים את המאמצים להגשמת השלום. זה פרס לישראל על ההפרות שהיא מבצעת ועל מדיניות האפרטהייד שלה, ובא לשרת גורמים קיצוניים שרוצים לדרדר את האזור להסלמה".