גנץ ונתניהו בישיבת הממשלה
צילום: טל שחר, פלאש 90

ישראל פנתה לרוסיה כדי שתסייע מול סוריה בפרשה הומניטרית

השרים קיבלו זימון לישיבת ממשלה דחופה שעל פרטיה הוטלה צנזורה • כל השרים הוחתמו על "שותף סוד" לפני השתתפותם בישיבה • צה"ל לא מעורב בפרשה, ולכן אפשר להעריך שלא מדובר בנעדרי צה"ל הקבורים בסוריה
כתבי כאן חדשות
16 בפברואר 2021
16:47
עודכן ב 20:16

שרי הממשלה זומנו היום (שלישי) בצוהריים לישיבה דחופה. גורם שעודכן בפרטים אמר כי היא עסקה בעניין שאותו הגדיר: ״ביטחוני״. הזימון בוצע באופן טלפוני לכל לשכת שר ובאופן חריג הדיון לא התקיים באמצעות הזום אלא בווידיאו קונפרנס, הנחשב לאמצעי מאובטח יותר. בצעד חריג כל השרים הוחתמו על "שותף סוד" לפני השתתפותם בישיבה. על פרטי הישיבה הוטלה צנזורה - מי שביקש זאת היה שר הביטחון גנץ.

בתוך כך, נתניהו ביקש בישיבת הממשלה להעלות שוב את התכנית הכלכלית שלו ושל שר האוצר. גנץ אמר לשרי כחול לבן שלא להשתתף בדיון. 

ברקע קיום הישיבה, ישראל פנתה לרוסיה כדי שתסייע מול סוריה בפרשה הומניטרית. בימים האחרונים התקיימו כמה שיחות של בכירי המדינה עם מקביליהם ברוסיה - בשבוע שעבר נתניהו שוחח עם פוטין, שר הביטחון גנץ שוחח עם מקבילו שויגו ושר החוץ אשכנזי שוחח עם מקבילו לברוב. בנוסף, בישיבת הממשלה האחרונה יצאו נתניהו וגנץ לשיחה ביטחונית. בחדשות הערב בכאן 11 דווח הערב כי צה"ל לא מעורב בפרשה, ולכן אפשר להעריך שלא מדובר בנעדרי צה"ל הקבורים בסוריה.

בקרמלין מסרבים להתייחס בשלב זה לדיווחים על תיווך בין ישראל לסוריה בכל הנוגע לסוגיה הומניטרית. גורם בכיר בממשל הרוסי אמר לכאן חדשות כי כרגע מבחינתם "אין תגובה" לדיווחים.

רוסיה מתווכת בין ישראל לסוריה בנושאים שונים. לפני עשרה ימים כלי תקשורת המזוהים עם האופוזיציה בסוריה דיווחו כי כוחות של צבא רוסיה חידשו לאחרונה את החיפושים אחר שרידי גופות חיילים ישראליים נעדרים בבית הקברות במחנה הפליטים אל-ירמוכ שמדרום לבירה דמשק. לפי הפרסומים הזרים, בבית הקברות המדובר נמצאו עצמותיו של אחד מנעדרי קרב סולטן יעקוב, זכריה באומל, שנמסרו לישראל על ידי רוסיה באפריל 2019.

בהכנת הידיעה השתתפו: גילי כהן, עמיחי שטיין, מיכאל שמש, רועי שרון  ומואב ורדי.