הפגנה של פעילי הצופים מחוץ לכנסת
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

הפגיעה לא מסתיימת בהגבלות על בתי הספר: תנועות הנוער מתמודדות עם שנה הרסנית

בימים שבהם בני הנוער נסגרים ימים שלמים בחדרים, ומשלמים מחיר נפשי לא מבוטל, תנועות הנוער עשויות להיות פתרון לרבות מהמצוקות. אך גם הן נאלצו לעבור לדיגיטל כדי להמשיך את הפעילות בזמן קורונה, ומבקשות מהממשלה שלא תשכח אותן. לצד התסכול, יש גם כמה דברים טובים שצמחו בתוך המגבלות
איתי דודי | משחקי הכיס
13 בפברואר 2021
16:54

מגבלות הקורונה על החינוך לא נעצרות בבתי הספר. גם מסגרות החינוך הבלתי פורמלי נאלצו לשנות את אופן הפעילות שלהן. לפי התקנות, פעילות תנועה רגילה אסורה בימים אלה, אבל פעילות התנדבותית – מותרת. הפעילויות עצמן, שמהוות עמוד שדרה עבור רבים מבני ובנות הנוער בישראל, עברו לזום.

"אני מתגעגע ללצחוק איתם, לשחק איתם ולראות את הבעות הפנים", מספר אדם גרינולד, מדריך בשנת שירות בתנועת הצופים, על הריחוק מהחניכים. "אנחנו לא יכולים פשוט לבוא ולפתוח את הקן לכולם", אומר יואב חנין, מדריך בשנת שירות בקן קריית גנים של תנועת הנוער העובד והלומד. "אבל אנחנו כן יכולים לתרום לקהילה כתנועה, וככה להיות יחד".

מהצד, הפעילות ההתנדבותית נראית אותו דבר כמו פעילות רגילה לכל דבר. אז למה אי אפשר לקיים מפגשים של קבוצות תנועות הנוער, כשלאיש אין ספק עד כמה הנערים והנערות זקוקים לזה – במיוחד בהיעדר פעילות סדירה של בתי הספר? "הכי קשה לי השנה הזאת. לצד כל הלמידה המקוונת, אנחנו לא יכולים לצאת מהבית ולנצל את הזמן שלנו", אומרת הילה אשכנזי מהנוער העובד והלומד.

דוגמה לאבסורד אפשר למצוא בשבט "רעם" של הצופים בראשון לציון. בחוץ מתקיימים חיים כאילו אין קורונה, ואילו החניכים אינם יכולים לקיים פעילות של התנועה.

"פתאום אנחנו מחזיקים משפחות": השנה שהתהפכה על בני הנוער

"נראה לי שעם ההבנה הזו שאנחנו 'דור המסכים', יש צורך אפילו יותר משמעותי לצאת החוצה, לרכוש חברים, ללמוד מיומנויות", אומרת שיר שרלו, מנהלת הנהגת החוף בצופים. "אני חושבת שתנועות נוער היום יותר רלוונטיות מתמיד".

אבל בתוך המעבר הזה לדיגיטל, שנכפה בשנה האחרונה על ידי המציאות, צמחה לה גם תנועת נוער חדשה שחיה רק באינטרנט – "באבל נט". הרעיון הוא יוצא דופן: שילוב של תחומי עניין שונים, ואין מגבלה גיאוגרפית כפי שיש בתנועות הנוער הקונבנציונליות. באותה קבוצה יכולים להיות חברים נערים ונערות מכל העולם.

"נראה לי שעם ההבנה הזו שאנחנו 'דור המסכים', יש צורך אפילו יותר משמעותי לצאת החוצה, לרכוש חברים, ללמוד מיומנויות"

כך למשל, אור לוי הקימה ב"באבל נט" קבוצת אפייה. מדריך אחר בתנועה – אורי הלר, הקים קבוצה שעוסקת בקומיקס יפני, שיש בה אפילו חניכים מחו"ל. "קצת פחדתי מזה", הוא מספר, "אבל במפגש הראשון דיברנו קצת והכרנו".

התנועה אמנם הוקמה לפני הקורונה, אך כעת, כשכולם גם כך מול המסכים, היא מזנקת. "זה משהו מיוחד", אומרת שירה קליין, מרכזת ב"באבל נט" וחברה בצוות המקימים של התנועה. "זה אמנם מאוד שימושי בקורונה, אבל אנחנו משהו אחר. אנחנו לא הצופים, לא הנוער העובד והלומד. אנחנו לא מנסים להיות איתם באותה משבצת".

בימים שבהם בני הנוער נסגרים ימים שלמים בחדרים, ומשלמים מחיר נפשי לא מבוטל, תנועות הנוער עשויות להיות פתרון לרבות מהמצוקות. "זה הוכיח לנו באמת כמה אנחנו מתגעגעים לדבר הזה", מסכמת הילה מהנוער העובד והלומד.