שלטים לדירות להשכרה בירושלים

שכירות במשבר: בעלי הדירות שמתמודדים עם דיירים שהפסיקו לשלם

מאז שפרץ משבר הקורונה, החלום של לא מעט בעלי דירות הפך לסיוט מתמשך. אז איך מתמודדים עם דייר שפשוט מסרב לשלם - או לעזוב?
איתי דודי | משחקי הכיס
20 בפברואר 2021
10:33

מה רוצה אדם לפנסיה שלו אם לא ביטחון כלכלי? מאז שפרץ משבר הקורונה, החלום של לא מעט בעלי דירות הפך לסיוט מתמשך. מספרם של האנשים שאינם עומדים בתנאי חוזה השכירות ולא משלמים גדל בשנה האחרונה.

"הקורונה בעצם יצרה בעיות מאוד קשות ברמה הפיננסית בין דיירי לבעלי דירות", מסביר אלעד שריקי, מנכ"ל חברת דיפרנט לניהול נכסים. "זה לשני הכיוונים. גם לבעלי הדירות להשכרה יש בעיות שנגרמות להם על ידי הדיירים, וגם לדיירים יש בעיות פיננסיות כאלה ואחרות".

בארי בן אשר קנה דירה באילת כדי שיום אחד תהיה לו חלק מהפנסיה. זה התחיל בסדר, אבל מהר מאוד הסרט הפך לסרט רע. "מאז שרכשתי את הדירה יש תחלופה מאוד גדולה של דיירים, שזה אחד החסרונות הכי גדולים", מספר בארי. "יש גם המון הוצאות, אז כל מי שחושב לקנות דירה – שייקח את זה בחשבון".

משבר הקורונה גרם לדייר האחרון של בארי לצאת מהדירה במהירות, והוא נאלץ להכניס דייר חדש תחת לחץ: "הגיע איזשהו דייר נוכל, ובעצם הוא ניצל את כל הסיטואציה שאני רחוק מכל הסיפור הזה – יש קורונה, סגר, לא יכולתי להגיע לשם. לא כל כך יצא לי להכיר את הבן אדם פרונטלית, לא יצא לי לייצר אמון ביני לבינו. הוא כל הזמן טען שישלם, אבל מרח אותי ולא שילם, ואני נכנסתי לבור תקציבי".

סיפור דומה מספר גם חיים אלגבה. לאחר שהחלים מסרטן, הוא ואשתו החליטו לקנות דירה בחריש עם כספי הפיצויים. גם כאן ההתחלה הייתה מבטיחה. הם מצאו דירה להשקעה ודייר שיגור בה. אך מהר מאוד הדירה הפכה לנטל – כשהדייר פשוט הפסיק לשלם.

"אני לא רואה מהם כסף", אומר חיים. "אתה מוצא את עצמך עם עוד הוצאות, כאילו אני מפרנס עוד משפחה. בין אם זה קשור לשכר דירה, ועד בניין, גז. זה בא אליי בסוף".

"היום יש לי שוכר שיש לי איתו המון בעיות", מספר שוקי מור, בעל דירה שאותה ירש מהוריו. במשך 20 שנה התגוררו בדירה שלו דיירים שונים והכול התנהל כשורה, עד שהגיע דייר חדש ודברים התחילו להשתנות. "אי אפשר לתקשר עם השוכר. הוא לא עונה לי להודעות, הוא לא נותן להיכנס לדירה, הוא לא משלם".

"אני לא רואה מהם כסף", אומר חיים אלגבה. "אתה מוצא את עצמך עם עוד הוצאות, כאילו אני מפרנס עוד משפחה. בין אם זה קשור לשכר דירה, ועד בניין, גז. זה בא אליי בסוף"

המחיר הכלכלי של הוצאת דייר מגיע לעשרות אלפי שקלים – צווי פינוי, התראות, עורכי דין, הוצאה לפועל, וכמובן הפסד ההכנסה מדמי השכירות על כל החודשים שבהם הדירה לא מניבה.

"הרגולציה בישראל מונחית כשוק חופשי", מסביר אלעד שריקי מחברת דיפרנט. "היחסים בין שוכר למשכיר לא מאוד ברורים, ומי שחדש בזה בכלל נמצא בבעיה".

אז מה אפשר לעשות? כמובן לבדוק את הדיירים, לבקש ערבויות ותלושי משכורת. בנוסף, אפשר להבטיח תשלום דרך חברת האשראי, או להשתמש בשירות שצובר תאוצה במיוחד מאז פרוץ משבר הקורונה – ביטוח הסכם השכירות, כפי שעושה חברת דיפרנט. "מביאים לנו את הפרטים של הדייר הפוטנציאלי", מסביר אלעד שריקי. "אנחנו בודקים את הפרטים וברגע שאנחנו מאפשרים לבעל הדירה להתקדם הלאה, הוא בעצם רכש הגנה מלאה על הסכם השכירות. במידה שהדייר לא ישלם – אנחנו נשלם".

שוק השכירות ספג טלטלה קשה בימי הקורונה – מצד אחד שוכרים שאיבדו עבודה, ומצד שני בעלי דירות שחייבים לשלם על החלום הצנוע ליהנות מביטחון כלכלי לעת זקנה. "אני אבא לילד עם אוטיזם", אומר חיים אלגבה, "אני כמעט המפרנס היחידי. אני באמת מייחל ליום שבו אני כבר אמכור את הדירה – כי אני לא בנוי לזה".