אבו מאזן, איסמעיל הנייה
צילום: אחמד כאתיב, פלאש 90

מה שהיה הוא שיהיה: שוב חמאס מלוכד והפת"ח מפוצל

ברגותי, דחלאן, האמריקנים והתקוות של הפת"ח מול השאיפות של חמאס: חמישה שבועות מאז שהוכרזו הבחירות ברשות רמאללה הפכה לכוורת פעילה של עסקנות, והשאלה האם אבו מאזן עוד יפוצץ הכול ברגע האחרון - עדיין מרחפת באוויר
גל ברגר, פרשנות
19 בפברואר 2021
23:25
עודכן ב 11:07

הרבה קורה מאחורי הקלעים ולפני הקלעים בחמשת השבועות שחלפו מאז הכריז אבו מאזן שהמערכת הפלסטינית הולכת לבחירות חדשות. יש הרבה תנועה של בכירים, גם בכירים פלסטינים וגם דיפלומטים ואישים בין-לאומיים שפוקדים יותר ויותר את רמאללה, או מסתפקים בטלפון ובפגישות זום כדי לנסות ולהבין מה קורה.

ועדת הבחירות הפלסטינית המרכזית מדלגת בין רמאללה לעזה. אנשים בציבור הפלסטיני מדברים בחירות וחושבים בחירות לראשונה מזה עשור וחצי, ויש הרבה רחש בחש סביב העניין הזה, הן מעל דפי הפובליציסטיקה בעיתונות הפלסטינית הן בכל מיני מפגשים צדדיים ומגעים בין המחנות השונים ובתוך המחנות עצמם. תקצר היריעה מלכסות את הכול - אנסה לתת תמונת מצב מבלי להיכנס לכל הזוטות.

מחנה אבו מאזן: אווירה שהבחירות בכיסם

במוקטעה ברמאללה ממתינים לשמוע מה עמדת ביידן וממשלו החדש בנושא הבחירות ברשות. האמריקנים עוד מנסים בעצמם להבין עד כמה זה רציני והאם זה באמת הולך לקרות. וושינגטון נמנעה עד כה מלהביע עמדה בפומבי, והשתיקה מתפרשת במוקטעה כאור ירוק להמשיך לעבר בחירות לפרלמנט בחודש מאי.

במצב טבעי, אמר לי מקור פלסטיני, מוטב היה שהאמריקנים כלל לא יתערבו וימשיכו לשבת על הספסל כמתבוננים מהצד ויתנו למערכת הפלסטינית להסתדר בעצמה. אבל זה יכול אולי לקרות בעולם אוטופי ונאיבי למדי. השוטר של העולם כמעט אף פעם לא יושב בצד בעמדת המשקיף הניטרלי, וסביר שהנושא יעלה בשיחת אבו מאזן עם ביידן בקרוב.

בסביבת המוקטעה מדברים על אווירה של ביטחון עצמי מופרז. בטוחים שניצחון הפת"ח בבחירות לפרלמנט בכיסם. שהציבור בעזה יעניש את חמאס על עשור וחצי של חיים תחת מצור, ושהציבור בגדה לא רוצה לטעום את טעמה של עזה המכותרת. שם מאמינים שבקלפי ייעשה עם הפת"ח צדק היסטורי, לאחר שהשלטון נגנב מהם אי שם באמצע העשור הראשון של שנות האלפיים.

צפירת ההרגעה של ברגותי

חוסיין א-שייח', אחד משני האנשים הכי מקורבים לאבו מאזן, איש סודו ושליחו למשימות מיוחדות, והאישיות הפלסטינית הכי קרובה לישראלים היום, נשלח בשבוע שעבר לכלא הדרים. היעד: פגישה עם מרוואן ברגותי, חבר הנהגת הפת"ח שיושב בכלא כבר שני עשורים על חמישה מעשי רצח של ישראלים. ביקור של כבוד, והרבה גינונים, שנועד לוודא שברגותי לא מתכנן לשבור את אחדות השורות בפת"ח, לפחות לא בבחירות לפרלמנט. כלומר, שאין לו כוונה להריץ רשימה מתחרה, בראשותו או בתמיכתו, לזו שיקים אבו מאזן.

ברגותי מכוון לנשיאות. הוא הפייבוריט של הסקרים הפלסטיניים, תמיד היה. מביס בנקל כל מועמד אחר - מאבו מאזן ועד הנייה

א-שייח' חזר מכלא הדרים למוקטעה עם צפירת הרגעה. ברגותי איתנו. לפחות בבחירות לפרלמנט. האם הוא ירוץ כמועמד בבחירות לנשיאות ביולי? אלוהים גדול. בואו קודם כל נראה שעוברים בשלום את הבחירות לפרלמנט במאי. א-שייח' צפוי להמשיך להתייעץ עמו בתקופה הקרובה כדי לשים אותו בסוד העניינים בכל מה שקשור להרכבת הרשימה של הפת"ח בבחירות.

