-
צילום: גטי אימג'ס

בידוד עם עוד 60 חיילים: הקבילות על הטיפול בקורונה בצה"ל

רופא שסירב לטפל פנים אל פנים בחיילת שהחלימה וחייל שהמתין להסעה 18 שעות במיון – דוח נציב קבילות החיילים מציג כשלים בטיפול בנגיף בצבא • תלונות התקבלו על אלימות והשפלות מצד מפקדים, אבחנות רפואיות שגויות ועבירות בטיחות מסוכנות • לראשונה זה כמה שנים – לא התקבלו קבילות על גזענות
כרמלה מנשה
10 בפברואר 2021
12:59
עודכן ב 13:22

בשנת 2020 הוגשו 5,706 קבילות בצה"ל, 61% מהן נמצאו מוצדקות - כך עולה מדוח של נציב קבילות החיילים שפורסם היום (רביעי). פרק שלם במסמך עסק בביקורת על הטיפול הלקוי בקורונה. נושאים נוספים שעלו מהדוח הם שימוש באלימות פיזית ומילולית מצד מפקדים, פגיעה בזכויותיהם של משרתים ובעיות בטיפול הרפואי בצה"ל. לראשונה זה כמה שנים, לא נרשמו השנה קבילות בנושא גזענות.

הריאיון עם נציב קבילות החיילים תא"ל איתן דהן בכאן רשת ב

התמודדות עם משבר קורונה

נציב קבילות החיילים, תא"ל במילואים איתן דהן, הצביע על טיפול לקוי של מפקדים במוקדי הדבקה בנגיף ועיכוב במתן מענה רפואי לחיילים שנחשדו כחולים, שנדרשו בבידוד או שנדרשו להיות מורחקים מהיחידה. מאחת מהקבילות עלה שחייל שחלה בקורונה המתין במשך 18 שעות להסעה מבית החולים לביתו, ללא סיוע ממפקדיו. לבסוף מנהל חדר המיון סייע לו להגיע הביתה באמצעות אמבולנס. 

עוד ציין הנציב את הפערים שנוצרו בתיווך ההנחיות מהמטה לשטח בכל הקשור למגפה. ההנחיות בנושא הבידוד בצה"ל השתנו כמה פעמים, לא הייתה הקפדה על בידוד פרטני ולעיתים קבוצה גדולה של חייבים בבידוד נאלצה להעביר אותו יחד. באחד מהמקרים חיילת סיפרה שנאלצה להיכנס לבידוד עם עוד 60 חיילים.  

גם לאחר שהחיילים החלימו, התגלו ליקויים בהליך החזרתם לפעילות שגרתית. חיילים שהחלימו מקורונה והוחזרו ליחידתם התלוננו, לאחר שחשו שהסביבה נרתעת מהם ומתקשה להסתגל לשובם. באירוע נוסף רופא במרפאה סירב לטפל פנים אל פנים בחיילת שהחלימה מהנגיף. 

בריאיון לכאן רשת ב אמר דהן כי "יש יותר מדי מקומות שלא השתפרנו בהם", אבל ציין לחיוב את הירידה הכללית בכמות הקבילות, שלדבריו נעשתה לאחר עבודה מאומצת של צה"ל. "לעשות שיפור ממצב גרוע למצב טוב זה דורש מאמץ, אך אפשרי. להשתפר ממצב טוב למצוין דורש אפילו עוד הרבה יותר עבודה", אמר תא"ל במיל' דהן. 

קללות, השפלות ואלימות 

תופעה שמסרבת להיעלם מצה"ל ושעליה התריע הנציב שוב, היא השימוש באלימות פיזית ומילולית של מפקדים. הנציב הדגיש כי "טשטוש הגבולות והיעדר הכלים להתמודד עם מצבים מורכבים מייצרים קרקע פורייה לביטויי אלימות". באחד מהמקרים שמוזכרים בדוח תואר כיצד מפקדים השליכו סכין, ובאירוע אחר פטיש, לעבר חייליהם והתבטאו בבוטות כלפיהם. 

