ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

מחקר: מתן חיסון אחד מספיק לעורר תגובה חיסונית אצל מחלימים מקורונה

עורך המחקר באוניברסיטת בר אילן: לבחון גם חיסון למי שהחלים מקורונה • משרד הבריאות: ניתן לחסן בני נוער בסיכון שגילם 12 עד 15 • המשנה ליועמ"ש רז נזרי: אי אפשר למנוע מעובדי הוראה שלא התחסנו להיכנס לבתי ספר, אלא בחקיקה
דקלה אהרון שפרן ותמר אלמוג
11 בפברואר 2021
16:15
עודכן ב 20:00

מחקר שנערך באוניברסיטת בר אילן ומתפרסם הערב (חמישי) העלה כי מתן חיסון ראשון של פייזר מספיק כדי לעורר תגובה חיסונית חזקה אצל מחלימים מקורונה.

המחקר נערך בבית החולים זיו בצפת ע"י פרופ' מיכאל אדלשטיין, אפידימיולוג מהפקולטה לרפואה של אוניברסיטת בר-אילן בגליל, ובמהלכו נבדקו 514 עובדי צוות רפואי בטווח גילאים של 19-77 שרמות הנוגדנים שלהם לאחר החיסון הראשון נמדדו במשך 21 יום. 17 מתוכם אובחנו כחיוביים לקורונה בעבר, כחודש עד עשרה חודשים לפני הניסוי. רמת הנוגדנים של כל הקבוצה נבדקה והתוצאות העלו כי 17 הנבדקים שחלו בעבר בקורונה הגיבו לחיסון, שעורר בצורה מובהקת את המערכת החיסונית שלהם.

פרופ' אדלשטיין, מומחה למחלות מדבקות ואפידמיולוגיה חיסונית, אמר כי למרות שעד כה הוחלט שלא לחסן מחלימים מקורונה, תוצאות המחקר יכולות לשמש את מקבלי החלטות בבואם לבחון את חיסון המחלימים. הוא הוסיף כי התגובה החזקה לחיסון אחד בלבד היא מעודדת וכי כעת יש לתקף את התוצאות על קבוצה גדולה יותר של אנשים.

בתוך כך, משרד הבריאות הנחה היום את בתי החולים וקופות החולים כי ניתן לחסן במקרים מסוימים בני נוער שגילם 12 עד 15. מדובר בין השאר במקרים של תחלואה בסרטן, השמנת יתר חמורה, הפרעות נוירו-התפתחותיות ומקרים נוספים. במסמך נכתב שמדובר בהמלצות פרטניות ולא בהנחיות גורפות לכל מי שסובל מבעיות אלה.

המשנה ליועמ"ש: לא ניתן למנוע מעובדי הוראה שלא התחסנו להכנס לבתי הספר ללא חקיקה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד רז נזרי, קבע היום כי לא ניתן למנוע מעובדי הוראה שלא התחסנו להיכנס לבתי ספר - אלא אם הדבר יחקק בחוק. לנוכח הצעת החוק המתגבשת ל"תו ירוק" והניסיונות לחייב עובדי הוראה להתחסן, כתב נזרי כי גם החוק הנרחב לעניין הקורונה אינו מתייחס לנושא וכי יש צורך בחקיקה ראשית בכנסת. עוד ציין כי במשרד החינוך אין כרגע הוראה לחייב חיסונים. הוא שב והדגיש כי לרשויות המקומיות אין סמכות במצב המשפטי הנוכחי לעשות דין לעצמן ולהגביל כניסה של עובדי הוראה למוסדות חינוך.

לעניין זה התייחס השופט בדימוס אליהו מצא, ממייסדי עמותת ליל“ך, ואמר בתוכנית אלמוג וגילת בכאן רשת ב כי "אם מורה לא התחסנה ונכנסה לכיתה, היא גורמת נזק פוטנציאלי לכל התלמידים שיושבים בכיתה - וניתן להגיש נגדה תביעת נזיקין. החובה שלה להתחסן נובעת מהחובה המשפטית לחובת הזהירות".

משרד הבריאות דיווח היום כי מודיעין עילית הגיעה ל-100% מתחסנים באוכלוסיית הסיכון של בני ה-60 ומעלה. בראיון לתוכניתנו בחצי היום אמר פרופ' דרור מבורך, מנהל פנימית ב' ומחלקת קורונה בהדסה עין כרם, כי "תופעת הלוואי של החיסון היא אחת ל-5,000 או אחת ל-10,000. במקרה כזה התופעה המסוכנת ביותר, שלשמחתי אף אחד לא נפטר ממנה, היא תגובה אלרגית קשה שמתרחשת לרוב ברבע השעה-חצי השעה הראשונה של ההתחסנות".

בתוך כך, נמשכים המאבקים בנושא שלבי היציאה הבאים מהסגר ובכלל זה פתיחת המסחר. היום נפתחו שלושה קניוני ביג בניגוד לתקנות - בכרמיאל, פתח תקווה ובבת ים, תוך שהנכנסים נדרשו להציג אישור כי חוסנו ובוצעה בהם אכיפה. עוד בנושא המסחר אמר היום ראש פורום ראשי המסחר בישראל כי עסקים שונים מתארגנים לפתיחה מהירה של חנויות פופ-אפ, במיקומים שאליהם המשטרה לא מגיעה ושאינה אוכפת בהם, כמו בני ברק, אלעד ומאה שערים.

השף והמסעדן חיים כהן אמר היום בתוכנית משחקי הכיס בכאן רשת ב כי "המסעדות צריכות התרעה של לפחות שבועיים לפתיחה", וכי מתוך 14 אלף עסקים - 4,000 כבר נסגרו, 2,000 לקראת סגירה והנותרים מדווחים על קושי של תזרים מזומנים. כהן הוסיף: "מערכת החינוך קודמת למסעדות אבל למה מציבים את זה מול זה?".

בהכנת הכתבה השתתפה ליאל קייזר.