נסראללה: הכרזת טראמפ היא "הצהרת בלפור 2"

מנהיג חיזבאללה קרא למדינות ערב לנתק את קשריהן עם ישראל בעקבות ההכרה האמריקנית בירושלים. לדבריו, התגובה ההולמת לכך תהיה אינתיפאדה חדשה
יובל קינג וערן זינגר
07 בדצמבר 2017
18:37
עודכן ב 19:09

מזכ"ל חיזבאללה חסן נסראללה הגיב הערב (חמישי) להכרזת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ על הכרה בירושלים כבירת ישראל, בקריאה למדינות ערב לנתק מיד את קשריהן עם ישראל ולהימנע מנרמול הקשרים עימה. את ההכרזה כינה נסראללה "הצהרת בלפור 2", ואמר כי התגובה ההולמת להכרה האמריקנית היא אינתיפאדה חדשה. לדבריו, יש לכונן פסגה מוסלמית שבה יוכרז שירושלים היא בירתה הנצחית של פלסטין.

בנאומו בערוץ אלמנאר תקף נסראללה את הממשל בוושינגטון ואמר כי אינו מכבד הסכמים בעוד הוא דורש מאחרים שיעשו כן. "טראמפ אמר לעולם הערבי שאין יותר סוגייה פלסטינית, וירה את הירייה האחרונה בתהליך השלום", אמר נסראללה.

פלסטינים מפגינים נגד ההכרזה:


"טראמפ אמר לישראלים שכל ירושלים שייכת להם, מערב ומזרח. ואם כן - בכך הסתיים העניין", אמר מזכ"ל חיזבאללה. "לא יהיה עוד מעמד מיוחד לדתות בירושלים , והריבונות על המקומות הקדושים לאסלאם תהיה בידי הישראלים והם חופשיים לעשות בהם ככל העולה על רוחם. אל תתפלאו אם נתעורר יום אחד ונגלה שחפרו מתחת למסגד אל אקצא והמסגד כולו יתמוטט".

לדבריו, "אנו ממשיכים לתמוך בהחלטת האו"ם – שם הבהירו כי הסטטוס של ירושלים צריך להיקבע כחלק ממו"מ על פתרון שתי המדינות".

מזכ"ל חיזבאללה הוסיף: "כל שאר הסוגיות בסכנה אם נשתוק על ירושלים". הוא ציין כי "כל מדינות העולם אמרו לטראמפ שהן נגד ההחלטה. טראמפ יודע שיש כאן זלזול ופגיעה במאות מלייוני מוסלמים מסביב לעולם. אנו ניצבים מול ממשל שלא מכבד הסכמים בעוד הוא מצפה שאחרים יכבדו".