אבו מאזן כבר הודיע שהוא לא רוצה רשימה של בכירי פת"ח מובהקים החברים כיום בגופי ההנהגה. לא רשימה של ענתיקות בני 60 ו-70 פלוס. הוא רוצה רשימה של מקצוענים, עם עדיפות לצעירים יחסית. זה הכיוון כרגע. להביא כמה שיותר כוכבים ממגזרים שונים באופן שיאותת לבוחר הפלסטיני, שגם הפת"ח לא קפא על שמריו ועבר שינוי. שהפת"ח בא מהעם ומדבר אל העם, ובקרוב יהיה לעם ייצוג בפרלמנט, שכרגע לא באמת קיים.

אם לא יהיה שינוי של הרגע האחרון, ברגותי כאמור לא אמור לעשות בעיות לאבו מאזן מהכלא בכל הקשור לבחירות לפרלמנט. הוא מכוון למקום אחר, יש אומרים, לנשיאות. הוא הפייבוריט של הסקרים הפלסטיניים, תמיד היה. מביס בנקל כל מועמד אחר לנשיאות, מאבו מאזן ועד איסמעיל הנייה מחמאס.

אחד הבכירים הפלסטיניים אמר לי בימים האחרונים שברגותי שוגה באשליות אם הוא חושב שבחירתו לנשיא תשמש לו כרטיס יציאה מהכלא. נלסון מנדלה או לא, את ישראל זה לא מעניין. 

יש לו לברגותי כמה נציגים ומליצים מחוץ לכותלי הכלא, ומרגע שהוא הודיע לחוסיין א-שייח' שהוא לא מתכוון לסטות מהקו של המוקטעה ולהריץ רשימה מתחרה, הם שינו מעט את זמירותיהם. כבר לא מדברים עוד על פיצול, אלא על פת"ח מאוחד.

לא אמור לעשות בעיות לאבו מאזן בבחירות לפרלמנט. מרוואן ברגותי (צילום: פלאש 90)

האנשים ממחנה ברגותי לא רוצים לראות את אבו מאזן בראש המערכת הפלסטינית. הם רוצים פת"ח אחר, שמאפשר יותר דמוקרטיה ומייצג יותר את העם. אבל הקרבה לברגותי היא בסיס הכוח שלהם, ומרגע שהוא החליט שלא לפצל את הפת"ח בבחירות לפרלמנט - לא נותר להם אלא ליישר קו.

בציבור הרחב אף אחד לא שמע את עמדתו של ברגותי בנושא בפומבי. מה שידוע על הפגישה איתו בהדרים לפני שבוע מגיע מהצד של המוקטעה ומכמה מאלה הנחשבים למקורביו. יש אליו ערוצי קשר ולא רק עורכי דין. איש ממקורביו עדיין לא סתר את הדברים שיוחסו לו בפגישה עם א-שייח', ולפיהם אכן שהוא תומך בהתמודדות הפת"ח בבחירות לפרלמנט כגוש אחד ומלוכד. גם אשתו של ברגותי, פדווא, או בנו קסאם, שיודעים היטב לתקשר את עמדותיו לציבור הפלסטיני באמצעות הרשתות החברתיות, שותקים בינתיים. 

מי יסתפח למחנה נאסר אל-קידווה?

נאסר אל-קידווה, שהיה שר החוץ הפלסטיני ושגריר באו"ם, הוא כיום חבר הנהגת הפת"ח. הוא אחיינו של יאסר ערפאת וכבר שנים ששמו מוזכר כיורש אפשרי של אבו מאזן "ביום שאחרי", ולא בגלל חוזקו. יתרונו דווקא בחולשתו, והטענה היא שהוא עשוי להיות מועמד של פשרה והסכמה בין המחנות היריבים בפת"ח.

מספרים שמהפגישה האחרונה של הפת"ח במוקטעה הוא חתך די מהר, או בכלל החרים אותה וכלל לא הגיע. בסביבת אבו מאזן חוששים שהוא ינסה לפצל את הפת"ח ולהקים רשימת עצמאים מתחרה.

