-

ארה"ב ומדינות אירופה חוזרות לדבר בקול אחד בנוגע לאיראן

ארה"ב, צרפת, גרמניה ובריטניה בהודעה משותפת: המדינות מעוניינות לפעול במשותף להחזרת איראן לעמידה מלאה בהתחייבויותיה בהסכם הגרעין. שר החוץ של איראן זריף בתגובה: אם ארה"ב תעשה צעד – כך גם אנחנו
גילי כהן ועמיחי שטיין
18 בפברואר 2021
22:01
עודכן ב 22:36

ארצות הברית, צרפת, גרמניה ובריטניה יצאו הערב (חמישי) בהודעה משותף בעקבות מפגש וירטואלי, והבהירו כי הן מעוניינות להחזיר את איראן לעמידה מלאה בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. המשמעות - ארצות הברית ומדינות אירופה חוזרות לדבר בקול אחד בנוגע לאיראן.

על פי ההודעה, אם איראן תחזור לעמוד בקפדנות במחויבויות שלה - כך גם ארצות הברית, שמוכנה לנהל דיונים עם איראן בנושא. שר החוץ של איראן מוחמד זריף הגיב להודעה: "אם ארצות הברית תעשה צעד - כך גם אנחנו". 

המדינות קראו לאיראן שלא לנקוט בצעדים נוספים, בדגש על השארת הפיקוח של הסוכנות הבין-לאומית לאנרגיה אטומית. בהודעה המשותפת הן התייחסו להפרות שביצעה איראן בחודשים האחרונים, בדגש על הגדלת העשרת האורניום. "להחלטה להעשיר אורניום ליותר מ-20% וייצור אורניום מתכתי אין הצדקה ברורה בכל הנוגע לצד האזרחי. אורניום מתכתי הוא רכיב מרכזי בפצצה גרעינית", הם הוסיפו.

הדברים מגיעים ברקע הודעתם של האיראנים שהחל מהשבוע הבא יפסיקו את ביקורי פתע של הפקחים הבין-לאומיים במתקני הגרעין. ארצות הברית והאירופים הצהירו הלילה: "זהו צעד מסוכן. על טהראן לשקול את ההשלכות של מהלך כזה, במיוחד על רקע האפשרות לחידוש הדיפלומטיה". בסוף השבוע יגיע לאיראן ראש הסוכנות לאנרגיה אטומית, רפאל גרוסי.

גורמים המעורים בפרטים אמרו לכאן חדשות כי הדד-ליין האיראני מסבך את העניינים, כיוון שכל צעד אמריקני כעת עלול להיראות ככניעה להודעת טהראן בנוגע לפקחים. עוד הם הוסיפו שאם איראן אכן תפסיקו את ביקורי הפתע של הפקחים, הדבר יקשה עוד יותר על המגעים.

המדינות הדגישו שהן מעוניינות לחזק את הסכם הגרעין, יחד עם "גורמים אזוריים" והקהילה הבין-לאומית תוך התייחסות "לדאגות ביטחוניות רחבות יותר הקשורות לתוכניות הטילים של איראן ולפעילותה האזורית".

העמדה הישראלית גורסת שנושאים אלו צריכים לעמוד כחלק מחידוש המשא ומתן עם איראן. כפי שפרסמנו מוקדם יותר בכאן חדשות, דיון ההיערכות בסוגיה זו שכלל לראשונה את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ, שר החוץ גבי אשכנזי ובכירים נוספים בוטל הערב.