מחלקת בידוד קורונה בשיבא, יוני 2020
צילום: יוסי זליגר, פלאש90

מחקר ישראלי: יעילות החיסון נגד קורונה ניכרת תוך שבועיים מקבלת המנה הראשונה

המחקר שנערך בביה"ח שיבא בתל השומר מראה ירידה של 75% בשיעור הנדבקים בקרב מתחסנים • נרשמה ירידה דרמטית של 85% בשיעור החולים עם תסמינים בקרב מחוסנים בהשוואה ללא מחוסנים
דקלה אהרן-שפרן וקטי דור
19 בפברואר 2021
05:01

מחקר שנערך בבית החולים שיבא בתל השומר, ומתפרסם היום (שישי), מעלה כי יעילות החיסון נגד קורונה ניכרת תוך שבועיים מקבלת המנה הראשונה של החיסון. על פי המחקר ניתן לראות ירידה של 75% בשיעור הנדבקים בנגיף בקרב מתחסנים, וירידה דרמטית של 85% בשיעור החולים עם תסמיני קורונה בקרב מחוסנים בהשוואה ללא מחוסנים.

ממצאי המחקר התפרסמו היום בכתב העת היוקרתי LANCET. המחקר בוצע בקרב 9,109 עובדים במרכז הרפואי שיבא, מהם 7,214 חוסנו מפני קורונה. ממצאי המחקר מעלים כי החל משבועיים מיום מתן המנה הראשונה - החיסון הפחית באופן משמעותי את שיעור ההידבקות בנגיף ואת שיעור החולים שסבלו מתסמינים.


עוד עולה מממצאי המחקר כי בהשוואה בין עובדים מחוסנים לעובדים לא מחוסנים, שיעור היעילות במניעת מחלה עם תסמינים היה 76% כבר בשבוע השלישי לאחר קבלת המנה הראשונה ואף עלה ל-94% בשבוע הרביעי.

מסקנות המחקר הן שכבר שבועיים לאחר קבלת המנה הראשונה, יש יעילות משמעותית במניעת הדבקה ובמניעת מחלה, אשר עולה לאחר השבוע השלישי. בשיבא אומרים כי זהו המחקר הראשון בעולם שמדווח על יעילות המנה הראשונה של החיסון בהפחתת תחלואה והדבקה בקורונה, המתבצע על חיסון בשטח ולא במסגרת מחקר קליני של חברת תרופות.

עוד אומרים בשיבא כי לתוצאות המחקר, המתווספות למחקרים שמראים את יעילות החיסון בישראל, משמעות מעשית וחשובה עבור מדינות רבות שנאלצות כעת לדחות את מתן המנה השנייה עקב מחסור בחיסונים.

 

במחקר השתתפו רופאי הנהלת שיבא פרופסור יצחק קרייס ופרופסור ארנון אפק, רופאי היחידה למחלות זיהומיות ומניעת זיהומים – פרופסור אייל לשם, פרופסור גילי רגב-יוחאי, ד"ר שרון עמית והסטודנטית מוריה ברגוורק; וחוקרי מכון גרטנר בשיבא - ד"ר עמית הופרט, ד"ר איליה נוביקוב וארנונה זיו.