אל-קידווה עדיין ברמאללה, לא בטוח שיוכל להישאר שם לאורך זמן על רקע הלחצים המופעלים עליו בימים אלה לסגת מכוונתו זו. יש לו לאן ללכת, הוא עזתי במקור. אם ייצא לעזה כדי להישאר שם ולהקים רשימה מתחרה לפת"ח, זה עשוי להיות מהלך עם השפעה.

מי יודע? אולי כל נדכאי הפת"ח, אלה הסבורים שאבו מאזן עשה להם עוול, להם ולתנועה, ינהרו לכיוונו בכמויות. אולי יצליח לאסוף תחת כנפיו גם את מחנה ברגותי שנותר ללא קטר בבחירות האלה ואולי מחנה נוסף - את מחנה מוחמד דחלאן, היריב הגולה של אבו מאזן, ששוהה בעשור האחרון באיחוד האמירויות, ומחפש דרך חזרה לחיקו של הפת"ח, מה שלא צפוי לקרות כל עוד אבו מאזן ממשיך לשלוט ביד רמה בארגון.

אל-קידווה דחה הצעה להקים רשימה משותפת עם מחנה דחלאן. השבוע הוא דיבר בזום בכנס וירטואלי שארגנה אוניברסיטת ביר זית. הוא קרא למרוואן ברגותי שלא להדיר את רגליו מתהליך הבחירות לפרלמנט. "הוא לא יכול לברוח מהאחריות הזו (ולא להשתתף בבחירות לפרלמנט - ג.ב.), גם לא בטענה שהוא מכוון לבחירות לנשיאות", אמר שם אל-קידווה. על מחנה דחלאן אמר כי טרם בשלו התנאים שבהם המחנה הזה יכול להיות מקובל על העם הפלסטיני. לא מן הנמנע שדבריו היכו גלים גם במחנה דחלאן וגם בכלא הדרים. 

מחנה דחלאן: להוציא את אבו מאזן משלוותו

על דחלאן דובר רבות. אנשיו מאוד פעילים לאחרונה בכל הקשור לבחירות. נזכיר כאן שלקראת הבחירות האחרונות לנשיאות הפלסטינית ב-2005, דחלאן, ברגותי וג'יבריל רג'וב הקימו יחד את רשימת העתיד, שאיימה להתחרות ברשימת הפת"ח של אבו מאזן. ברגותי היה אז בכלא ועמד בראש, דחלאן עוד היה אז בשטחים. הרשימה הזו התפוגגה כבלון עם הרבה אוויר חם בעקבות עלייה לרגל של בכירים בפת"ח אל ברגותי בכלא כדי שיחזור בו, והוא אכן התרצה לאחר ששובץ ראשון ברשימה לבחירות לפרלמנט ב-2006.

קבוצה גדולה בפת"ח נותרה נאמנה לדחלאן והפכה לאנטי אבו מאזן. מוחמד דחלאן ואבו מאזן (צילום: אי-פי)

ברגותי מאז עוד בכלא, דחלאן כבר עזב את השטחים בראשית העשור הקודם לאיחוד האמירויות בעקבות סכסוך עם אבו מאזן, ואילו רג'וב בנה קריירה בשנים האלה והוא למעשה האדריכל של ההסכמות בין פת"ח לחמאס שהובילו את אבו מאזן להכריז באמצע החודש שעבר בצו נשיאותי על בחירות חדשות.

ברגותי כאמור הודיע לחוסיין א-שייח' שהוא יכול להיות רגוע בכל הקשור לבחירות לפרלמנט במאי, שהוא לא יפצל את הפת"ח. דחלאן והמחנה המסתופף סביבו עושים הכול כדי להעביר מסר הפוך: להוציא את אבו מאזן משלוותו ולאותת שהם מתכוונים לרוץ ברשימה נפרדת, כזו שתתחרה בפת"ח. הם קוראים לעצמם "זרם הרפורמה" אבל רואים בעצמם את הפת"ח האמיתי, השורשי, היאסר-ערפאתי.

חמאס נהנה ללבות את המתחים הפנימיים בתוך הפת"ח, במיוחד לקראת בחירות אפשריות. פת"ח מוחלש ומפוצל הוא אינטרס של חמאס

במחנה דחלאן משוכנעים שהם יכולים בנקל להביא 20-10 מנדטים, רק מרצועת עזה. הם נשענים בכך על קבוצה גדולה של אנשי פת"ח מתוסכלים ברצועה, שנותרה נאמנה לדחלאן או הפכה אנטי אבו מאזן במרוצת השנים. הם מדברים על פריימריז במחנה דחלאן לצורך הרכבת רשימה כבר בשבועיים הקרובים. חמאס אפשר החודש לשניים מאנשי דחלאן לחזור לשם כך לרצועה.

