מרכז חיסונים בתל אביב לחסרי מעמד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

פלסטינים המוגדרים "מאויימים" ושאינם יכולים לחזור לשטחים - לא מורשים להתחסן בישראל

מרכז חיסונים בתל אביב שאמור לטפל במי שמוגדרים חסרי מעמד דחה בקשות של פלסטינים הנמצאים בארץ בשל סכנה לחייהם: "אין חיסונים לאנשים מהשטחים" • עיריית תל אביב: "משרד הבריאות הוא הקובע את הקריטריונים" • משרד הבריאות: "הנושא נמצא בבחינה"
נורית יוחנן
16 בפברואר 2021
13:16

פלסטינים שחיים שנים ארוכות בישראל ללא אזרחות ניסו להתחסן נגד קורונה במרכז החיסונים שנפתח בתל אביב לחסרי מעמד – וסורבו מכיוון שהם פלסטינים. זאת, על אף שחלקם מוגדרים מאיומים ויש להם היתרי שהייה בישראל. כך פורסם היום (שלישי) בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב. 

בשבוע שעבר נפתח בנווה שאנן שבדרום תל אביב מרכז חיסונים לחסרי מעמד אבל מתברר שיש קבוצה אחת שלא יכולה להתחסן אפילו שם ואלו הם פלסטינים שנמצאים כאן בארץ. לא מדובר על פועלים פלסטינים בעלי היתר עבודה, אלא על שוהים בלתי חוקיים או פלסטינים שיש להם היתרי שהייה בישראל והם מוגדרים "מאיומים". ישראל הכירה בכך שהם אינם יכולים לחזור לשטחים, כי שם נשקפת סכנה לחייהם, על רקע שיתוף פעולה ביטחוני, זהות מינית וכיוצא באלה.
פלסטינית שחיה 15 שנים בישראל על רקע חשש לחייה בשטחים ונושאת בהיתר שהייה סיפרה לכאן חדשות כיצד הלכה להתחסן בדרום תל אביב, אך סורבה בטענה ש"אין חיסונים לאנשים מהשטחים". היא הוסיפה כי היא פוחדת כל זמן שהיא לא מתחסנת ובשנה האחרונה בקושי יצאה מהבית. לאותה פלסטינית, כמו לאחרים, אין אפשרות להתחסן במקום מגוריהם בישראל, כי אין להם גישה לשירותי קופות החולים.
בארגון רופאים לזכויות אדם, שהיה בקשר עם משרד הבריאות טרם פתיחת מרכז החיסונים, אומרים כי מההתחלה סוכם כי בין חסרי המעמד שיוכלו להתחסן בתל אביב יכללו גם פלסטינים, גם שוהים בלתי חוקיים וגם מאוימים, אך הדבר לא קרה. בארגון שלחו בימים האחרונים מכתב רשמי למשרד הבריאות בעניין, ולא נענו.

זואי גוטצייט מארגון רופאים לזכויות אדם אמרה כי "ההחלטה לחסן את חסרי המעמד – יותר משהיא נובעת מהדאגה אליהם, היא נובעת מהדאגה לבריאות הציבור כולו. אם ההחלטה לחסן את חסרי המעמד היא ההחלטה לחסן את כל מי שחי כאן, גם אם אין לו מעמד ומרכז חייו בישראל, אז זה חייב לכלול גם את הפלסטינים שחיים כאן. כולם פה, כולם חשופים לסכנת הידבקות והדבקה. ראוי להנגיש את החיסון לכולם ולא ברור למה להפלות דווקא עכשיו".

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה כי "משרד הבריאות הוא הקובע את הקריטריונים למתן החיסונים לכלל האוכלוסיות. כרגע ההנחיות לא מאפשרות מתן חיסונים לפלסטינים בעלי היתרי שהייה. אם תתקבל הנחייה אחרת ממשרד הבריאות, אנו ערוכים לבצעה במרכז החיסונים שהוקם לחסרי מעמד בנווה שאנן".
ממשרד הבריאות נמסר בתגובה כי "הנושא נמצא בבחינה".

הרשות הפלסטינית האריכה בשבועיים את מגבלות הקורונה 

בתוך כך, ברשות הפלסטינית מזהים בשבוע האחרון עלייה הדרגתית בתחלואת הקורונה בגדה. מספר הבדיקות היומיות נותר יציב ונע סביב ה-2,000 ביום, אך אחוז הבדיקות החיוביות הממוצע עומד כבר על קרוב ל-25%. בגדה מדווחים על קרוב ל-7,000 חולי קורונה מאומתים. קרוב ל-200 בני אדם אובחנו מאומתים למוטציה הבריטית, כמעט מחציתם באזור רמאללה. כ-1,400 פלסטינים מתו בגדה מקורונה מאז פרוץ המגיפה.
הרשות הפלסטינית האריכה עוד בשבועיים את מגבלות הקורונה שהטילה על הציבור בשטחים. בסלפית ובשני כפרים סביבה נדרשו התושבים שלא לצאת מבתיהם החל מהערב ועד יום שני לנוכח התחלואה הגבוהה. הרשות טרם החלה בחיסון האוכלוסייה הפלסטינית הכללית ועל פי דיווחים שונים, מלאי החיסונים שקיבלה עד כה – כ-12 אלף חיסונים – כמעט שאזל לאחר ששימש בחלקו לחיסון צוותים רפואיים.
ברצועת עזה נמשכת הירידה במספר החולים המאומתים והיא עומדת כעת על כ-2,500 בסך הכול. קרוב ל-550 בני אדם מתו בעזה מהנגיף. בעזה נערכים בימים אלה לפתוח מחדש את אולמי החתונות. בכיר בג'יהאד האסלאמי ברצועת עזה אמר היום כי מניעת חיסונים מעזה היא תוקפנות שאי אפשר לשתוק עליה. הבכיר, יוסוף אל-חסאינה, התייחס לעובדה שישראל לא אפשרה אתמול לרשות להוציא חיסונים מהגדה לעזה בעת שמובילי החיסונים הגיעו לאחד המעברים בלי תיאום. הוא קרא לקהילה הבינלאומית לנקוט פעולה מרתיעה נגד ישראל לנוכח הפשע הזה כלשונו.