-
צילום: יוסי אלוני, פלאש 90

יש לכם שאלה על החיסון? סדר יום עונים על הכל

ראש קבינט המומחים: "מי שלא רוצה לעשות בדיקה או חיסון שילמד בזום" • השפעת החיסונים: ירידה חדה בתחלואה גם בקרב בני 55-59, בגילי 60 ויותר מספר הנפטרים מהקורונה ירד בכמחצית משיא התחלואה בחודש ינואר
סדר יום
15 בפברואר 2021
08:02
עודכן ב 11:44

מתי יאפשרו למחלימים להתחסן – והאם יחסנו בקרוב ילדים? נציגי משרד הבריאות ובתי החולים עונים על השאלות שלכם במשדר סדר יום בשידור חי ברדיו ובפייסבוק. יש לכם שאלה? הצטרפו עכשיו 

עונים על השאלות שלכם על החיסון | שידור חי

פרופסור רן בליצר, ראש קבינט המומחים של מגן ישראל, אמר הבוקר (שני) בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב ביחס לכפיית חיסוני קורונה כי מורים שלא ירצו להתחסן או להיבדק "ילמדו בזום". הוא הוסיף ביחס להשפעות החיסון כי "האמת היא שכשמסתכלים שנתיים שלוש שנים קדימה אין לנו מחקר שאומר באחריות של מאה אחוז שלא תהיה שום תופעת לוואי. אבל נגד הסיכון התאורטי הזה עומד סיכון ממשי וברור של המחלה עצמה".

בליצר אמנם ציין כי הוא מתנגד לכפיית חיסונים, אך הוסיף כי "אם יש מקרה של פגיעה מהותית בבריאות הציבור, למשל באירוע של מורה מעיר אדומה שמגיע ללמד בעיר אחרת ומסרב להתחסן ולהיבדק, יש לטפל בכך".

עוד אמר בליצר כי יש חצי מיליון בני 40 עד 60 שעדיין לא התחסנו וכי הם נמצאים בסיכון למחלה קשה: "30% מהחולים המונשמים ששוכבים במחלקות הקורונה הם בני 40-60, יותר מרבע מהחולים הקשים שייכים לקבוצה זו. הסיכון למחלה קשה אם הם נדבקים הוא משמעותי".

בליצר אמר עוד כי "הדרך לשכנע היא ע"י שקיפות מלאה וידע. האמת היא שכשמסתכלים שנתיים שלוש שנים קדימה אין לנו מחקר שאומר באחריות של מאה אחוז שלא תהיה שום תופעת לוואי. אבל נגד הסיכון התאורטי הזה עומד סיכון ממשי וברור של המחלה עצמה. לא נגיע בשלוש השנים הקרובות לאפס סיכון, המחלה תישאר איתנו שנים קדימה".

מתחילים לראות את השפעות מבצע החיסונים

צוות חוקרים של מכון ויצמן מצביע על ירידה חדה בתחלואה גם בקרב קבוצת הגיל של בני 59-55, ולא רק בקרב בני ה-60+. ניתוח נתונים של הצוות, שפרטיו פורסמו הבוקר (שני) בכאן רשת ב, העלה שמשיא התחלואה באמצע חודש ינואר נרשמה ירידה של 64% במספר המאומתים בגילי 60 ויותר, מספר החולים שמצבם קשה ירד ב-48% ומספר הנפטרים מהנגיף פחת במחצית. 

לפי צוות החוקרים, ניתן לייחס נתונים אלה במידה רבה לשיעור ההתחסנות הגבוה של קבוצת הגיל הזאת. כ-90% מבני ה-60 ויותר התחסנו או החלימו מקורונה. פרופסור ערן סגל, שעומד בראש הצוות, אמר כי בקרב גילי 59-55 נרשמה ירידה של 52% במספר המאומתים, וירידה של כשליש במספר האשפוזים. התחלואה הקשה בקבוצת הגיל הזו ירדה ב-30%. 

לעומת זאת, בגילי 54 ומטה אומנם זוהו פחות מאומתים ב-35%, אך ניכרת עלייה של 18% באשפוזים והתחלואה הקשה עלתה ב-20%. לפי צוות החוקרים, למרות הסרת המגבלות, צפויה ירידה בתחלואה בשבועיים-שלושה הקרובים, ומעבר לכך, הדבר תלוי במידה רבה בשמירת הציבור על ההנחיות.