-

משרד הבריאות: החיסון נגד קורונה מונע תחלואה קשה ותמותה ב-99%

נתונים עדכניים מצביעים על יעילות גבוהה מאוד של החיסון: מונע ב-99% גם אשפוז במחלקות הקורונה - שבועיים לאחר המנה השנייה • פרופ' חזי לוי: "נמשיך לחסן את כל האוכלוסייה מגיל 16 ומעלה, ובבוא הזמן גם מתחת לגיל 16, כדי להגיע לכיסוי נרחב שיאפשר לנו לחזור לשגרת חיים"
ורד פלמן
20 בפברואר 2021
18:43

משרד הבריאות פרסם הערב (שבת) ממצאים עדכניים ומעודדים על יעילות החיסון נגד נגיף הקורונה בישראל. מנתונים שנאספו עד שבת שעברה, עולה כי לאחר 14 יום מקבלת המנה השנייה - חלה ירידה של 98.9% במניעת תמותה עקב קורונה. עוד עולה מהנתונים כי החיסון מונע בכ-99% מחלה קשה ואשפוז.

החיסון מונע ב-99% מחלה קשה ואשפוז - שבועיים לאחר המנה השנייה

כמו כן, נמצא כי החיסון יעיל במניעת 96% מסך מקרי התחלואה. נמדדה יעילות של 98% במניעת מחלה עם חום ותסמינים נשימתיים, או במניעה של אחד משני תופעות הלוואי הללו. 

מנכ"ל משרד הבריאות, פרופ' חזי לוי, התייחס לנתונים ואמר: "אנחנו המדינה הראשונה בעולם שיכולה להדגים את האפקט של חיסון קורונה בעולם קליני אמיתי. החיסון מפחית בצורה משמעותית תחלואה קשה ותמותה וניתן לראות השפעה זו בנתוני התחלואה במדינה. המטרה שלנו היא להמשיך לחסן את כל האוכלוסייה מגיל 16 ומעלה, ובבוא הזמן גם מתחת לגיל 16, כדי להגיע לכיסוי נרחב באוכלוסייה שיאפשר לנו לחזור לשגרת חיים לה כולנו מייחלים".

לצד הממצאים המשמחים, מתוצאות ראשוניות של מחקר שפורסם לפני יומיים בחדשות הערב בכאן 11, עלה כי יעילות החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני פחותה פי 6 מהנגיף המקורי או הווריאנט הבריטי. מדובר במחקר ישראלי שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, שכעת מוטרד מהתפשטות הווריאנט.

החשש במשרד הבריאות הוא כי אם יש יעילות פחותה של החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני - יהיו יותר חולים משחשבו, ולכן החלו לאסוף דגימות של אנשים שחלו אחרי שחוסנו פעמיים על מנת לברר אם הם חלו במוטציה זו על אף שחוסנו. עוד צויין כי יש עלייה במספר החולים בווריאנט הדרום אפריקני, ומדובר בכמה מאות חולים. עם זאת, המחקר מצביע כי גם אם היעילות של החיסון פחותה - עדיין יש יעילות, ומי שחוסן וחולה בווריאנט הדרום אפריקני יחלה באופן קל יותר מאשר אדם שלא חוסן.