מראענה, עבאס ועודה
צילום: אבשלום ששוני, נועם ריבקין פנטון ויונתן זינד

ועדת הבחירות פסלה את מועמדותה של אבתיסאם מראענה

ההכרעה תעבור לבית המשפט העליון • הוועדה דחתה את הבקשות לפסילת הרשימה המשותפת ורע"ם
אמוץ שפירא
17 בפברואר 2021
08:02
עודכן ב 12:05

מליאת ועדת הבחירות פסלה היום (רביעי) את מועמדותה של מספר 7 ברשימת מפלגת העבודה, אבתיסאם מראענה, ההכרעה תעבור לבית המשפט העליון. שתי בקשות פסילה הוגשו נגדה, של קבוצה מאנשי מפלגת העבודה ושל עוצמה יהודית. 16 הצביעו בעד, 15 נגד, יהדות התורה נמנעה ונציג ישראל ביתנו לא נכח בדיון.

שידור חי מדיוני הפסילות בוועדת הבחירות המרכזית

הוועדה דחתה את הבקשות שהגישה עוצמה יהודית לפסול את הרשימה המשותפת ואת מפלגת רע"ם של מנסור עבאס. נציגי יהדות התורה נמנעו ונציגי הליכוד, כפי שפורסם לראשונה בכאן חדשות, כלל לא השתתפו בהצבעה.

עו"ד איתמר בן גביר מעוצמה יהודית בירך על ההחלטה בעניין מראענה: "מי שרוצה להשמיד עיר ואם בישראל בגלל שמתגוררים בה יהודים היא גזענית ותומכת טרור מובהקת. מי שרוצה להשמיד את זכרון יעקב לא צריך להיות בכנסת ישראל. הוא צריך להיות במקום אחר – בכלא". בן גביר האשים את הליכוד ויהדות התורה על שלא נכחו בהצבעה על הרשימה המשותפת ורע"ם וגרמו לנפילת הבקשה. 

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה: "בוועדת הבחירות התבררה שוב הצביעות של הליכוד במיטבה, הליכוד פוסל את איבתיסאם אבל נמנע בהצבעה על פסילת רע"ם. הקריטריון ברור – לא מדינת ישראל, לא הדמוקרטיה, לא החוק, אלא רק מי תומך בחוק הצרפתי ובנתניהו ומי לא. היועמ"ש לממשלה התנגד באופן חד משמעי לפסילה והרוב שהתקבל בוועדה הוא מזערי ומעיד על מופרכות הטענות. איבתיסאם היא שותפה לבניית עתיד משותף במדינת ישראל ואנחנו לא ניתן לאנשים שאלימות היא שפת האם שלהם לנסות ולהכתיב למדינה שלמה את תפיסת העולם הגזענית שלהם".

עורך הדין גיא בוסי המייצג את מפלגת העבודה ואת מראענה אמר קודם לכן במליאת ועדת הבחירות כי אין שום עילה לפסילה, ושעוצמה יהודית עושה בוועדה קרדום לחפור בה לצרכיה. לדבריו, זו בקשת סרק שמבזה את הבית הזה.

איש מפלגת העבודה, מעוזיה סגל, שהגיש גם הוא בקשה לפסול את מראענה משך את בקשתו וביקש שהיא לא נידונה. לדבריו, הבקשה שלו הוגשה "ממניעים ערכיים בלבד מתוך אמונה עמוקה בכך שאזרח שמתבטא בפרהסיה כמו שהתבטאה מראענה לא יכול להיות בכנסת מטעם מפלגת העבודה שבה אני חבר".

יחד עם זאת סגל הבהיר כי משאוחדה הבקשה שלו עם בקשת עוצמה יהודית, שהוגשה מטעמים פוליטיים, שהיא גם נגד מפלגת העבודה - הדבר גורם לו "עוגמת נפש רבה כיוון שהפילוסופיה של עוצמה יהודית רחוקה מאוד ממנו".

נציג סיעת מרצ פנה לאיתמר בן גביר, והטיח בו: "קודם כל תחזיר את הסמל מרכבו של רבין. אתה אדם שכל מהותו הסתה ואלימות. אמירה לא ראויה בפוסט, לא שקולה לאלימות של הימין הקיצוני".

ח"כ שלמה קרעי מהליכוד מתח בדיון ביקורת על מפלגת העבודה שמכניסה לרשימה מועמדת כמו מראענה: "אם בן גוריון היה חי היום הוא היה מת מבושה שיש אנשים כאלו ברשימה ציונית. היא קוראת להשמיד עיר ואם בישראל".

בהמשך הוועדה תדון בבקשות שהגישה עוצמה יהודית לפסילת הרשימה המשותפת ורע"ם. כפי שדווח בכאן חדשות - הליכוד לא תשתתף בהצבעה לפסילת רע"מ ומנסור עבאס. אם אכן יוחלט על פסילה כלשהי, הדיון יעבור להכרעת בית המשפט העליון בהרכב של תשעה שופטים. עמדתו של היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט היא שאין לקבל את הבקשות. זאת משום שאין מסה קריטית של ראיות המבססות אף אחת מעילות הפסילה הקבועות בחוק.

בעמדה שהמתייחסת למראענה ומפלגת העבודה נכתב, בין השאר, כי הפרסומים שלה – שעוררו סערה בשבועות האחרונים – ישנים וקצרים, ושהיא מצרה על הדרך והאופן שבו הם נכתבו. עוד צויין שבריאיון טלויזיוני שנערך עימה לפני כמה ימים היא הביעה חרטה כנה על תוכן הדברים.