ניקיון חוף אולגה בעקבות זיהום הזפת
צילום: עיריית חדרה

זיהום הזפת החמור: כ-160 ק"מ של חופי ישראל נפגעו

ביומיים האחרונים אותרה זפת ב-16 רשויות מקומיות, ובעלי חיים נפלטו מן הים כשהם מכוסים בנוזל הסמיך והשחור. מאות מתנדבים הגיעו לסייע בניקיון החופים. ההערכה היא שמדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שיט שעבר מול חופי ישראל. המשרד להגנת הסביבה עירב גורמים בין-לאומיים על מנת לאתר את כלי השיט
יפעת גליק, אורלי אלקלעי ואיתי שיקמן
20 בפברואר 2021
12:04
עודכן ב 17:33

לאחר שביומיים האחרונים אותרה זפת בחופי 16 רשויות מקומיות, לאורך כ-160 ק"מ של חוף, במשרד להגנת הסביבה העריכו היום (שבת) כי מדובר בפליטה של שמנים או נפט מכלי שיט שעבר מול חופי ישראל. המשרד עירב גורמים בין-לאומיים על מנת לאתר את כלי השיט. מאות מתנדבים הגיעו מהבוקר לחופים מראש הנקרה ועד זיקים על מנת לסייע בניקויים. מבצע הניקוי נועד לנסות ולמנוע מן החומר המזהם לחלחל למי התהום. 

בשל הזיהום החמור, בעלי חיים רבים נפלטו מן הים כשהם מכוסים בנוזל הסמיך והשחור. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי כ-160 ק"מ של חופי ישראל זוהמו באופן משמעותי בזפת. רני אמיר, מנהל היחידה הימית במשרד להגנת הסביבה, ציין כי הסיכוי לאתר את כלי השיט המזהם קטן מאוד. "בים התיכון, בכל רגע נתון, יש יותר מ-2,000 ספינות. אם נמצא את כלי השיט המזהם, יש לנו הרבה אפשרויות לתבוע אותו – כולל תביעה אזרחית על פיצוי", אמר בריאיון לליאת רגב בתוכנית "מעבירים לראשון" בכאן רשת ב.

מרשות הטבע והגנים נמסר כי בשלב זה הציבור מתבקש לא להגיע לחופים ולנקות באופן עצמאי: "הניקוי דורש שימוש באמצעי מיגון מתאימים על מנת לשמור על הבריאות ופינוי מוסדר לאתר מתאים. אנחנו נערכים למבצע רחב, ובוחנים מהן הדרכים הנכונות ביותר לפעול מבחינה מקצועית ומנהלית". 

אתמול אישר המשרד להגנת הסביבה להעביר תקציבי חירום לרשויות המקומיות לסייע להן לטפל בנזק. השרה גילה גמליאל אמרה כי מדובר בזיהום שכמוהו לא נראה בארץ שנים רבות. פעולות הניקוי יימשכו זמן רב. בחלק מן המקומות המזוהמים אפשר להסיר את הזפת רק בידיים, ויש צורך במתנדבים.

תצפיתנים של אגף החופים בעיריית חיפה, יחד עם מפקחי המשרד להגנת הסביבה, מזהירים מפני זיהום נוסף שבדרך, לאחר שזיהו כתמי נפט במרחק של כ-200 מטרים מחופי חיפה. חל איסור על רחצה או גלישה בחופים עד להודעה חדשה.

בטיסת סיור מיוחדת שקיים הבוקר המשרד להגנת הסביבה, התגלו כתמי זיהום בים, הנעים לכיוון היבשה מול מספר חופים בישראל: חוף הגולשים – בת גלים חיפה, החוף השקט בחיפה, מול פארק הכט בחיפה. הכתמים הם בים, במרחק 200-500 מטר מהחוף. המשרד העביר הודעה מיידית לאיגוד ערים חיפה כדי שיזהירו את הציבור מכניסה לחופים. המשרד בוחן אמצעי טיפול מתאימים טרם הגעת הזיהום לחופים.