-

בית הדין הרבני באשקלון מסרב לאשר גט ליוצאי אתיופה - כי לא הוכיחו את יהדותם

אף כי הציגו מסמכים המעידים על יהדותם והתחתנו ברבנות, אב בית הדין הרבני האזורי באשקלון, הרב ישי בוכריס, סירב לאשר את הגט. בתי הדין הרבניים: "בשני המקרים הצדדים לא הגישו מסמך פשוט. אין שום קשר למוצאם או השתייכותם העדתית"
אוריה אלקיים
15 בפברואר 2021
22:38
עודכן ב 09:01

תחקיר: אף כי התחתנו כדת משה וישראל, בית הדין הרבני פוגע בישראלים יוצאי אתיופיה שמבקשים להתגרש. הסיבה: פקפוק ביהדותם. אמש (שני) פורסם בכאן חדשות כי בית הדין הרבני האזורי באשקלון דורש מיהודים יוצאי אתיופיה המבקשים להתגרש מסמכים המעידים על יהדותם. מדובר באנשים שהתחתנו בארץ באמצעות הרבנות הראשית וממילא הם יהודים. ולמרות זאת, בית הדין דורש מהם מסמכים והוכחות, ומעכב את הליכי גירושיהם.

צפו בכתבה של אוריה אלקיים מחדשות הערב בכאן 11

כבר כמה חודשים א' לא מצליחה להמשיך בחייה למרות שקיבלה גט מבעלה. הסיבה: בית הדין הרבני האזורי באשקלון מסרב לתת לה תעודת גירושין. לאישה מסמכים המאשרים כי עברה בירור יהדות לפני החתונה ואף אישור "השבה ליהדות". למרות זאת, ועל אף תחינותיה, זה יותר מחודשיים בית הדין לא מעניק לה תעודת גירושין.

במצב הנוכחי היא נמצאת במצוקה כלכלית. אינה זכאית למזונות מבעלה, גם לא להטבות מהמדינה, והיא לא יכולה להתחתן שוב. בית הדין האזורי באשקלון בראשות אב בית הדין, הרב ישי בוכריס – חקרו את יהדותה של האישה, והחליטו שלא לתת תעודת גירושין לבני הזוג עד לבירור יהדות מוחלט של א'.

כמו במקרה של א', נשאל ל' בעניין גיורו, ולא הבין מדוע. לאחר דין ודברים עם הדיינים נדרש להציג תעודת המרה - התעודה המאשרת כי עבר גיור לחומרא. אם לא די בכך, הוא נדרש להציג גם את תעודת הגיור של אימו ומסמכים נוספים מהשנים הראשונות שלהם בארץ, מה שקשה מאוד להשיג.

ל', שנעלב מההתנהלות, התעקש כי בקשת בית הדין לחקור ביהדותו אינה מוצדקת. אבל בית הדין האזורי באשקלון, שבראש הרכב הדיינים עומד גם במקרה הזה הרב ישי בוכריס - התעקש. וכך, הליך גירושים שגרתי של אדם שהתחתן כאן בארץ באמצעות הרבנות הראשית – עבר מהר מאוד לבירור יהדותה גם של האם, ולא רק שלה. בית הדין זימן גם את גם חמשת אחיו של ל' כדי לברר את יהדותם.

מבתי הדין הרבניים נמסר בתגובה: "העובדות ברורות: בשני המקרים הצדדים לא הגישו מסמך פשוט. אין שום קשר למוצאם או השתייכותם העדתית. כל בעל דין שרוצה להציג טענה מחוייב בהצגת מסמכים, והדבר לא נעשה".