גדעון סער, אריה דרעי ומשה גפני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

כמעט חודש לבחירות: רוצים קואליציה יציבה? קבלו את סער והחרדים

לפי ממוצעי הסקרים, הקואליציה הכי חזקה שאפשר להקים כרגע – טובה רק למי שרוצה שלא יהיו עוד בחירות – וזהו • ממשלה שמכניסה את החרדים יחד עם סער, לפיד ובנט היא אולי בלתי אפשרית, אבל זו שנראית הכי נוחה
שמואל רוזנר
20 בפברואר 2021
10:31

נתחיל בכותרת. מה המשמעות של "יציבה"? לא מדובר על הטייה אידאולוגית כזאת או אחרת. רק על הרצון לראות קואליציה וממשלה מתפקדת, בלי קשר לזהותה. רק על הרצון להימנע מסיבוב בחירות חמישי. לכן ״יציבה״ מתייחסת לא למי שרוצה קואליציית ימין, ולא למי שרוצה קואליציית מרכז-שמאל. לא למי שרוצה ״רק ביבי״ ולא למי שרוצה ״רק לא ביבי״ – רק למי שרוצה יציבות, באשר היא.

עכשיו נפרט. העיקר מופיע בטבלה, אבל נוסיף כמה הערות לפניה. קודם כל הסתייגות: מדובר בממוצעים. חלקם מלמדים על מפלגות שאולי לא יעברו את אחוז החסימה, מה שישנה את ספירת המנדטים.

דוגמה מובהקת היא כחול לבן. היא ממשיכה לרדת בממוצעים. נדמה שחוכמת ההמונים של גולשי "המדד" וכאן חדשות, שכבר מזמן חזתה לה התרסקות – חזתה נכון. המפלגה ממשיכה לרדת. מראשית פברואר ועד היום היא איבדה בממוצע כמעט מנדט וחצי. כל קואליציה שנשענת עליה היא קואליציה שיש לה בעיה עם ארבעה מנדטים שבהחלט ייתכן שפשוט לא יהיו.

מה תחזית הבחירות שלכם? הצטרפו לפרויקט חוכמת ההמונים של המדד וכאן חדשות

עוד דוגמה היא מרצ, שירדה בממוצע בחצי מנדט בשלושת השבועות האחרונים. אמנם רק בסקר אחד מהעשרה האחרונים ירדה מתחת לאחוז החסימה. מצד שני, ברוב גדול של הסקרים היא עומדת על המינימום, קרוב לגבול הסכנה.

עוד הסתייגות: הטבלה הזאת עובדת עם הממוצע של כל מפלגה, ומעגלת אוטומטית ל-120 מנדטים. זה לא משנה הרבה, אבל בכל זאת מדובר במניפולציה לצורכי נוחות. הסתייגות נוספת – חלוקת הקולות של מפלגות שלא עברו את החסימה לא נעשית כאן. מי שרוצה לראות מה קורה לממוצעים אחרי שלוקחים בחשבון את חוק בדר עופר ואת הסכמי העודפים מוזמן לעשות זאת כאן. כפי שאפשר לראות, זה די משמעותי. לפי התחשיב הזה לקואליציית ימין-חרדים, עם בנט וימינה, יש רוב קטן של 62.

הקואליציה הכי חזקה ויציבה שאפשר להקים כעת – מכניסה את החרדים, יחד עם סער לפיד ובנט. לא בטוח שזה אפשרי

בכל זאת, מה לומדים מהטבלה הזאת? יש מה ללמוד ממנה, והוא לא מבוטל: הקואליציה הכי חזקה, נוחה ויציבה שאפשר להקים כרגע, היא כזאת שמכניסה את החרדים יחד עם סער, לפיד ובנט. מן הסתם, קואליציה שסער עומד בראשה, תוך חריקת שיניים של לפיד, וגם של כל מי שהיה רוצה לראות את החרדים מחוץ לקואליציה. לא בטוח שזו קואליציה אפשרית. אבל כרגע היא האפשרות הכי קרובה למי שרוצה להיפטר מנתניהו.

הקואליציה המועדפת על המרכז-שמאל, זו שאנחנו מכנים ברית אחים (לפיד, סער, בנט, ליברמן, העבודה, כחול לבן), לא מספיק גדולה ולא מספיק יציבה. אולי אם תכלול את מרצ במקום את כחול לבן המתרסקת, יהיה קצת יותר טוב. אבל לבנט זה לא יהיה קל, אולי גם לא לסער.

בקיצור – אין בשורות טובות למי שרוצה קואליציה ויציבות. חודש וקצת לפני הבחירות אנחנו עדיין במצב של בחירות צמודות ומתוחות מאוד.