(צילום: AP)

האם מחירי הדירות משפיעים על מחירי השכירות?

מתן שואל אם ירידה חדה במחירי הדירות, ישפיעו גם על מחירי השכירות. כאן כלכלי עונים
ישראל פישר
01 בינואר 2018
13:03

מתן שואל:
מה הקשר בין מחירי הדירות למחירי השכירות? ואם מחירי הדירות ירדו בשיעור חד, האם ירדו גם מחירי השכירות?

כאן כלכלי עונים:

היי מתן,
מחירי הדירות לקנייה משקפים בדרך כלל את הפוטנציאל שאפשר להרוויח מהן. למשל, דירות חדשות יהיו יקרות יותר מדירות בבתים ישנים, גם בגלל שכנראה יצטרכו שם פחות תיקונים. מחירי הדירות משקפים גם את הערך של בעלות על דירה. כלומר, בעלות על דירה היא נכס פיננסי והבעלים יכולים ליהנות מתשואה אם הם משכירים אותה, או ליהנות מתשואה כשמחיר הדירה עולה. בנוסף, אנשים שמתגוררים בדירה בבעלותם לא צריכים להתמודד עם בעל בית והם נהנים מיציבות ומביטחון – וגם לזה יש ערך. אך, בעלי דירות אחראיים ברוב המוחלט של המקרים על תיקונים בדירה וזה יכול להיות דבר יקר.

כשמחירי הדירות עולים, גם שכר הדירה צפוי לעלות – כי המשקיעים רוצים ליהנות מתשואה סבירה, שנעה בדרך כלל בין 2% ל-3%. במקומות מבוקשים, התשואה גבוהה יותר . אבל גם לזה יש גבול, כי למרות שמחירי הדירות גבוהים יחסית, היכולת של אנשים שמתגוררים בשכירות לשלם דמי שכירות חודשיים גבוהים מוגבלת.

אם מחירי הדירות ירדו באופן משמעותי, ניתן לצפות גם לירידה מסוימת במחירי השכירות, אבל לא ירידה משמעותית. עדיין יהיה ביקוש למגורים בשכירות, ובעלי בתים רבים יעדיפו להמשיך להחזיק בדירה שלהם – ולא למכור אותה במצב של מחירים נמוכים, כדי שלא להפסיד תשואה. אם מחירי הדירות ימשיכו לרדת במשך תקופה ארוכה, יכולת המיקוח של השוכרים תעלה, וגם מחירי השכירות ירדו.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל kesef@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיותכיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.