-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

אמ"ן: בשבועות הקרובים צפויה עלייה חדה בתחלואה

על פי דוח מרכז המידע והמחקר של אגף המודיעין הסיבה לכך היא הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי • שר הבריאות: "מורים שלא יתחסנו - ייבדקו כל 48 שעות" • ברקע החזרה ההדרגתית ללימודים, מנכ"ל משרד החינוך לכאן רשת ב: לא ניזום חקיקה שתחייב מורים ואנשי צוות להתחסן • אחוז הבדיקות החיוביות - 7.8% • ארגון הבריאות העולמי: ירידה במספר המקרים החדשים ובמספר המתים
גילי כהן וורד פלמן
10 בפברואר 2021
07:44
עודכן ב 17:59

בשבועות הקרובים צפויה עלייה חדה בתחלואה, בגלל הסרת המגבלות ותפוצתו הנרחבת של הווריאנט הבריטי. כך עולה מדוח מרכז המידע והמחקר של אגף המודיעין שפורסם היום (רביעי).

מוקדם יותר אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין כי "מי שלא ירצה להתחסן וירצה לעבוד בהוראה יצטרך להיבדק כל 48 שעות". במעמד קבלת המלצות ועדת סל התרופות לשנת 2021, שאל השר "למה פועל ניקיון שעשה את החיסון צריך מהמסים שלו לממן את השיגעונות של מי שמצא את עצמו בצד של מתנגדי החיסונים". לעומתו, טען הבוקר מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי בריאיון לכאן רשת ב כי המורים לא יחוייבו להתחסן.  

ירידה במספר החולים המאומתים היומי: אתמול אובחנו 6,062 בני אדם חיוביים לקורונה. אחוז הבדיקות החיוביות - 7.8%. סגן שר הבריאות יואב קיש הודיע הבוקר כי לראשונה זה חודש – מספר החולי הקורונה שמצבם קשה בישראל ירד מתחת ל-1,000 ועמד על 993. זמן קצר אחר כך עודכן המספר ל-1,020. בריאיון לאריה גולן בכאן רשת ב אמר קיש: "סוף סוף מתחילים לראות את השפעתו של מבצע החיסונים". בד בבד, משרד הבריאות עדכן הבוקר שכ-3.6 מיליון ישראלים כבר חוסנו נגד קורונה עד כה, מתוכם כ-2.2 מיליון כבר קיבלו את המנה השנייה. 

האזינו לריאיון המלא עם סגן שר הבריאות יואב קיש לכאן רשת ב

סגן שר הבריאות התייחס גם לנתונים שהציג איגוד רופאי בריאות הציבור, על הפגיעה הנפשית שנגרמת לילדים בשל הסגירה הממושכת של מערכת החינוך. "הופתעתי מהדברים שנאמרו שם, שאנחנו קוראים לילדים 'מפיצי מחלות'", ציין קיש. "יש לי הרגשה שיש שם הרבה מאוד פופוליזם. את המחיר בחינוך כולנו מבינים". 

ראש שירותי בריאות הציבור במשרד הבריאות, ד"ר שרון אלרעי-פרייס אמרה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב כי "בדצמבר ביקשנו שיעשו צעדים כדי שלא נגיע להיות שיאני התחלואה והתמותה. כשנוקטים בפעולות מאוחר מדי זה עולה בחיי אדם". אלרעי-פרייס גילגלה למשרד החינוך את מצוקת הילדים מהיעדר המסגרות ואמרה שאין זה תפקידה לבנות תוכניות לימודים שתיקח בחשבון את פוטנציאל ההדבקה במערכת החינוך. 

ראש צוות המומחים המייעץ לממונה הקורונה, פרופסור רן בליצר, הביע אופטימיות לגבי ההשפעה של מבצע החיסונים ואמר: "אם נמשיך להתחסן כמו שהתחסנו – אנחנו בדרך להקלות משמעותיות". בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב הוא התייחס לשיקולים שהובילו לסיום הסגר: "חשבנו שנכון לקחת סיכון מחושב מתוך ציפייה שנראה את השפעתו החיובית של החיסון, ובגלל שאין ברירה - המשך הסגר היה שוחק עד הקצה את האמון והנכונות הציבורית". 

מנכ"ל משרד החינוך: לא ניזום חוק שיחייב צוותי הוראה להתחסן

וברקע פתיחת מערכת החינוך, שתחל מחר עם חזרה חלקית לפעילות של הגנים וכיתות א'-ד', מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי אמר לכאן רשת ב שמשרדו לא יקדם חקיקה שתחייב צוותים חינוכיים להתחסן. "הנתונים לא נמצאים בידינו ואנחנו לא יודעים מי התחסן ומי לא. לכן יש גם קושי לנהל את העניין", הוא הסביר. 

האזינו לריאיון המלא עם מנכ"ל משרד החינוך עמית אדרי לכאן רשת ב

המגמה בעולם: ירידה במספר המאומתים החדשים וגם במספר המתים

בתוך כך, מספר מקרי הקורונה החדשים שדווחו ברחבי העולם ירד זה השבוע הרביעי ברציפות, על פי נתוני ארגון הבריאות העולמי. מספר מקרי המוות כתוצאה מהנגיף שדווחו ברחבי העולם פחת במהלך השבוע השני ברציפות, עם 88 אלף מקרי מוות חדשים שדווחו בשבוע שעבר, ירידה של 10% בהשוואה לשבוע הקודם.

המירוץ לחיסון - חברת טבע מצטרפת

ענקית התרופות טבע מנהלת שיחות עם יצרניות חיסונים נגד קורונה כדי לעזור בהפקת והפצת חיסונים. מנכ"ל החברה קארל שולץ אמר כי "באופן עקרוני, אנחנו מעוניינים לתרום ולייצר חלק מהחיסונים שכבר עברו אישור של הרגולטורים, או שתיכף יעברו אישור".

בבריטניה דווח כי מדענים המייעצים לארגון הבריאות העולמי המליצו על שימוש בחיסון אוקספורד / אסטרהזניקה בקרב מבוגרים בכל הגילאים.