-
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

היועמ"ש: גנץ לא מוסמך להחליט על סגירת גל"צ בתקופת בחירות

במכתב שנשלח מטעמו נקבע כי שרים מחויבים לנהוג באיפוק בתקופת הבחירות. עוד נקבע כי המלצות הוועדה ששר הביטחון מינה לבחינת עתיד התחנה הצבאית לא יחייבו את שר הביטחון הבא
ליאל קייזר
09 בפברואר 2021
17:55

פרסום ראשון: היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט קבע היום (שלישי) כי שר הביטחון בני גנץ אינו מוסמך להחליט על סגירת גלי צה"ל בתקופת הבחירות. במכתב ששלח המשנה ליועץ, מאיר לוין, לחבר הכנסת ניסים ואטורי, הבהיר המשנה כי גנץ, כמו יתר שרי הממשלה, מחויב לנהוג באיפוק בתקופת הבחירות ולכן אינו מוסמך לקבל החלטה מהסוג הזה בעת הזאת. עוד הבהיר לוין כי המלצות הוועדה שמינה גנץ לבחינת עתידה של התחנה הצבאית לא יחייבו את שר הביטחון הבא.

מלשכת שר הביטחון נמסר בתגובה: "כפי שהדגיש בהודעתו, שר הביטחון החליט בהמלצת הרמטכ"ל על הוצאת גל"צ ממערכת הביטחון. הוועדה שהוקמה לאחר התייעצות עם הגורמים המשפטיים תביא בתוך מספר שבועות את מתווה הפעולה למימוש ההחלטה. שר הביטחון לא מאמין שיהיה מי שירצה להפוך אותה ברגע האחרון ואם חלילה זה יקרה – הוא יישא בתוצאות הציבוריות והמעשיות". 

שר הביטחון הודיע לפני כשלושה שבועות כי החליט להוציא את גלי צה"ל ממערכת הביטחון. ההחלטה התקבלה בהמלצת הרמטכ"ל אביב כוכבי. גנץ הנחה לכנס צוות בין משרדי, בראשות מנכ"ל משרד הביטחון אלוף במילואים אמיר אשל, שיגבש בתוך כמה שבועות הצעה למתכונת העברת התחנה אל מחוץ לצבא או סגירתה.

"ההחלטה שקיבלתי בהמלצת הרמטכ"ל היא עניין ערכי ולא תקציבי", הסביר אז גנץ. "תקשורת החופשית בישראל היא חשובה מאין כמוה, ואמשיך להגן עליה ולדאוג לעצמאותה, אולם קיום תחנה צבאית בצה"ל אינה סבירה בעת הזו. קבעתי כי לובשי מדים לא יעסקו בפוליטיקה בשום תפקיד, זהו דבר בלתי מתקבל על הדעת הסותר את ערכי צה"ל, את היושרה המתחייבת ואת ההתנהלות התקינה".

ביום בו הכריז גנץ על החלטתו, הודיע מנדלבליט לראש הממשלה בנימין נתניהו כי תוכניות המענקים עליה הכריז יחד עם שר האוצר, ישראל כ"ץ, לסיוע כלכלי במשבר הקורונה - אינה חוקית אף היא. היועץ הזהיר במכתב לכ"ץ מכלכלת בחירות והבהיר כי אין לעשות שימוש לא ראוי בכוח השלטון ובמשאבי המדינה כדי להשיג יתרון לא הוגן בבחירות. עוד כתב היועץ כי תוכנית כלכלית בעת משבר צריכה להיבנות על סמך מניעים מקצועיים, בריסון, באיפוק ובההתייעצות עם הגורמים המתאימים.