בנימין נתניהו ואביחי מנדלבליט
צילום: גטי אימג'ס

עוזרו הבכיר של מנדלבליט: כל שלב מהותי בחקירת רה"מ היה באישור היועמ"ש

ד"ר גיל לימון השיב בכאן רשת ב לטענות נתניהו: "אין דרישה לאישור בכתב" • פרקליט המדינה לשעבר אמר בכאן רשת ב לדרישה לדחות את שלב ההוכחות לאחר הבחירות: "אנחנו תמיד לפני בחירות או בהקמת קואליציה. לפי השיטה הזאת – המשפט לעולם לא יתנהל"
תמר אלמוג ומוטי גילת
11 בפברואר 2021
09:21
עודכן ב 10:49

עוזרו הבכיר של היועץ המשפטי לממשלה, ד"ר גיל לימון, התייחס היום (חמישי) בכאן רשת ב לבקשת ראש הממשלה נתניהו לבטל את האישומים נגדו בטענה שלא היה אישור של מנדלבליט לחקירה. בריאיון לתמר אלמוג ומוטי גילת אמר כי "הוראת החוק אומרת שצריך הסכמה של היועץ, אין דרישה לאישור בכתב. הייתי ביחד עם היועץ במאות ואלפי שעות דיונים על תיקי רה"מ, כל צעד וודאי מהותי היה בהסכמתו". הוא הבהיר כי לא כל תרגיל חקירה או עמוד שנכתב עבר את אישורו של מנדלבליט אבל כל החלטה מהותית וההסכמה לחקירה אושרה. 

האזינו לריאיון עם גיל לימון

לימון התייחס גם לאפשרות לכפות על סרבני החיסונים להתחסן. לדברי לימון, אי אפשר להושיב אדם בכוח ולכפות חיסונים. עמדת היועץ היא שבמצב החוקי הקיים אי אפשר למנוע ממורה שלא התחסן לחזור, אלא בחקיקה שתעבור בכנסת. "בכלל לגבי חיסונים הכל שיח של איזונים. לא אותו דבר איסור כניסה לחנות מזון, שפתוחה גם בסגר, למקום בילוי, יש הבדלים בין מקומות סגורים לפתוחים ודברים נוספים". 

פרקליט המדינה לשעבר שי ניצן התייחס לבקשתו של נתניהו לדחות את שלב ההוכחות במשפטו עד לאחר הבחירות. לדבריו, "אנחנו תמיד או לפני בחירות או בהקמת קואליציה או בתקופה שממשלה עומדת להתרסק. לפי השיטה הזו לעולם המשפט לא יתנהל".

האזינו לריאיון עם שי ניצן

"אני חושב שזה אינטרס של מדינת ישראל, לתומי הייתי חושב שזה גם אינטרס של ראש הממשלה. אם לא היה כלום אז בוא ננהל את המשפט, אני לא מבין מה יש לו לפחד. זה תירוץ", הוסיף ניצן. "אני מאוד מקווה שהמשפט הזה יתנהל. את המשפט הזה חייבים לנהל". 

ניצן התייחס גם להתקפות על מערכת המשפט ואמר: "כל דבר זה 'חטאי המשפטנים'. תמיד הכי קל למי שלא מצליח למלא את תפקידו לגלגל את האחריות למישהו אחר - והמשפטנים הם כתובת טובה". על האבטחה סביב התובעת במשפט נתניהו ליאת בן ארי, אמר כי "הרעיון שבגלל שהוגש כתב אישום נגד ראש ממשלה, התובעת הראשית צריכה ללכת עם אבטחה - זה פשוט מופרך ומזעזע".