"כולם פספסו אותו": חייל ניסה לשים קץ לחייו בגלל יחס אלים של חיילים ותיקים

חייל נוסף קבל על שמפקדיו כינו אותו "בכיין", "שקרן" ו-"תינוק", חיקו את אופן הדיבור וההליכה שלו והשפילו אותו לעיניי חיילים. באירוע אחר מפקדת הנחתה חייל לעדכן אותה לעיתים תכופות היכן הוא נמצא, ולדווח לה בכל פעם שהוא ניגש לשירותים על ידי שליחת אימוג'י (סמלון) תואם בוואטסאפ. 

חיילים בהכשרה סיפרו שנלקחו בלילה, תוך איומים והשפלות, למקום מבודד כדי לבצע תרגילים פיזיים. מח"ט ביחידה אחרת קיים שיחה עם נהגים בעקבות התהפכות רכב, כינה את הנהג באירוע "ערס" ואמר ש"ערסים" הם לא בני אדם. 

חיילים קשרו חניך ביחידת מגלן לדגל - מפקד הצוות יודח

התבטאויות חריגות נרשמו גם כלפי חיילים דתיים. חייל תיאר שבלשכת הסמח"ט שלו תלויה תמונה ובה טקסט שמגנה את הציבור הדתי. בין השאר נכתב שם: "התדעו, שנאתי את הדתיים". באירוע אחר מפקד הפיל לרצפה ציוד אישי שכלל ספרי קודש של חייל בזמן מסדר. 

קבלת החלטות שגויה בטיפול הרפואי

לצד הליקויים בטיפול במשבר קורונה, עלו תלונות על התנהלות לא תקינה וקבלת החלטות שגויה של רופאים ופגיעה במתן מענה רפואי. במקרה אחד חייל שנחבל בבית החזה ובבטן בזמן פעילות של היחידה, והתעלף בזמן בדיקה רפואית, נשלח על ידי הרופא לטיפול בתחום בריאות הנפש. לאחר שפנה מיוזמתו לבית החולים התברר שהוא סובל מקרע בטחול. 

חיילת נוספת קבלה על שהופנתה לטיפול בחדר מיון פסיכיאטרי מבלי שרופא בדק את מצבה הגופני, מה שגרם להתעלפותה. באירוע נוסף שבו הותז חומר כימי לעיניו של חייל, הרופאה החליטה שלא להפנות אותו לבדיקה דחופה של רופא עיניים. גם במקרה הזה החייל הגיע עצמאית לבית החולים ואושפז במשך ארבעה ימים עם פגיעה בקרנית העין. 

אל הנציב הגיעו קבילות נוספות בנושאים רבים. תלונה התקבלה על מג"ד שהדליק מדורה סמוך לבונקר תחמושת בניגוד להוראות הבטיחות, ובעקבות כך התפוצצה תחמושת קלה שהייתה במקום. במקרה אחר מפקדת חשפה בזמן שיחה עם אביה של חיילת שהיא משתייכת לקהילה הגאה ושיש לה בת זוג קבועה. 

שר הביטחון בני גנץ הגיב על ממצאי הדוח: "כשחיילי צה"ל מתגייסים, אנחנו לא יכולים להבטיח להם שלא יסכנו את חייהם או שיהיה להם שירות שיעניין אותם. אבל אנחנו חייבים להבטיח יחס הוגן וטיפול רפואי ראוי. אני בטוח שצה"ל יוכל ללמוד הרבה מהדוח, ואני מברך על השיפור שחל בנושא המענה הרפואי לחיילים במסגרת הקורונה. זה נושא שעוד ילווה אותנו וחייבים להקפיד שאנחנו נותנים לו מענה רציף ויעיל. אני מבקש להודות לתא"ל (במיל') איתן דהן על ריכוז המאמץ והדוח המקיף, ועל תפקודו כממלא מקום נציב קבילות החיילים, ולברך את תא"ל (במיל') רחלי ויזל טבת על כניסתה לתפקיד החשוב כל כך".