צילום: עבד רחים חטיב, פלאש 90

הפגנות בירושלים, בגדה ובעזה נגד הכרזת טראמפ; כ-100 פלסטינים נפצעו

מאות יצאו להפגין נגד ההכרה של ארצות הברית בירושלים כבירת ישראל בשורה של מוקדים בירושלים, יו"ש ורצועת עזה. מעבר גלבוע הסמוך לג'נין נסגר בגלל יידוי אבנים
גל ברגר, דנה בן שמעון ורועי שרון
07 בדצמבר 2017
15:14
עודכן ב 18:44

מאות פלסטינים מפגינים היום (חמישי) בירושלים, יהודה ושומרון ורצועת עזה נגד נאומו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שהכיר בירושלים כבירת ישראל. הסהר האדום מדווח כי במהלך העימותים נפצעו 104 פלסטינים, ארבעה מהם מירי חי, 18 מכדורי גומי ו-75 משאיפת עשן.

>> "נכבה שנייה": כך הגיבה התקשורת הערבית להכרזת טראמפ


בצהריים החלה הפגנה גדולה ברמאללה, סמוך למחסום בית אל. כ-300 פלסטינים התפרעו ויידו אבנים לעבר כוח של מג"ב, שבתגובה השתמש בגז מדמיע וברימוני הלם. חלק מהמפגינים הגיעו רעולי פנים לכיכר ה"סיטי אין" בעיר וגלגלו צמיגים בוערים לעבר השוטרים. זמן קצר לאחר מכן, נסגר מעבר גלבוע הסמוך לג'נין בעקבות יידוי אבנים של פלסטינים.

בתקשורת הפלסטינית דווח על עימותים נוספים סמוך לקבר רחל בבית לחם, באזור חברון ובמוקדים נוספים בגדה. בהפגנות שנערכו בשכם וברמאללה הוצתו תמונותיו של נשיא ארצות הברית.

עימות בין פלסטינים לשוטרים בשער שכם בירושלים, היום (צילום: הדס פרוש, פלאש 90)

במקביל, דווח על תהלוכות מחאה שהתקיימו גם ברצועת עזה. כלי תקשורת פלסטיניים מסרו כי שלושה בני אדם נפצעו בדרגות שונות מירי של צה"ל סמוך לגבול עם דרום רצועת עזה.

ראש ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, מוחמד בארכה, קרא היום למדינות ערביות ומוסלמיות להחזיר מיד את שגריריהן מוושינגטון בעקבות הצהרת טראמפ. בכינוס של ראשי הוועדה, קבע בארכה כי נאומו של הנשיא האמריקני היה "פרי ההתקרבות של ישראל ושל ארצות הברית לסעודיה, ונועד לכפות על הפלסטינים פתרון של הימין הקיצוני".

מנהיג חמאס, אסמאעיל הנייה, קרא מוקדם יותר לפתוח ב"אינתיפאדת חירות ירושלים והגדה" בשל ההכרה בירושלים. בנאום שנשא ברצועת עזה, הכריז הנייה על יום זעם שייערך מחר, וקרא לפתוח ב"אינתיפאדת חירות ירושלים והגדה". "מי שחושב שעמנו ייכנע בפני התוקפנות הזו - שוגה", הוא הצהיר.

סגן יו"ר פתח, מחמוד אלעאלול, הצהיר כי להחלטה האמריקנית אין תוקף חוקי והיא "לא תשנה את המציאות בירושלים, שתישאר בירת המדינה פלסטינית". לדברי עאלול, שהתראיין לרדיו "קול פלסטין", "ארצות הברית הוכיחה שהיא לא ראויה לתת חסות לתהליך השלום. תפקידה כמתווכת היה לשמור על נייטרליות, אך במקום זאת היא הפכה לחלק מהתוקפנות נגדנו".

לקראת תפילות יום השישי שייערכו מחר במסגדים, הוחלט בצה"ל לתגבר כוחות של מספר גדודים באזור יהודה ושומרון. בנוסף, הוגדרו כוחות כוננות למקרה הצורך.