-
צילום: דובר צה"ל

תרחיש האימים: טיל חיזבאללה שמדרדר למלחמה

חיל האוויר דימה תקיפה של 3,000 מטרות ביום. קצין בכיר בחיל האוויר על התרגיל: "אם חיזבאללה יירה עלינו מסוריה נתקוף אותו גם שם"
רועי שרון
16 בפברואר 2021
17:01

פגיעת טיל נ"מ שיורה חיזבאללה במטוס צבאי מוביל לסבב לחימה שמידרדר למלחמה בין ישראל לארגון הטרור - זה תרחיש האימים שמתרגלים השבוע בחיל האוויר. בנוסף, תורגלה פגיעה במערך הטילים והרקטות של חיזבאללה בדרום לבנון ובביירות.


בתרחיש שמתרגלים בצה"ל מאז יום ראשון, משגר חיזבאללה טיל קרקע-אוויר שפוגע במטוס חיל האוויר. המטוס לא נופל אבל נפגע. ישראל מגיבה לעבר יעדי חיזבאללה – בצה"ל לא פירטו את עוצמת התגובה לירי הנ"מ - ומשם מתפתח יום קרב שמוביל למלחמה הכוללת ירי על העורף הישראלי.

"בתרגיל הסתכלנו גם רחוק, מזרחה, ואם חיזבאללה יירה עלינו מסוריה נתקוף אותו גם שם", הסביר קצין בכיר בחיל האוויר בשיחה עם כתבים. "בתרחיש התרגיל תקפנו טילי שיוט של חיזבאללה ונערכנו מולם גם הגנתית ביירוט לאחר שיגורם לעבר החוף הישראלי, וגם במניעתם על ידי השמדתם. השמדנו מפקדות וחמ"לים בתרגיל, תשתיות מדינתיות המשמשות את חיזבאללה וטילי נ"מ איראניים שעברו לחיזבאללה". הקצין הוסיף כי הציפייה שהירי לעבר ישראל ייפסק כעבור מספר ימי מלחמה ראשונים "אינה ריאלית". 

עוד אמר הקצין: "אחרי שנערכנו למלחמה, מימשנו את משימות העליונות האווירית מול מערך טילי קרקע-אוויר, בחלקו רוסי ובחלקו איראני. תקפנו בכל דרום לבנון, בבקעא ומרחב ביירות, כשחיזבאללה משגר טילים לעבר בסיסי חיל האוויר ומרכזי אוכלוסיה".

חיל האוויר מתרגל תקיפה של 3,000 מטרות ביום. במלחמת לבנון השנייה לשם השוואה תקף חיל האוויר 100 מטרות ביום בלבד. חיל האוויר תרגל גם נפילה של מטוסים וחילוץ טייסים משטח האויב, ופעילות בתוך שטחי סוריה.