מרחק נגיעה מחיזבאללה: צה"ל תרגל יום קרב בלבנון

המתיחות בגבול הצפוני: חצי שנה עברה מאז נהרג פעיל חיזבאללה בתקיפה שיוחסה לישראל – ובצה"ל ממשיכים להיערך לתרחיש נקמה. בשבוע שעבר העריכו באמ"ן שמזכ"ל הארגון נסראללה ינסה לפעול נגד ישראל, ולפני כמה ימים ערכה אוגדת הגליל בתרגיל שמדמה סבב לחימה עם חיזבאללה
רועי שרון
14 בפברואר 2021
22:06
עודכן ב 14:09

מהגג של המוצב ציפורן בגבול לבנון רואים גם בלי משקפת את המתיחות בין ישראל לחיזבאללה: שבוע אחרי פרסום הערכת אמ"ן שלפיה מנהיג ארגון הטרור הלבנוני חסן נסראללה חותר לסבב לחימה, נראים במרחק נגיעה פעילי הארגון.

התרגיל הגדול שניהלה אוגדת הגליל בשבוע שעבר שרטט במדויק את התרחיש שמטריד את צה"ל והוצג בהערכת אמ"ן השנתית: חוליית חיזבאללה מבצעת ירי לעבר חייל צה"ל סמוך לגדר הגבול, החייל נהרג. כוח שריון מזהה את מקור הירי, משגר פגז והורג שני פעילי חיזבאללה. התקרית הנקודתית שהחלה באזור ראש הנקרה הופכת לסבב לחימה לאורך הגזרה כולה.

המשך התרחיש: לאחר חילופי אש והשמדת חוליות נ.ט ששלח נסראללה לאזור הגדר, פורץ כוח רדואן, יחידת הקומנדו של חיזבאללה לתוך שטח ישראל וחודר לקיבוץ כפר גלעדי. את רצף התקריות שמתרחשות בשנה וחצי האחרונות מול חיזבאללה מגדירים בצה"ל כמערכה מתמשכת.

ב-1 בספטמבר 2019 שיגר חיזבאללה ארבעה טילי נ.ט לעבר רכב צבאי שנע בניגוד להנחיות סמוך לאביבים. הירי בוצע בתגובה לסיכול פיגוע הרחפנים בסוריה שבו נהרגו גם שני לבנונים. שני טילים פגעו קרוב מאד לאמבולנס הצבאי, בפעם הראשונה מאז 2006 מחוץ לגזרת הר דב. צה"ל הגיב אז בירי פגזי עשן.

באפריל השנה ביצעו חוליות של חיזבאללה חיתוכים בגדר הגבול בשלוש נקודות שונות. הפגיעות בגדר בוצעו יומיים אחרי שחיל האוויר לפי פרסומים זרים שיגר טיל לעבר ג’יפ של חיזבאללה סמוך לגבול.

ביולי השנה חדרה חוליית חיזבאללה חמושה לשטח ישראל בהר דב במטרה לצלוף בחייל צה"ל במוצב גלדיולה. צה"ל ירה סמוך לחוליה. החדירה בוצעה לאחר הרג פעיל חיזבאללה בתקיפה המיוחסת לישראל בשטח סוריה.

כמה שבועות לאחר כישלון החדירה ניסה שוב חיזבאללה להרוג חייל. צלף של חיזבאללה ירה לעבר כוח צה"ל באזור מנרה. בתגובה ירה צה"ל על שתי עמדות של חיזבאללה באזור הגבול.

לפני שבוע וחצי שיגר חיזבאללה טיל מ"מ לעבר מל"ט ישראל בשמי לבנון, הטיל לא פגע. לפי הערכת אמ״ן, חיזבאללה מנסה ליזום פיגוע נגד מטרה צבאית, באזור הגדר או במרחב האווירי, גם במחיר של הסלמה שתוביל לסבב לחימה. חיזבאללה לפי אגף המודיעין אינו מעוניין במלחמה אבל נחוש לממש את המשוואה שהציג - הפלת כלי טיס או הרג חייל.

כוחות מיוחדים של חיזבאללה מוצבים לאורך גדר הגבול ומקיימים שגרה מבצעית. גם התצפית שלנו על גג המוצב ציפורן זוכה מיד להתעניינות מהצד השני הגדר. במוצב מזהים את האורחים כאנשי חיזבאללה, שביחד עם כוח או"ם מתקרבים עד מרחק נגיעה מגדר הגבול.

המתיחות בגבול ישראל לבנון נמשכת כבר תקופה ארוכה, ולפי הערכת אמ"ן הפיצוץ בין צה"ל לחיזבאללה הולך ומתקרב.