מחלקת קורונה שיבא
צילום: יוסי זליגר, פלאש 90

קופ"ח מכבי: הסיכוי של מתחסן לחלות – אחד לאלף

ינואר הקטלני – 5,233 נפטרו תוך חודש בישראל • הלמ"ס: מדובר בנתון הגבוה ביותר לעומת החודשים המקבילים מאז שנת 2000 • מתחילת המגיפה מתו מקורונה בישראל 5,463 חולים, שיעור ההדבקות עומד היום על 6.4%
דקלה אהרן-שפרן
17 בפברואר 2021
08:07
עודכן ב 18:20

קופת החולים מכבי עדכנה היום (רביעי) את נתוני יעילות החיסונים בקרב מבוטחיה, והוא עומד על 95% כפי שדווחה חברת פייזר. מהנתונים עולה כי מיותר מ-602 אלף מחוסנים במנה שניה, רק 608 נדבקו בקורונה. כך שהסיכוי של מתחסן לחלות הוא אחד לכל אלף מתחסנים. רובם סובלים מתסמינים קלים או שאין להם תסמינים כלל. רק 21 מהם אושפזו בבית חולים.

בחודש שעבר נפטרו בישראל 5,233 בני אדם, הנתון הגבוה ביותר לעומת החודשים המקבילים מאז שנת 2000. כך עולה מנתונים שפרסמה היום (רביעי) הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. מדובר בנתונים גולמיים ואינם סופיים שעלולים להיות גבוהים יותר בתום עיבוד נוסף. על פי נתוני משרד הבריאות, בחודש שעבר נפטרו בישראל 1,423 בני אדם שנדבקו בקורונה וזהו החודש הקטלני ביותר מפרוץ המגיפה.

על פי הנתונים, בקרב האוכלוסיה הערבית שיעורי התמותה זינקו אף יותר ועמדו על 725 בני אדם לעומת 533 בשנה שעברה ו-583 לפני שנתיים. מספר הנפטרים בגיל 30 ומטה היה נמוך יחסית לשנים קודמות ועמד על 92 בני אדם, לעומת 138 בשנה שעברה ו-157 לפני שנתיים. בנוסף, מספר הנפטרים מעל גיל 65 היה הגבוה ביותר בתקופה שנמדדה: 4,464 נפטרים.

בתוך כך, מנתונים מעודכנים שפרסם בצוהריים משרד הבריאות עולה כי אתמול אובחנו 4,406 נדבקים חדשים בנגיף. שיעור ההדבקות - 6.4%. מספר החולים הפעילים הוא 53,048. 981 במצב קשה, מהם 313 מונשמים. מתחילת המגיפה מתו מקורונה בישראל 5,463 חולים.

כמו כן יותר ממחצית מבני ה-30 ויותר כבר התחסנו. כ-160 אלף איש התחסנו אתמול ועד כה התחסנו 4,082,201 מיליון איש, מתוכם כ-2.7 מיליון שקיבלו גם את החיסון השני. מוקדם יותר פורסם בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי כ-40% מהחולים במחלקות הטיפול הנמרץ הרגילות בבתי החולים שיבא ובילנסון הם חולי קורונה שכבר אינם מדבקים ולכן הועברו מהמחלקות הייעודיות.

עם זאת, בשני המרכזים הרפואיים מציינים כי הם עדיין זקוקים לטיפול אינטנסיבי הדורש כוח אדם מקצועי רב. מדובר בחולי קורונה שנמצא בבדיקת מטוש כי הם שליליים לנגיף ולכן הם מועברים למחלקת טיפול נמרץ רגילה.

פרופ' גליה רהב, מנהלת היחידה למחלות זיהומיות בבית החולים שיבא, אמרה לכאן חדשות כי בבתי חולים רבים בארץ, ובפרט מרכזים רפואיים גדולים, כ-40-50 אחוזים מהחולים במחלקות טיפול נמרץ הם חולי קורונה שזקוקים לטיפול אינטנסיבי ומאושפזים זמן רב, אך אינם מדווחים במסגרת העדכונים השוטפים על הקורונה ומצב בתי החולים. היא הוסיפה כי יש לקחת חולים רבים אלה בחשבון כאשר מדברים על העומס בבתי החולים.

רהב אמרה עוד כי בתקופה האחרונה מגיעים לבית החולים שיבא יותר ויותר מקרים של מחלימי קורונה שסובלים מתופעות בעקבות התחלואה ונזקקים לטיפול רפואי. רהב הזהירה כי במקרים רבים מדובר באנשים צעירים שחלו בקורונה בצורה קלה ולא היו מאושפזים כלל, ומגיעים עם תופעות מדאיגות. היא סיפרה כי לאחרונה הגיעו לבית החולים שתי נשים בשנות ה-20 לחייהן, שחלו בקורונה בצורה קלה מאוד, לא נזקקו לאשפוז והגיעו לשיבא עם תסמונת רב מערכתית קשה מאוד. רהב הוסיפה כי המחלה יכולה לגרום לבעיות גם אצל אנשים צעירים וקראה גם לאוכלוסיה הצעירה ללכת להתחסן מפני הקורונה.

הגבלות על המסרבים להתחסן?

יו"ר ועדת החוקה, חוק ומשפט בכנסת, ח"כ יעקב אשר, התייחס לנושא החלת הגבלות על מי שמסרבים להתחסן, ואמר: "אני שומע על כמה כיוונים, דובר גם על העברת מידע לרשויות מקומיות לגבי אנשים שלא מתחסנים. הסוגייה נפיצה או בעייתית בצורה מסוימת. אני חושב שצריך לעשות פעולות, כמובן בתבונה. נתייחס לחקיקה כשתגיע אלינו". 

האזינו לריאיון המלא עם ח"כ יעקב אשר, בכאן רשת ב

ח"כ אשר אמר בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן, בתוכניתם בכאן רשת ב, כי "אני רוצה שכולם ילמדו, משמח שסוף סוף סדרי עדיפויות קצת השתנו. אני חושב שגם בערים אדומות צריכים ללמוד. אם מקדשים את הדבר הזה שנקרא אכיפה דיפרנציאלית אז צריך גם פתרונות דיפרנציאליים". בנושא החינוך במגזר החרדי, אמר: "אני לא מפחד גם לחשוב מגזרית. בחברה החרדית נושא החינוך היה הדבר הראשון שאנחנו רוצים לטפל בו ולהביא פתרונות".

חבר מפלגת יהדות התורה נשאל על חגיגות חג הפורים, ואמר: "החג הזה לא כל כך מורכב. לא היו דברים ברורים שנאמרו לגבי מה צריך לעשות או לא לעשות - התקהלויות גדולות זה הדבר העיקרי שלדעתי צריך לעשות עליו הסברה, מעבר לאכיפה שתהיה או לא תהיה".