משפט ההדחה
צילום: רויטרס

הסתיים היום השני במשפט ההדחה של טראמפ: תיעודים חדשים הוצגו מהמהומות בקפיטול

המחוקקים הדמוקרטים הציגו חומרים • עשרות רפובליקנים לשעבר, המתנגדים לטראמפ, מקיימים שיחות להקמת מפלגה שלישית
נתן גוטמן
11 בפברואר 2021
00:05
עודכן ב 06:39

היום השני של משפט ההדחה של הנשיא לשעבר דונלד טראמפ: הסנאט האמריקני קיים הלילה (חמישי) דיון נוסף על האישומים נגד הנשיא לשעבר, שלפיהם הוא גרם למתקפה האלימה על בניין הסנאט ב-6 בינואר. המחוקקים הדמוקרטים חשפו במהלך הדיון חומרי וידאו חדשים מיום המהומות.

בדיון, שנמשך יותר משבע שעות, הציגו הדמוקרטים ציטוטים וקטעי וידאו מנאומים של טראמפ בהם הוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות, מפיץ טענות שקריות בנוגע לזיופים, וקורא לתומכיו להתנגד לאישור ניצחונו של יריבו ג׳ו ביידן. ״טראמפ היה המסית הראשי״, טענו הדמוקרטים.

בין התיעודים החדשים שהציגו נראה הסנאטור מיט רומני, שכמעט ויצא לכיוון ההמון הזועם במסדרון ופונה אחורה בריצה, אחרי שקיבל אזהרה משוטר משטרת הקפיטול שראה את הפורעים באים. בסרטון אחר נראה מנהיג הדמוקרטים צ׳אק שומר יוצא עם מלוויו ותוך שניות חוזר בריצה לאחר שהתברר שהמסדרון חסום על ידי פולשים שנכנסו פנימה.

בד בבד, עשרות רפובליקנים לשעבר המתנגדים לטראמפ נמצאים בשיחות להקמת מפלגה שלישית. הגורמים קיימו שיחת זום בנושא, והסכימו כי אם ירוצו יעשו זאת על בסיס "שמרנות עקרונית".

אמש נפתח משפט ההדחה השני נגד טראמפ. הדיון עסק בשאלה העקרונית האם ניתן מבחינה חוקתית להדיח נשיא שכבר אינו מכהן. חברי הסנאט אישרו כי הדיון חוקתי ושניתן להמשיך בהליך. כלל הסנאטורים הדמוקרטים הצביעו בעד, ואליהם הצטרפו שישה רפובליקנים. המשפט כולו צפוי להימשך שבוע.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הסנאטור צ'אק שומר, אמר במסיבת עיתונאים שערך לפני פתיחת המשפט כי בכוונתם להציג ראיות חדשות במשפט, ראיות שירשיעו את הנשיא. "הסנאט אחראי כעת לגרום לטראמפ לקבל את האחריות על המעשים שלו", אמר שומר. "כשהאישומים הם כאלה חמורים, אי אפשר לטאטא אותם מתחת לשטיח. זה לא יוביל לאחדות". סקר שפרסמה רשת CBS העלה כי רוב הציבור האמריקני - 56% - תומך בהרשעה והדחה של הנשיא לשעבר.

התובעים, נציגי המפלגה הדמוקרטית בבית הנבחרים, צפויים להציג בהמשך המשפט את הטיעונים בעד הדחת טראמפ באשמה של הסתה להמרדה בשל חלקו בהסתערות ההמון על הקפיטול ב-6 בינואר. התובעים יציגו סרטונים בהם נשמע טראמפ בעצרת שקדמה להסתערות ודברים שאמר לפני כן, בהם ערער על תוצאות הבחירות.

ההגנה תטען שאין לסנאט סמכות להדיח את טראמפ ושמדובר בפגיעה בחופש הביטוי שלו. עוד יטענו כי אין לקחת את דבריו של טראמפ בעצרת באופן מילולי ולפרש אותם כקריאה לאלימות. כל צד יקבל 16 שעות להצגת טיעוניו. עדיין לא הוחלט אם לאפשר זימון עדים לדיון. ביום שישי, לפני כניסת השבת, תהיה הפסקה במשפט, לבקשת עורך דינו היהודי של טראמפ.

כדי להרשיע את טראמפ יש צורך ברוב של שני שלישים - כלומר, 17 סנטורים רפובליקנים יצטרכו להצטרף לדמוקרטים. כרגע מצב זה אינו נראה אפשרי ולכן אין תרחיש סביר שבו טראמפ יודח.