-
צילום: גטי אימג'ס

מחקר חדש חושף: ירידה של פי 6 ביעילות החיסונים נגד המוטציה הדרום אפריקנית

פרסום ראשון: לפי מחקר מטריד של משרד הבריאות - מול הווריאנט הדרום אפריקני יש אנשים שיפתחו פי 6 פחות נוגדנים מנטרלים לנגיף • החדשות הטובות: מחוסנים שנדבקו בווריאנט הדרום אפריקני יחלו באופן קל יותר מאשר אדם שלא חוסן • חיסון נוסף? פייזר מנהלת שיחות עם ה-FDA בנוגע לפיתוח חיסון מיוחד לנטרול המוטציה
קטי דור ומואב ורדי
18 בפברואר 2021
18:57
עודכן ב 20:08

פרסום ראשון: מתוצאות ראשונות של מחקר ישראלי במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות עולה כי יעילות החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני פחותה פי 6 מהנגיף המקורי או הווריאנט הבריטי, כך דווח היום (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11. במשרד הבריאות מוטרדים מהתפשטות הווריאנט.

המשמעות היא שמול הווריאנט האפריקני יש אנשים שיפתחו פי 6 פחות נוגדנים מנטרלים לנגיף. המידע הזה תואם מחקרים אחרים שנעשו בעולם. המחקר נעשה על דגימות של חולים שחלו בווריאנט הדרום אפריקני, שהפגישו אותן במעבדה עם החיסון מול דגימות של מי שחלו בנגיף המקורי והבריטי.

החשש במשרד הבריאות הוא כי אם יש יעילות פחותה של החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני - יהיו יותר חולים משחשבו, ולכן החלו לאסוף דגימות של אנשים שחלו אחרי שחוסנו פעמיים לברר אם הם חלו בווריאנט הדרום אפריקני, למרות שחוסנו, ואם גם בשטח כמו במעבדה רואים את הממצאים הללו.

עוד נאמר כי יש עלייה במספר החולים בווריאנט הדרום אפריקני, ומדובר בכמה מאות חולים. לפי המחקר, גם אם היעילות של החיסון פחותה - עדיין יש יעילות, ומי שחוסן וחולה בווריאנט הדרום אפריקני יחלה באופן קל יותר מאשר אדם שלא חוסן.

חיסון פייזר והזן הדרום אפריקני

חברת פייזר בוחנת אפשרות להשתמש במנת חיסון נוספת כדי להעניק חסינות מפני הזן הדרום אפריקני של נגיף קורונה. בהודעה שפורסמה היום נמסר שהחברה פנתה למנהל המזון והתרופות האמריקני, FDA, במטרה לקבל אישור להתחיל בבדיקה קלינית ראשונה וניסוי על בעלי חיים של חיסון המיועד נגד הזן הדרום אפריקני. החברה סבורה שהחיסון יעיל נגד המוטציה, אך פועלת לנסות חיסון חדש למקרה שהמוטציה עמידה לזה הקיים. 

ד"ר אנטוני פאוצ'י, ראש צוות המאבק בקורונה של ממשל ביידן התייחס היום לאתגר שבמציאת פתרון חיסוני לווריאנטים החדשים של הקורונה. "אנו עובדים עם מודרנה, וגם פייזר עובדים על חיסון מיועד שלהם כנגד הזן הדרום-אפריקני. פיתוח חיסון כזה יקח מספר חודשים", אמר.

מוטציות, וריאנטים וזנים: מה הסיפור של השינויים בנגיף קורונה? האזינו לפרק של הההסכת עוד יום:

לפני שלושה שבועות הודיעה לראשונה פייזר כי מחקריה הראו שהחיסון מאבד מיעילותו מול הזן הדרום אפריקני של הנגיף, אך טענה כי הוא עדיין יעיל דיו. במחקר נבדקו נוגדנים בדגימות דם של מחוסנים. ממצאיו מוגבלים, משום שלא נבדקו כל המוטציות של זן הקורונה שהתגלה בדרום אפריקה.