t
ראש הממשלה נתניהו ויו"ר כחול לבן גנץ, ארכיון
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מדוע נתניהו חולק את הקרדיט עם גנץ על העסקה עם סוריה?

העסקה עם סוריה מוכיחה: כשיש סיכוי לביקורת ציבורית - רה"מ חולק כבוד ליריביו • מדוע הדיסוננס בין ההפצצות בסוריה לבין שיתוף הפעולה ההומניטרי איתה צפוי להימשך? וגם: האם החיסונים שיועברו (על פי מקורות זרים) אכן יגיעו ליעדם? באופוזיציה הסורית מפקפקים
הזווית
21 בפברואר 2021
07:25

מבחן נתניהו: באילו מקרים ראש הממשלה חולק אחריות וקרדיט? | מרדכי גילת

איך אפשר לדעת אם אירוע שראש הממשלה בנימין נתניהו מושך בחוטיו הוא באמת בעל חשיבות גדולה? איך אפשר לדעת אם סיפור מסוים, שראש הממשלה עוטף בשמיכת החשאיות, משרת אותו או אולי עלול לפגוע בו? איך אפשר לדעת מתי נתניהו מזהה מוקשים מסוכנים במגרש הציבורי ומחפש דרך לברוח מהם? ולחלופין – איך ומתי אפשר לזהות אצלו ניסיון לצמצם לעצמו נזקים אפשריים?

הנה המבחן הפשוט: אם וכאשר מחליט ראש הממשלה לא לשתף באירוע בעל חשיבות לאומית את בני גנץ ואת שרידי כחול לבן; אם וכאשר הוא מתעלם מהם כליל כפי שעשה בהסכמי הנורמליזציה עם האמירויות; אם וכאשר הוא סוגר הסכמים מאחורי גבם עם חברה לייצור חיסונים - אפשר לנחש שהאירוע מבטיח לו כמה שעות תהילה. על התענוג הזה, שאותו הוא שומר רק לעצמו, הוא לא יוותר לעולם.

לעומת זאת, אם וכאשר נדרש נתניהו לקבל החלטות שעלולות להוביל למתיחת ביקורת קשה עליו – כמו בימים האחרונים כשהפרטים המלאים של עסקת החזרת הצעירה הישראלית מסוריה לא זוכים לפרסום מתבקש – נתניהו מתנהג לגמרי אחרת. במקרה כזה, כשהמחיר והתמורה המלאה הופכים לסוד מדינה - ממהר ראש הממשלה לצרף אליו את שר הביטחון ואת אנשי כחול לבן. פתאום האיש הציני הזה רוחש כבוד ליריביו, בני גנץ הופך לשותף סוד והבלתי יאמן מתרחש.

מבחן נתניהו | לטור המלא של פרשן כאן חדשות מרדכי גילת

עין צוחקת, עין דופקת: היחסים המורכבים של ישראל עם סוריה | רועי קייס

בימים האחרונים פעל המשולש ישראל-רוסיה של פוטין-סוריה של אסד, שעות נוספות על פי פרסומים זרים, כדי לגבש עסקת בזק להשבת הישראלית שחצתה לשטח סוריה. על פי הפרסומים, שחרורה הושג בתמורה לשני רועי צאן סורים ומשלוח חיסוני ספוטניק שישראל תרכוש מרוסיה עבור משטר אסד, שספק רב אם יגיעו לידיים הנכונות.

בישראל השלימו עם הישארות אסד בשלטון. כי במציאות של 2021, כללי המשחק ברורים: בלילה מפציצים ובבוקר מנהלים משא ומתן לצרכים הומניטריים

בחודשים האחרונים צה"ל תוקף בסוריה, כאמור לפי פרסומים זרים, יעדים הקשורים לאיראן ולאמל"ח שהיא מנסה להעביר. לעתים גם אנשי אסד נפגעים ונהרגים, אך הוא מסתפק בירי נ"מ. האינטרסים של איראן ושל רוסיה בסוריה אינם חופפים וככל שהזמן עובר הניגודים מבצבצים. מדובר בשתי מדינות שרוצות לגבות תג מחיר על הסיוע שלהן לאסד במהלך המלחמה. הרוסים אמנם לא אוהבים את התקיפות הישראליות שמחלישות את אסד, אבל מצד שני לא מזילים דמעה על יעדים איראניים שמושמדים.

בישראל השלימו עם הישארות משטר אסד בשלטון. ישראל העדיפה לבחור ברע המוכר על פני הרע הלא מוכר. כי כמו במקומות אחרים במזרח התיכון, אסד שמחובר לפוטין הוא כתובת, גם אם מפוקפקת. הדיסוננס בין ההפצצות הישראליות בשטח סוריה לבין שיתוף הפעולה ההומניטרי במשולש של ישראל–רוסיה–משטר אסד צפוי להימשך ואולי אפילו להתחדד בשם האינטרסים הישראליים. כי במציאות של 2021, כללי המשחק ברורים: בלילה מפציצים ובבוקר מנהלים משא ומתן לצרכים הומניטריים.

עין צוחקת, עין דופקת | לטור המלא של כתב העולם הערבי רועי קייס

גורם באופוזיציה הסורית לכאן חדשות: החיסונים יגיעו למקורבי אסד | רועי קייס

גורמי אופוזיציה סוריים מותחים ביקורת על ישראל בעקבות הדיווחים על הסכמתה לממן רכישת חיסונים בעבור משטר אסד. אמש דווח בחדשות השבת בכאן 11 כי איש אופוזיציה בצפון סוריה אמר לכאן חדשות כי החיסונים האלה לא יגיעו לעם הסורי אלא למשפחת אסד ולכנופיות הנאמנות למשטר.

קצין סורי שערק ממשטר אסד ונמצא בטורקיה אמר בשיחה עם כאן חדשות כי לישראל אסור לשתף פעולה עם אסד אחרי כל הפשעים שעשה. לדבריו, אם מדובר בעניין הומניטארי, ישראל צריכה לדאוג שהחיסונים יגיעו למיליוני הפליטים הסורים השוהים במחנות בגבול עם טורקיה.

הצעירה הישראלית שהוחזרה מסוריה (צילום: מתוך דף הפייסבוק)