צילום: הדס פרוש, פלאש 90

משרד החוץ תידרך נציגויות בעולם: "יש לעודד ריסון אחרי נאום טראמפ"

לידי "כאן חדשות" הגיע מברק שהפיץ המשרד לנציגויות ישראל בעקבות ההכרה האמריקנית בבירה. המסר המרכזי שהתבקשו להעביר – הקשר ההיסטורי של העם היהודי לירושלים
גילי כהן
07 בדצמבר 2017
13:53

"יש לעודד קריאות לריסון ולתגובה שקולה" – כך התבקשו נציגי ישראל ברחבי העולם במברק של משרד החוץ בעקבות נאום טראמפ על ההכרה בירושלים. תוכן המברק, שהופץ בין נציגויות ישראל השונות, הגיע היום (חמישי) לידי "כאן חדשות".

במשרד החוץ תדרכו את הנציגים הישראלים כיצד להגיב להודעה של טראמפ, והבהירו כי המסר המרכזי שיש להעביר הוא הקשר ההיסטורי של העם היהודי לירושלים, והיותה של העיר בירת ישראל. בנוסף, הנציגים התבקשו להעביר מסרים ברוח דומה גם לאישים וארגונים במדינות שבהן הם פועלים.

משעות הבוקר מתקיימות ברחבי ירושלים, הגדה המערבית וגם רצועת עזה הפגנות מחאה בעקבות הצהרתו של נשיא ארצות הברית מאתמול. ברמאללה התעמתו כ-300 מפגינים, חלקם רעולי פנים, עם כוח מג"ב והשליכו אבנים לעבר השוטרים. הכוח השתמש ברימוני הלם ובגז מדמיע. בשער שכם בירושלים הפגינו עשרות בני אדם, ולא נרשמו אירועים חריגים.

הבוקר השתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו בכנס של משרד החוץ ובירך פעם נוספת על ההכרה של טראמפ. "אתם בבירת ירושלים. אם לא ידעתם את זה עד לאתמול, אנחנו יודעים את זה אלפי שנים", אמר נתניהו למשתתפים. "כולנו התרגשנו אמש לשמוע את ההצהרה ההיסטורית של הנשיא טראמפ. הוא קשר עצמו לנצח לתולדותיה של בירתנו. שמו יתנוסס מעתה כאיש המגן בהיסטוריה של ירושלים".

נתניהו גם הצהיר כי ארצות הברית לא צפויה להיות המדינה האחרונה שמכירה בישראל: "אני רוצה לבשר שאנחנו במגעים עם מדינות אחרות שיכירו הכרה דומה, ואין לי ספק שברגע שתעבור השגרירות יהיה מעבר של שגרירויות רבות לירושלים".

במקביל, נמשכו התגובות ברחבי העולם להודעה שהגיעה מוושינגטון. משרד החוץ של רוסיה הזהיר היום כי "עמדתה החדשה של ארצות הברית כלפי ירושלים עלולה להחריף את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. אנו קוראים לכל הצדדים להפגין איפוק". שר החוץ הבריטי הוסיף כי "ההכרה של ארצות הברית בירושלים אינה מסייעת למצב".