(צילום: AP)

מה שיעור המס שמשלמים בישראל?

ענר שואל האם ניתן לקבוע מה שיעור המס "האמיתי" שמשלמים בישראל. כאן כלכלי עונים
ישראל פישר
09 בינואר 2018
13:16

ענר שואל:
מה שיעור המס האמיתי שמשלמים בישראל?

כאן כלכלי עונים:


היי ענר,
לשאלה הזו אין תשובה אחת בגלל ששיעור המסים שמשלמים הישראלים משתנה בהתאם להכנסה ולמקום מגורים. את המסים שאנחנו משלמים מחלקים לשניים: מס ישיר ומס עקיף.

מס ישיר זה כסף שאנחנו משלמים ישירות למדינה מהמשכורת שלנו כמו מס ההכנסה או הביטוח הלאומי. מס עקיף הוא תשלום על דברים שאנחנו קונים, כמו מס ערך מוסף (מע"מ). מי שמרוויח יותר משלם יותר מס הכנסה, אבל כולם משלמים את אותו אחוז מע"מ על כל מוצר חדש שקונים – 17%.

אם לוקחים את כל המסים שמשולמים בישראל על ידי האזרחים והחברות, מקבלים מדד שנקרא נטל מס. זה מדד חשוב לבדיקת המצב במשק, בגלל שמדינות שבהן יש נטל מס גבוה בדרך כלל גורמות לזה שאנשים ינסו להחביא הכנסות כדי לשלם פחות מסים, ולזה שחברות יעדיפו להשקיע במקומות אחרים. אבל מדינות עם נטל מס נמוך מדי מציעות בדרך כלל פחות שירותים לאזרח.

נטל המס בישראל הגיע ב-2015 ל-26.2% - וזה גבוה רק בקצת מהממוצע במדינות OECD, אבל התשלומים לביטוח לאומי בישראל אינם מחושבים בנתונים הרשמיים של נטל המס.

נטל המס הישיר בישראל נמוך יחסית, אך נטל המס העקיף גבוה יחסית. וזה אומר שמי שמרוויח מעט צריך לסחוב על גבו תשלומי מסים גבוהים ביחס למה שהוא מרוויח – ולכן, גם נטל המס של בעלי הכנסות נמוכות גבוה יותר. גם הכלכלן הראשי במשרד האוצר הודה במצגת שפרסם בינואר 2017 שמסים ישירים שמשתנים לפי רמות ההכנסה מצמצמים את האי שוויון, ואילו מסים על צריכה מרחיבים את האי השוויון.

גם לכם יש שאלות שמחפשות תשובות? אפשר לשלוח שאלות לחיות כיס במייל kesef@kan.org.il או בטוויטר בהאשטג #חיותכיס או בפייסבוק של כאן כלכלי. התשובות מתפרסמות באתר ובפינה "חיות כיס" בצבע הכסף, בכל יום ב"כאן ב'" ב-16:30.