שלג בירושלים, דצמבר 2013
צילום: דוד כהן, פלאש 90

לקראת "מכת מחץ חורפית"? חובבי המטאורולוגיה מתרגשים

בשבוע הבא המודלים צופים את "המערכת של העונה", עם סיכוי לשלג גם במרכז – מסומן בכוכבית. אז יהיה או לא יהיה? השאלה שמדירה שינה מעיניה של שרון וכסלר
שרון וכסלר ומיכל וסרמן
11 בפברואר 2021
22:00
עודכן ב 02:49

אם אתם חובבי מטאורולוגיה כנראה שאתם חלק מהתרגשות גדולה: מודלים צופים מערכת חורפית קרה וסוערת – וגם שלג, שתחל כנראה באמצע השבוע הבא. אחרי שאתמול (חמישי) עודכנו המודלים, נראה שביום שלישי יגיעו הסימנים הראשונים של הסערה, עם רוחות וגשם שיחל בצפון. ביום רביעי הגשם והקור יתגברו בלילה, והסיכוי לשלג בירושלים בהחלט קיים. רגע לפני שאתם מוציאים את המעילים ומגפי השלג, חשוב לדעת שהסיכוי לשלג מופיע בקצה התחזיות, ולכן עדיף להמשיך ולעקוב אחר המודלים. 

"רואים משהו שלא היה משנת 2015", מסביר אלון אברבאנל, סטודנדט לכלכלה בתל חי וחובב מטאורולוגיה, שלא מצליח להסתיר את ההתרגשות. "תהיה מערכת אוויר קר מאוד שגולש לכיווננו, רואים שלג שיכול להיערם במקומות כמו ירושלים ומטולה ולא רק ברמת הגולן. כולנו רק מחכים לזה, במיוחד עם החורף הקצת מאכזב שהיה עד עכשיו, לקבל את הדובדבן שבקצפת יהיה מדהים".

מגשמי ברכה לאירועי קיצון - איך קשורים אירועי הגשם הגדולים למשבר האקלים? האזינו להסכת

"לפי מה שרואים עכשיו זה עדיין טווח רחוק", מסביר אברבאנל. "הטווח האמין של התחזית הוא שלושה ימים לפני. במיוחד במערכת שלג בארץ, שהכול כל כך שברירי וגבולי". שניאור מוסיף כי "מיום שלישי אנחנו רואים מהפך במודלים, מהפך שלא נראה עדיין בחורף הזה, מערכת שהיא מאוד קרה".

עמית שניאור ממודיעין עוסק בפיתוח אתרי אינטרנט, ובזמנו הפנוי הוא מנתח מודלים לחיזוי מזג אוויר, וגם הוא מתרגש ממה שהוא רואה במודלים. "בשבילי ובשביל עוד הרבה חובבי מזג אוויר זה חג", הוא אומר. "אלה באמת ימים שמחים, אנחנו אוהבים את התופעות הקיצוניות האלה של מזג האוויר, מחכים להן".

אז האם הפעם זה יקרה? האם יעטוף הצבע הלבן את גגות הבתים ביישובים שלא חוו שלג כבר עשרות שנים? באתרים של חובבי מזג האוויר מכנים את המערכת שבפתח "מכת מחץ חורפית", או "המערכת של העונה".

אם אכן סערה גדולה קרבה, זה הזמן להתכונן: להסיק את המסקנות מאירועים קודמים, לבדוק את התשתיות ומערכות הניקוז, ובעיקר להזהיר בזמן את מי שעלולים להיפגע מנזקי הסערה.