המהומות בקפיטול
צילום: רויטרס

היום השלישי במשפט ההדחה השני של טראמפ הסתיים

הדמוקרטים סיימו להציג את טיעוניהם ומחר עורכי דינו של הנשיא לשעבר יציגו את תשובותיהם. הדמוקרטים מאשימים את טראמפ בהסתה להמרדה שהובילה לאירועים האלימים בקפיטול ב-6 בינואר
נתן גוטמן
11 בפברואר 2021
22:55
עודכן ב 03:25

משפט ההדחה השני של נשיא ארה"ב לשעבר דונלד טראמפ: יום הדיונים השלישי הסתיים אתמול (חמישי) לאחר שהדמוקרטים סיימו להציג את טיעוניהם. מחר צפויים עורכי דינו של הנשיא לשעבר להציג את תשובותיהם. 

מנהלי ההדחה הדמוקרטים שמנהלים את משפט ההדחה של טראמפ בסנאט מאשימים אותו בהסתה להמרדה וטוענים שהוא "כיוון את האספסוף כמו תותח טעון" לעבר גבעת הקפיטול, בטרם פרצו לקונגרס. אותם מנהלים – חברי קונגרס דמוקרטים – דוחים את טיעוני הרפובליקנים לפיהם טראמפ אינו יכול לעמוד לדין כיוון שאינו בתפקיד.

ביום רביעי חשפו המחוקקים הדמוקרטים בדיון חומרי וידאו חדשים מיום המהומות. בדיון, שנמשך יותר משבע שעות, הציגו הדמוקרטים ציטוטים וקטעי וידאו מנאומים של טראמפ בהם הוא מסרב לקבל את תוצאות הבחירות, מפיץ טענות שקריות בנוגע לזיופים, וקורא לתומכיו להתנגד לאישור ניצחונו של יריבו ג׳ו ביידן. ״טראמפ היה המסית הראשי״, טענו הדמוקרטים.

בין התיעודים החדשים שהציגו נראה הסנאטור מיט רומני, שכמעט יצא לכיוון ההמון הזועם במסדרון ופנה אחורה בריצה, אחרי שקיבל אזהרה משוטר משטרת הקפיטול שראה את הפורעים באים. בסרטון אחר נראה מנהיג הדמוקרטים צ׳אק שומר יוצא עם מלוויו ותוך שניות חוזר בריצה לאחר שהתברר שהמסדרון חסום על ידי פולשים שנכנסו פנימה. 

בד בבד, עשרות רפובליקנים לשעבר המתנגדים לטראמפ נמצאים בשיחות להקמת מפלגה שלישית. הגורמים קיימו שיחת זום בנושא, והסכימו כי אם ירוצו יעשו זאת על בסיס "שמרנות עקרונית".

ביום הראשון למשפט ההדחה הדיון עסק בשאלה העקרונית אם ניתן מבחינה חוקתית להדיח נשיא שכבר אינו מכהן. חברי הסנאט אישרו כי הדיון חוקתי ושניתן להמשיך בהליך. כלל הסנאטורים הדמוקרטים הצביעו בעד, ואליהם הצטרפו שישה רפובליקנים. המשפט כולו צפוי להימשך שבוע.

מנהיג הרוב הדמוקרטי בסנאט, הסנאטור צ'אק שומר, אמר במסיבת עיתונאים שערך לפני פתיחת המשפט כי בכוונתם להציג ראיות חדשות במשפט, ראיות שירשיעו את הנשיא. "הסנאט אחראי כעת לגרום לטראמפ לקבל את האחריות על המעשים שלו", אמר שומר. "כשהאישומים הם כאלה חמורים, אי אפשר לטאטא אותם מתחת לשטיח. זה לא יוביל לאחדות". סקר שפרסמה רשת CBS העלה כי רוב הציבור האמריקני - 56% - תומך בהרשעה והדחה של הנשיא לשעבר.

ההגנה תטען שאין לסנאט סמכות להדיח את טראמפ ושמדובר בפגיעה בחופש הביטוי שלו. עוד יטענו כי אין לקחת את דבריו של טראמפ בעצרת באופן מילולי ולפרש אותם כקריאה לאלימות. כל צד יקבל 16 שעות להצגת טיעוניו. עדיין לא הוחלט אם לאפשר זימון עדים לדיון. 

כדי להרשיע את טראמפ יש צורך ברוב של שני שלישים - כלומר, 17 סנטורים רפובליקנים יצטרכו להצטרף לדמוקרטים. כרגע מצב זה אינו נראה אפשרי ולכן אין תרחיש סביר שבו טראמפ יודח.