חמאס נהנה ללבות את המתחים הפנימיים בתוך הפת"ח, במיוחד לקראת בחירות אפשריות. פת"ח מוחלש ומפוצל, הוא אינטרס של חמאס, זה ישרת אותו בבחירות. לא בכדי תיאם חמאס עם מחנה דחלאן את משלוח החיסונים שייכנס בקרוב לעזה מאיחוד האמירויות - 20 אלף החיסונים שייכנסו דרך מסוף רפיח. חמאס מסייע בכך להאדיר את מחנה דחלאן, מה שמשליך ישירות על מחנה אבו מאזן - הנה אבו מאזן, המנהיג הפלסטיני, מצליח להכניס לעזה בקושי 2,000 חיסונים, ובא היריב הגולה דחלאן ורושם על שמו פי עשרה בכמות החיסונים שהוא מספק לעזה בסיוע פטרוניתו אבו דאבי.

חמאס: רק לא לחטוף מכה בקלפי

בעוד שהפת"ח ממשיך להתקוטט בינו לבין עצמו, עם איומים בפיצולים, כאילו לא למד מאומה מהבחירות הקודמות מלפני עשור וחצי, בחמאס אין זכר לדברים האלה, לפחות לא כלפי חוץ. הבוחר הפלסטיני הרוצה בתנועה לאומית-חילונית שתוביל אותו צריך להתלבט בין פת"ח אבו מאזן, לפת"ח דחלאן, ואולי גם לפת"ח נאסר אל-קידווה. לבוחר הפלסטיני המעוניין להיות מיוצג על ידי הזרם האסלאמי אין למעשה בין מי להתלבט - זה רק חמאס. הג'יהאד האסלאמי הרי כבר הודיע שימשיך בקו המסורתי ולא ישתתף בבחירות.

בשבועות האחרונים כמעט כל נציגי חמאס בגדה קראו לציבור הפלסטיני לצאת מאדישותו ולהירשם בפנקס הבוחרים – תנאי להצבעה בבחירות עצמן. מנהיג חמאס בעזה יחיא סינוואר שלח לצעירי ולתומכי חמאס בגדה מסר מצולם: קחו את גורלכם בידיכם, שנו את המציאות בקלפי וצאו להצביע. לכאורה, כל אלה מעידים על רצונו של חמאס לכבוש מחדש את הפרלמנט, או לפחות לא לחטוף מכה בקלפי.

קוראים לציבור לצאת ולהצביע. מנהיגי חמאס יחיא סינוואר ואיסמאעיל הנייה (צילום: חסן ג'אדי, פלאש 90)

יש מי שסבור שחמאס, כלקח מהעשור וחצי האחרון, לא באמת רוצה לקחת את הבכורה בבחירות האלה. שהוא מעדיף להיות שני ולא ראשון. כשהיה ראשון, וניצח את הבחירות בפרלמנט בינואר 2006, הוא שילם על כך מחיר יקר. גם הציבור הפלסטיני שילם. העולם החרים את חמאס. יתרה מכך: מחזיקי הטענה הזו אומרים שחמאס לא רוצה לשאת באחריות הראשית, גם כלקח מ-13 וחצי שנות שלטון יחיד בעזה.

אבל גם אלה הסבורים שחמאס רוצה לצאת שני בבחירות, לא יודעים להסביר את הקריאות של חמאס לציבור לצאת ולהצביע לו בכל הכוח. הם גם יודעים שגם אם חמאס ייצא שני בבחירות אין לו שום כוונה לפנות את הזירה לרשות הפלסטינית בעזה, והוא ימשיך לשלוט בה מכוח הזרוע הצבאית המאיימת שלו, שלידה שוטרי הרשות הפלסטינית נראים כמשמר המלכות האנגלי.

בכלל, לא רבים סבורים שהבחירות ישנו את המציאות בשטח. ואחת הטענות היא שהן רק ינציחו מצב קיים, וחמאס ימשיך לשלוט בעזה, והפת"ח ואבו מאזן בגדה. שחמאס לא יוותר על הנכס הטריטוריאלי שהשיג בדם בעזה, גם אם יעביר את האחריות על אוכלוסייתה לרשות הפלסטינית ברמאללה.

על הנשיאות מכל מקום, חמאס כנראה ויתר. זה גדול עליו כרגע והוא מבין את המחירים שהציבור הפלסטיני ישלם אם נשיא הרשות הפלסטינית יהיה איסמעיל הנייה או כל בכיר חמאס אחר. הנייה אמנם מנצח את אבו מאזן בסקרים שנערכו בשנים האחרונות ברחוב הפלסטיני, אך אבו מאזן מנצח אותו בעולם, ולזה יש משמעות רבה.

