הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המאבק בפנסיות התקציביות של פורשי צה"ל: הרמטכ"ל כוכבי מעוניין להציג היום את עמדתו בבג"ץ

בבג"ץ התקיים דיון בדרישה להפסקת "מענק הרמטכ"ל" בהשתתפות נציגי האוצר וראש אכ"א • בתום הדיון נמסר שכוכבי מעוניין להגיע גם הוא • בפרקליטות דרשו שתוגש בקשה בכתב לכך
שאול אמסטרדמסקי
11 בפברואר 2021
12:19

בג"ץ הוציא היום (חמישי) צו על תנאי והורה למדינה לנמק מדוע צה"ל ממשיך לשלם את התוספת הפנסיונית לפורשים משירות קבע, המכונה "הגדלות הרמטכ"ל" - למרות שנטען שהיא משולמת באופן בלתי חוקי. עם זאת, השופטים נמנעו מלהוציא צו ביניים שיעצור את תשלום המענק.

את העתירה הגישה עמותת "צדק פיננסי" נגד התוספת שבמקור אמורה הייתה להיות משולמת לפורשים נבחרים, לפי שיקול דעת הרמטכ"ל, אך בפועל משולמת כמעט באופן גורף לכל הפורשים מקבע. עלות המענק לקופת המדינה נאמדת ביותר ממיליארד שקלים בשנה.

בדיון השתתפו נציגי משרד האוצר, שלטענתם מדובר בתוספת לא חוקית, וכן ראש אכ"א אלוף מוטי אלמוז. הצדדים קיבלו הודעה שהרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, מעוניין להציג את עמדתו בבג"ץ. בפרקליטות מעוניינים שרק כוכבי ידבר, בלי גורמי מקצוע ממשרדים אחרים, ודרשו שתוגש בקשה בכתב לכך.

 

‫בנובמבר 2019, עתרה "צדק פיננסי" לבג"ץ נגד המענק שהרמטכ"ל נותן לאנשי הקבע הפורשים. מה שהתחיל לפני 60 שנים בתור מענק רשות שאפשר לתת לחלק מהאנשים, הפך להיות דבר שכולם מקבלים. מדובר בסא"לים, אל"מים ותא"לים שהתוספת שהם מקבלים יכולה להגיע לאלפי שקלים בחודש ‫לפנסיה התקציבית. בסך הכול מדובר בתוספת של מיליונים לכל פורש וביחד.

שרי הביטחון והאוצר היו אמורים להגיע לפתרון בנושא, אך משזה לא קרה, בסופו של דבר ביקשו גם מראש הממשלה בעצמו להתערב והעסק נגרר. בינתיים, במשרד האוצר טענו שהמענק אינו חוקי.  מנכ"ל משרד ראש הממשלה כתב ליועץ המשפטי לממשלה כי נדרשת ארכה של עשרה חודשים עד שתהיה ממשלה חדשה, וביקשו ממנו לא לטעון בבג"ץ שמדובר בצעד לא חוקי. אחרי לחץ, הוא הסכים אבל הוסיף: "אם השופטים יבקשו אז לא תהיה לי ברירה, ‫אני אגיד".