זיהום הנפט בחופים
צילום: פלאש 90

גורמי מקצוע: "המשרד להגנת הסביבה כשל בזיהוי הזיהום"

לטענת גורמי מקצוע, היה צריך לפעול לעצור את כתם הנפט בעודו רחוק מהחוף • בחוף ניצנים דרומית לאשדוד נערך היום טקס קבורה חריג של הלווייתן הענקי, שגופתו נפלטה מהים ביום חמישי האחרון
איציק זוארץ וחן ביאר
21 בפברואר 2021
21:24
עודכן ב 03:32

הזיהום החמור בחופי הים: כלים כבדים החלו אתמול (ראשון) בפינוי טונות של זפת מהחופים שנצבעו בשחור, ומאות מתנדבים הגיעו לסייע בניקיון רצועות החוף – שהפכו גם למוקד עלייה לרגל של פוליטיקאים. במקביל לניקיונות, נמשכת החקירה שאמורה לאתר את האחראים לנזק האדיר שנגרם לכ-160 קילומטרים של רצועת חוף. גורמי מקצוע מותחים ביקורת על ההתנהלות של המשרד להגנת הסביבה באירוע הזה.

למשרד יש תוכנית חירום והיא אפילו תורגלה לפני שלושה חודשים, אז תרגלו תרחיש דומה לזה שאנחנו רואים בימים האחרונים. הרציונל בתרחישים מהסוג הזה הוא אחד – לעצור את הזיהום עד כמה שניתן וככל שאפשר כשהוא רחוק מהחוף, משום שבתוך הים הרבה יותר פשוט לטפל בו.

גורמי מקצוע, שחלקם עוסקים באופן אישי בטיפול בזיהום החמור, אומרים כי באירוע הזה לא הלכו עם הרציונל המתבקש. לטענתם לא נעשה מאמץ מספיק לעצור את הזיהום כשהוא עוד היה רחוק מקו החוף, לא הייתה התרעה מספיקה, ולא עשו ניסיונות מספיקים בתוך המים לנקז את אותם כתמים.

בנוסף, אומרים הגורמים, במשרד לא התריעו מספיק בפני הרשויות המקומיות שהיו צריכות להיערך ולפרוש את המתנדבים שלהם בקו החוף בשלב מוקדם הרבה יותר, ולא רק ביום שבת, שהרי כבר ביום רביעי נראו הסימנים הראשונים של הזיהום הזה מגיע לנקודות שונות בחופי ישראל.

מהמשרד להגנת הסביבה מסרו בתגובה: "המשרד לא קיבל כל זיהוי או התרעה מוקדמת מהמערכת האירופית. המשרד מייד הפעיל את כל האמצעים העומדים לרשותו. תנאי מזג האוויר בימים רביעי-שישי לא אפשרו הוצאת כלי שיט לים. גם טיסות סיור אינן יעילות כשהים סוער. בשבת הים נרגע, והמשרד הוציא טיסת סיור וגם כלי שיט לטיפול נקודתי בכתמים שנצפו באזור חיפה והצפון".

קפטנים ואנשי ים אינם מקבלים את מה שאומרים במשרד באשר לאפשרות להוציא כלי שיט לים בימים חמישי ושישי, וגם מדברים על כך שעוד קודם לכן היו תלונות על מערכות ההתרעה של המשרד.

בתוך כך, בחוף ניצנים דרומית לאשדוד נערך אתמול טקס קבורה חריג של הלווייתן הענקי, שגופתו נפלטה מהים ביום חמישי האחרון. במכון הווטרינרי שניתח את גופתו של היונק הודיעו שנמצאו בגופו חומרים הקשורים לזיהום הזפת – אבל לא קבעו שזאת הסיבה הוודאית למותו.