מעטים סבורים שהבחירות ישנו את המציאות בשטח, ואחת הטענות היא שהן רק ינציחו מצב קיים - חמאס ימשיך לשלוט בעזה, והפת"ח ואבו מאזן בגדה

ישנה טענה ולפיה הסכמת חמאס שלא להריץ מועמד מטעמו בבחירות לנשיאות ביולי היא שסללה את הדרך להסכמת אבו מאזן מלכתחילה לצאת לכל המהלך הזה של בחירות חדשות. אבל רק אחרי הבחירות במאי חמאס יחליט סופית אם הוא תומך באבו מאזן לנשיאות, או תומך במועמד אחר שיקרא תגר על מנהיגותו של הזקן מהמוקטעה. במקרה הזה הכול פתוח. למשל, אם ברגותי יכריז שהוא מתמודד נגד אבו מאזן לנשיאות ביולי, חמאס יכול ללכת איתו, או אולי עם נאסר אל-קידווה. וישנה גם אפשרות שחמאס ישאיר את הבחירה בידי ציבור תומכיו ויאמר להם להצביע למי שהם רוצים בבחירות לנשיאות והעיקר שהטוב ביותר ינצח.

עד הבחירות לנשיאות אלוהים גדול, קודם נראה שהבחירות לפרלמנט במאי יוצאות אל הפועל. זה המקום להזכיר שבפעם האחרונה שהיו אמורות להיות בחירות כאלה, ב-2010, אבו מאזן ביטל את הכול 48 שעות לפני. הכול עוד יכול לקרות, אף אחד לא ייפול מהכיסא. 

הרשימה המשותפת: המנגנון שיבטיח לאבו מאזן שליטה

עדיין לא נסתם הגולל על האפשרות התיאורטית שפת"ח וחמאס ירוצו ברשימה משותפת אחת בבחירות לפרלמנט במאי. רבים בפת"ח ובחמאס סבורים שאין לתרחיש הזה סיכוי. איזו מן דמוקרטיה זו ואילו מן בחירות אלו אם פת"ח וחמאס רצים יחד? "בחירות בכאילו". לא לזה פילל הציבור הפלסטיני בחלוף 15 שנים מעצירת התהליך הדמוקרטי בשטחים.

ואולם יש מי שסבור שרשימה משותפת היא הדרך היחידה של אבו מאזן להבטיח לעצמו שלא יישנה מה שקרה ב-2006, כלומר, להבטיח לעצמו שהפת"ח לא יובס בידי חמאס בבחירות הקרובות לפרלמנט. אז מדברים על רשימה שתורכב מ-40% אנשי חמאס ו-40% אנשי פת"ח, או על פי יחס אחר.

במוקטעה ממתינים לשמוע את עמדת הממשל החדש. אבו מאזן וג'ו ביידן (צילום: פלאש 90)

האפשרות הזו, עד כמה שהיא נשמעת מופרכת, יכולה להיות המנגנון שיבטיח לאבו מאזן את המשך שליטת הפת"ח במוסדות הרשות הפלסטינית. הלוא רבים עדיין תוהים מדוע שאבו מאזן יגביל את עצמו במו ידיו עם פרלמנט שלא יהיה בשליטתו, אחרי שנים שבהן הוא נהנה מחופש פעולה בלתי מוגבל כמעט.

אם הוא ישאיר את המשחק פתוח, מה שנקרא "שהקלפי תכריע", הוא לוקח סיכון גדול, כי שוב יכול להיווצר מצב שחמאס מנצח בבחירות האלה. גם אם במוקטעה משוכנעים שאין סיכוי שהפת"ח יפסידו, זה עדיין הימור מבחינתו.

מנגנון אחר שמבטיח שהבחירות לא ייצאו משליטת המוקטעה, הוא מה שמסתמן כהסכמה שהושגה כבר בין פת"ח לחמאס, להקים ממשלת אחדות משותפת אחרי הבחירות לפרלמנט, יהיו תוצאותיהן אשר יהיו.

אבו מאזן הוא שיצטרך להכריע בסוף אם הוא הולך על משחק פתוח ודמוקרטיה אמיתית, או מתעקש על רשימה משותפת שתסדר מראש את תוצאות הבחירות לפרלמנט. ההכרעה שלו היא בין בחירות אמת דמוקרטיות לבין בחירות דמה מהונדסות. על העניין הזה – הוא עוד עלול לפוצץ את הבחירות.