ארכיון
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

אמה של בת ה-13 שנאנסה: "אין לנו אמון במערכת"

בריאיון לכאן רשת ב סיפרה האם על היחס של רשויות האכיפה לבתה אחרי שנאנסה בפעם הראשונה: "הפרקליטה אמרה לה שאם היא לא רוצה שהתיק ייסגר, היא תצטרך לעמוד מול 14 סנגורים"
סדר יום
16 בפברואר 2021
10:21

אמה של הילדה בת ה-13 שעל פי החשד נאנסה לפני מספר שבועות בידי ארבעה גברים אמרה הבוקר (שני) בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב כי היא ובתה איבדו אמון במערכת וברשויות החוק וכי היא חוששת ששוב לא יוגש כתב אישום נגד מי שתקף את בתה. "המצב שלה כל הזמן מידרדר, נפשית וגופנית", אמרה האם. 

האזינו לריאיון עם האם בכאן רשת ב

האם סיפרה על מקרה נוסף שבו בתה נאנסה על פי החשד, כשהייתה בת 11, ועל התהליך הקשה שעברה: "אחרי הפגיעה הראשונה, עברנו את כל החקירות ואת כל מה שצריך ובסופו של דבר התיק נסגר בעקבות התפקוד של הילדה, זה מה שנאמר לנו, שיהיה לה קשה מאוד להעיד מול כל החשודים שיופיעו בדיון. בעצם הביאו אותנו למצב שהרמנו ידיים".

"היא העידה במשטרה כמה שיכלה" המשיכה האם. "אמרו לנו שהילדה לא תפקדה טוב בחקירות ושהיא התקשתה להיחקר. ואז כשהפרקליטה הודיעה לה שהיא מתכוונת לסגור את התיק, הילדה קיבלה את זה קשה. הפרקליטה אמרה לה שאם היא לא רוצה שהתיק ייסגר, היא תצטרך לעמוד מול 14 סנגורים. והילדה אמרה לי  -'אמא, אני לא אעמוד בזה'. וזהו, הרמנו ידיים". 

"אלו שפוגעים בה ממשיכים להסתובב חופשי"

האם מתחה ביקורת על התנהלות הפרקליטות, ואמרה כי "לא הרגשתי שיש תמיכה, אף פעם לא נפגשתי עם הפרקליטה, היא באה להודיע לילדה על כך שהתיק ייסגר לבד, בלי נוכחות שלי, והילדה קיבלה את זה מאוד קשה. היא אמרה - 'אני עברתי את כל מה שיכולתי, נתתי מעצמי הכל והבטחתם לי שמי שפגע בי ייענש ולא רק אני אענש, והם עכשיו כולם מסתובבים חופשיים וסגרו להם את התיקים וכולם אומרים שאני שיקרתי'. וזה מאוד פגע בה. היא נתנה בנו אמון והיא אמרה - 'אמרתי מראש, זה מה שיקרה. הנה צדקתי'".

"היא הסכימה לבדיקה רק כדי לראות שהיא בסדר, אבל לא בשביל תלונה במשטרה. כששוטרים הגיעו היא היא צרחה - 'אני לא עוברת את זה עוד פעם'"

כשנאנסה פעם נוספת, סיפרה האם, הנערה כבר לא רצתה להתלונן: "היא פחדה ואמרה - 'אני לא מוכנה לעבור שוב את הסיוט הזה של החקירות עם השחזורים ובסופו של דבר אומרים לי סוגרים את התיק. אני לא מוכנה'. לקח לי הרבה זמן לשכנע את הילדה שהיא בכל זאת צריכה להגיש תלונה. לא מגיע לה שאלו שפוגעים בה ימשיכו להסתובב חופשי ורק היא, רק הילדה שלי נפגעת, ושיסגרו שוב את התיק".

באותו ערב ברחה הנערה מהמוסד שבו שהתה. "כשנודע לי שהיא ברחה שוב היו לי המון סרטים בראש, כי אני יודעת שהילדה שלי פגועה ולא עברה תהליך של טיפול", אמרה האם. "אחרי יומיים כשהיא באה אלי, ראיתי עליה שזו לא הילדה שלי שעומדת מולי, שקורה לה משהו. למרות שהיא חיבקה אותי ואמרה לי - 'אמא זה שום דבר'".

"אין יותר אמון במערכת"

"בבוקר קיבלתי טלפון מהמסגרת שהיא נמצאת, שרואים שיש עליה סימנים של אלימות ורוצים שהיא תעבור בדיקה גופנית והיא מסרבת ורק שוכבת מתחת לשמיכה ולא מוכנה לצאת והיא כל הזמן בוכה", תיארה האם. "מיד נסעתי אליה והילדה חיבקה אותי ואמרה, 'אמא, בואי נעבור בדיקה'. נסענו לחדר האקוטי, היא שיתפה אותנו שם והיא עברה שם כל בדיקה שהיא נדרשת לעבור. היא הסכימה לבדיקה רק בשביל לראות שהיא בסדר אבל לא בשביל לעבור תלונה במשטרה. כשהשוטרים הגיעו היא נכנסה להיסטריה והתחילה לה לצרוח - 'אני לא מגישה תלונה, אני לא עוברת את זה עוד פעם, כדי שבסופו של דבר יגידו שלא שיתפתי מספיק פעולה ויסגרו את התיק'. ואחרי שהיא שיתפה פעולה אז בסוף כן הגשנו תלונה והיא כן ולא רוצה כי מאוד קשה לה עם זה".

"אין לי אמון יותר במערכת", מבהירה האם. "הם טוענים שהיא לא הייתה מוכנה לקבל את הטיפול, אבל המקום לא היה נכון לה. היא הייתה צריכה לקבל טיפול במקום לנערות שנפגעות מינית. עכשיו היא במוסד סגור, אבל היא כלואה שם, הם אומרים שהיא מוגנת מהבריחות, אבל איזה טיפול היא מקבלת שם?".

מהפרקליטות נמסר בתגובה: "כדי לא לפגוע בפרטיותה של הנערה לא נוכל להתייחס לכך. כל שנוכל לומר הוא שהנערה נחקרה באופן מקצועי ע"י חוקרת ילדים והתיק נסגר מחמת קושי ראייתי. באשר לדברי האם: הדברים אינם מדויקים, אולם כדי לא לפגוע בפרטיותה של הנערה, לא נתייחס לפרטי השיחה. נאמר רק באופן כללי, כי הפרקליטה שיקפה לנערה את המשמעויות של ניהול משפט, והסבירה לה את הסיבות לסגירת התיק".