פרופ' בן-עמי שילוני
צילום: דוברות והסברה משרד החינוך

פרופ' בן-עמי שילוני הוכרז כחתן פרס ישראל בחקר מדעי המזרח הרחוק

מחקריו של שילוני, מומחה בינלאומי לתרבות יפן מהאוניברסיטה העברית בירושלים, על תרבות ופוליטיקה ביפן לפני ובזמן מלחמת העולם השנייה, על מוסד הקיסרות והשוואה תרבותית בין היפנים והיהודים - נחשבים לפורצי דרך
אוריה אלקיים ולירן כוג'הינוף
11 בפברואר 2021
21:02

פרופ' בן-עמי שילוני, מהאוניברסיטה העברית בירושלים, הוכרז היום (חמישי) כחתן פרס ישראל בתחום חקר מדעי המזרח הרחוק לשנת תשפ"א.

שר החינוך, יואב גלנט, הודיע היום (חמישי) על זכייתו, לאחר שוועדת הפרס בראשותו של פרופ' ניסים אוטמזגין, בחרה בבן-עמי. בין נימוקי הוועדה צויין כי: "הפרס מוענק לפרופ' שילוני מהחוג ללימודי אסיה על תרומתו הייחודית לייסוד ופיתוח לימודי יפן במדינת ישראל. פרופ' שילוני פעל רבות להעלאת המודעות ליפן ולמזרח הרחוק בציבוריות ובתקשורת הישראלית. הוא העמיד דורות של תלמידים, שרבים מהם השתלבו באקדמיה, בסקטור הציבורי ובסקטור הפרטי בישראל ובעולם".

עוד ציינה הוועדה כי "פרסומיו הרבים ותרומתו לחקר ההיסטוריה המודרנית של יפן, ובפרט מחקריו על תרבות ופוליטיקה ביפן לפני ובזמן מלחמת העולם השנייה, מוסד הקיסרות של יפן, והשוואה תרבותית בין היפנים והיהודים, נחשבים לפורצי דרך בתחומם".

בשנת 2000 העניק לו קיסר יפן את עיטור ההצטיינות הגבוה כוכב הזהב והכסף. בשנת 2010 הוא זכה בפרס "קרן יפן" לקידום התרבות היפנית בעולם - בפעם הראשונה מאז ייסודו של הפרס שחוקר ישראלי זכה בו. לרגל הזכייה בפרס הוא התקבל על ידי הקיסר והקיסרית בארמונם בטוקיו.

דיקן הפקולטה למדעי הרוח של האוניברסיטה העברית, פרופ' מיכאל סיגל, בירך את פרופ' שילוני לרגל קבלת הפרס: "בזכות מחקרו ופועלו של פרופ' שילוני, התחום של לימודי יפן משגשג היום במדינת ישראל בכלל ובאוניברסיטה העברית בפרט".

במהלך השבועות הקרובים יפורסמו שמות הזוכים בתחומי החקר לתשפ"א: חקר העבודה הסוציאלית והקרימנולוגיה, ספרות ושירה עברית ליוצרים ומתרגמים, חקר מדעי החיים, אומנות הקולנוע, חקר הספרות העברית ומפעל חיים.