גופת הלווייתן שנפלטה אל חוף ניצנים
צילום: עוז גופמן

זיהום זפת חמור בחופים: גופת לווייתן נפלטה אל חוף ניצנים

ככל הנראה מותו של הלווייתן לא נגרם מדליפת הזפת • השלכת זפת מספינה בים התיכון הגיעה לחופי ישראל בחסות הסערה וגרמה לנזק רב לחי ולצומח בחופי ישראל. מתנדבי רשות הטבע והגנים פועלים לנקות את הנזקים, וחיות בר פונו לטיפול בבית החולים הווטרינרי בספארי | תיעוד
גיא קוטב
18 בפברואר 2021
17:13
עודכן ב 05:04

מי אחראי לזיהום הגדול בחופי ישראל? לווייתן בוגר באורך 17 מטרים נפלט אתמול (חמישי) לחוף ניצנים אולם מומחים טוענים שמותו לא קשור בדליפת הזפת. על פי ההערכות, משקלו נע בין  50-40 טון. ביום ראשון יטמן הלווייתן לשנה לצרכי שימור ואחריה יועבר למחקר באוניברסיטת חיפה. 

גופת הלווייתן שנפלטה אתמול לחוף ניצנים. (צילום: עוז גופמן)

חוקרים ממרכז חקר, מידע וסיוע ליונקים ימיים בישראל משערים שהגיע מאזור מצרים וכי לא ניתן לדעת את גורם המוות. ד"ר אביעד שיינין מתחנת מוריס קאן לחקר הים ועמותת דלפיס, אמר בריאיון לתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב כי מדובר כנראה בלווייתן מצוי, בעל החיים השני בגודלו אחרי הלווייתן הכחול. הם נפוצים במערב הים התיכון אך נדירים בחופי ישראל. לדברי ד"ר שיינין, אין קשר בין מות הלווייתן לזיהום נפט בים. 

כבר מיום רביעי נוחתים בחופי ישראל, מצפון עד דרום, גושים של זפת. החול נזרע בכתמים שחורים והמים - מורעלים. צוותים של רשות הטבע והגנים פינו לבית החולים לחיות בר בספארי צבי ים מפלמחים, שחפים ואפילו חרדון שנח על סלע בחוף דור ונפגע מהזיהום. ההערכה היא כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שייט שעבר מול חופי ישראל. 

"זיהום הזפת עולה על פני המים ולכן חיות שנמצאות שם נפגעות", הסביר ד"ר שיינין. "אם צב מתמלא בזפת זה יכול להיות קטלני. רוב הזיהום מתרכז בצפון ונעשות פעולות של ניקוי על ידי מתנדבים". הוא הוסיף כי מקור הזיהום הוא כנראה מאונייה שעברה באזור ושפכה אותו. "זה הגיע אחרי סערה גדולה ויכול להיות שהיא הגיעה מרחוק. קשה לשלוט בזה כשהים סוער. זה ייקח כמה ימים", אמר.

רני עמיר, מנהל היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה סיפר אתמול לכאן רשת ב שהנזק החמור ביותר למערכת האקולוגית הוא זה שאנו לא רואים - ליצורים הקטנים שמהווים את המזון של דיירי הים התיכון. במשרד לא יודעים מי אחראי לזיהום הנרחב ומעריכים שספינה גדולה פרקה את הזפת לים.

הסערה הביאה את הזיהום במהירות לחופים. אנשי רשות הטבע ומתנדבים פועלים להציל את מה שניתן, ולאסוף - בידיים ובעזרת כלים מכניים את הזפת מהחול. סך הכול אותרו נחיתות של זפת בחופי 16 רשויות מקומיות: המועצה אזורית מטה אשר, עכו, חיפה, טירת הכרמל, חוף הכרמל, ג'יסר א-זרקה, חדרה, עמק חפר, חוף השרון, נתניה, הרצליה, תל אביב, בת ים, ראשון לציון, אשדוד, וחוף אשקלון.

השרה להגנת הסביבה, גילה גמליאל, קיימה אתמול הערכת מצב נרחבת עם גורמי המקצוע במשרד להגנת הסביבה וכלל הגורמים הרלוונטיים, כדי לבחון את הפעולות המתבצעות בשטח לאיתור מקור הזיהום, ונבחנו פעולות ההמשך לטיפול בגושי הזפת. השרה גמליאל מסרה בתום הערכת המצב: "נפעל לאיתור את מקור הזיהום, נמצא את האחראים לו ונמצה איתם את הדין".