רוחאני וביידן
צילום: אי-פי

גורמים בישראל: ממשל ביידן דוהר לקראת מו"מ עם איראן

על רקע הכוונה של ממשל ביידן לחזור להסכם הגרעין, גורמים בישראל ציינו כי לישראל עדיין אין מדיניות רשמית בנושא. דיון בנושא המדיניות מול ארה"ב בנושא הסכם הגרעין, שנדחה בשבוע שעבר, יתקיים מחר
גילי כהן ועמיחי שטיין
21 בפברואר 2021
09:05
עודכן ב 12:18

על רקע הכוונה של ממשל ג'ו ביידן לחזור להסכם הגרעין, גורמים בישראל הזהירו כי ארצות הברית דוהרת לקראת משא ומתן עם איראן וציינו כי לישראל עדיין אין מדיניות רשמית בנושא. כך פורסם הבוקר (ראשון) בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב. 

הדיון הכלל מערכתי שבו היו אמורים להשתתף ראש הממשלה בנימין נתניהו, שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ גבי אשכנזי יחד עם ראש המוסד יוסי כהן, ראש המל"ל מאיר בן שבת והשגריר בוושינגטון גלעד ארדן, עליו פורסם לראשונה בכאן חדשות, נדחה והיום נקבע כי הוא יתקיים מחר. במקביל, במערכת הביטחון גיבשו 12 נושאים שהיו רוצים שייכללו במשא ומתן המחודש עם איראן.

רפאל גרוסי, המנהל הכללי של סאב"א, נפגש הבוקר בטהראן עם מקבילו האיראני, אלי אקבר סאלהי, ראש ארגון האנרגיה האטומית של איראן. המפגש מתרחש ביום הדד-ליין האיראני לארצות הברית להסרת העיצומים שאם לא יתרחש, אזי איראן תגרש את נציגי סאב"א משטחה. איראן צפויה להפסיק למלא מחויבויות נוספות מהסכם הגרעין בעוד יומיים.

שגריר איראן לסוכנות הבינלאומית לאנרגיה אטומית אמר כי הדיונים "היו מועילים וטובים ומבוססים על כבוד הדדי". הוא הוסיף כי תוצאות הדיונים יתפרסמו בערב. מוחמד ג'וואד זריף, שר החוץ האיראני, אמר על הגירוש המסתמן של נציגי סאב"א מאיראן: "גירושם אינו הפרה של ההסכם". על ביקור רפאל גרוסי, אמר זריף: "לאיראן אין דבר להסתיר, אנו איננו מבקשים להשיג נשק גרעיני". עוד אמר הבוקר זריף: "השיחות בין ארצות הברית לאיראן יחודשו רק כשכל הצדדים ימלאו את חלקם לפי ההסכם מ-2015. אנחנו יכולים לחזור בנו מהצעדים שחצו את עקרונות ההסכם".

ביום חמישי הוציאו ארצות הברית, צרפת, גרמניה ובריטניה הודעה משותף בעקבות מפגש וירטואלי, והבהירו כי הן מעוניינות להחזיר את איראן לעמידה מלאה בהתחייבויותיה במסגרת הסכם הגרעין. המשמעות - ארצות הברית ומדינות אירופה חוזרות לדבר בקול אחד בנוגע לאיראן.

על פי ההודעה, אם איראן תחזור לעמוד בקפדנות במחויבויות שלה - כך גם ארצות הברית, שמוכנה לנהל דיונים עם איראן בנושא. שר החוץ של איראן מוחמד זריף הגיב להודעה: "אם ארצות הברית תעשה צעד - כך גם אנחנו". סגן שר החוץ האיראני, עבאס עראקג'י, התייחס אמש לדיווחים כי נושא הטילים האיראניים ייכנס גם כן להסכם והבהיר כי איראן מוכנה לדון רק בחזרה להסכם הגרעין מ-2015.

הדברים מגיעים ברקע הודעתם של האיראנים שהחל מהשבוע יפסיקו את ביקורי הפתע של הפקחים הבין-לאומיים במתקני הגרעין. לפני כשבועיים התייחס ביידן לסוגיית הגרעין האיראני ושיגר מסר לטהראן ולפיו אין בכוונתו להסיר מעליה את הסנקציות שהוטלו לפני שתפסיק את תהליך העשרת האורניום.