חיסונים בבית החולים שערי צדק בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

המחקרים והמצב בבתי החולים מוכיח: לכו להתחסן

ממחקר המועילות של משרד הבריאות עולה כי החיסון מונע מחלה קשה ואשפוז ב-99% • כ-70% מהנשים בהיריון בישראל אינן מחוסנות לקורונה • משפחתה של האישה בהיריון שמתה מקורונה עם עוברה: היא סירבה להתאשפז בגלל פחד מבית החולים, לכו להתחסן
מערכת כאן חדשות
22 בפברואר 2021
07:31

משרד הבריאות פרסם ביום שבת ממצאים עדכניים ומעודדים על יעילות החיסון נגד נגיף הקורונה בישראל: מנתונים שנאספו עד שבת שעברה, עולה כי לאחר 14 יום מקבלת המנה השנייה - חלה ירידה של 98.9% במניעת תמותה עקב קורונה. עוד עולה מהנתונים כי החיסון מונע בכ-99% מחלה קשה ואשפוז.

כמו כן, נמצא כי החיסון יעיל במניעת 96% מסך מקרי התחלואה. נמדדה יעילות של 98% במניעת מחלה עם חום ותסמינים נשימתיים, או במניעה של אחד משתי תופעות הלוואי הללו.

לצד הממצאים המשמחים, מתוצאות ראשוניות של מחקר שפורסם בשבוע שעבר בחדשות הערב בכאן 11, עלה כי יעילות החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני פחותה פי 6 מהנגיף המקורי או הווריאנט הבריטי. מדובר במחקר ישראלי שבוצע במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות, שכעת מוטרד מהתפשטות הווריאנט.

עשרות אלפי נשים הרות לא התחסנו

כ-70% מהנשים בהיריון בישראל אינן מחוסנות לקורונה. כך עולה מבדיקה שנערכה בכאן חדשות מול קופות החולים ופורסמה אתמול (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בעשרות אלפי נשים בהיריון שלא התחסנו נגד נגיף קורונה. ההמלצה לחיסון נשים בהיריון היא החל מהשליש השני להיריון, כבשליש הראשון אין המלצה גורפת בעניין.

התחושה בקופות החולים היא שהמסרים שמועברים לנשים היו עמומים לאורך הדרך ואולי זאת הסיבה למיעוט הנשים בהיריון שמתחסנות. איגוד רופאים הגינקולוגים הוציא מכתב למשרד הבריאות ובו הוא מבקש לפתוח קו חם, איזשהי כתובת לשאלות הרבות שיש לנשים בהריון שחוששות ולא יודעות מול מה הן עומדות.

משפחתה של חולת הקורונה בהיריון שנפטרה: התנגדנו לחיסונים

אוסנת בן שטרית, חולת קורונה בת 32 בשבוע ה-30 להריונה, נפטרה ביום שבת בלילה ביחידה לטיפול נמרץ בבית החולים הדסה בירושלים - המאמצים להחיות את העובר כשלו. האישה אושפזה עקב מצוקה נשימתית ביום שלישי במצב קשה. בן שטרית, תושבת גבעת זאב, הותירה ארבעה ילדים.

גיסה של בן שטרית סיפר לכאן חדשות: "הקמתי את אחת הקבוצות הכי מוצלחות בפייסבוק נגד חיסונים, אחרי המקרה הזה השבתתי אותה. כשזה מגיע אליך אתה מבין שצריך לחשוב אחרת, עכשיו אנחנו מבינים את המחיר של הקורונה". שתי אחיותיה הוסיפו: "מצבה היה קשה כמה ימים והיא סירבה להתאשפז בגלל פחד מבית החולים. כשהגיעה לבית החולים מצבה כבר היה אנוש. אנחנו קוראים לכולם ללכת להתחסן עכשיו".

 

הצעירים פחות מחוסנים - ולכן חולים יותר 

89% מבני ה-50 ומעלה חוסנו לפחות במנה אחת או החלימו מקורונה עד אתמול בבוקר. מנתונים שניתח פרופ' ערן סגל ממכון וייצמן עולה שבתחילת דצמבר היו בני 50 ומעלה 26% מכלל המאומתים ואילו היום שיעורם עוד על 13% בלבד. הנתונים הראו תאימות בין שיעור המתחסנים בקרב קבוצת גיל ובין שיעור החולים מקרב קבוצה זו.

הנתונים הללו, עם הנתונים שפרסם שלשום משרד הבריאות על יעילות של ג-96% במניעת תחלואה, מראים שככל הנראה גם בקבוצות הגיל הצעירות יותר – החיסון עושה את העבודה. ולכן מצביעים המומחים על כך שעוד צעירים מחוסנים – יאטו את קצב התפשטות התחלואה ויעזרו לישראל לחזור לחיים.

פייזר מודיעה: ניתן לאחסן את החיסון נגד קורונה בטמפרטורות גבוהות יותר מ-70- מעלות

חברת פייזר הודיעה ביום שישי כי החיסון שלה נגד קורונה נותר יציב גם באחסון בטמפרטורה של 15- עד 25- מעלות צלזיוס. מדובר בטמפרטורות נפוצות יותר במקפיאי ובמקררי תרופות. משמעות הדבר עשויה להיות שמבצע החיסון העולמי יואץ, בין היתר במדינות מתפתחות.

עד כה, נדרש לאחסן ולשנע את החיסונים בטמפרטורה של כ-70- מעלות צלזיוס. מדובר בבשורה משמעותית למדינות העולם השלישי, במיוחד לאחר הספקות שעלו בנוגע ליעילות החיסון של אסטרהזניקה נגד המוטציה הדרום אפריקנית. זה כמובן גם יקל מאוד על יתר מדינות העולם ויצמצם את מספר החיסונים שיושלכו לפח.

מחקר חדש חושף: ירידה של פי 6 ביעילות החיסונים נגד המוטציה הדרום אפריקנית

מתוצאות ראשונות של מחקר ישראלי במעבדה המרכזית לנגיפים של משרד הבריאות עולה כי יעילות החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני פחותה פי 6 מהנגיף המקורי או הווריאנט הבריטי, כך דווח ביום חמישי בחדשות הערב בכאן 11. 

המשמעות היא שמול הווריאנט האפריקני יש אנשים שיפתחו פי 6 פחות נוגדנים מנטרלים לנגיף. המידע הזה תואם מחקרים אחרים שנעשו בעולם. המחקר נעשה על דגימות של חולים שחלו בווריאנט הדרום אפריקני, שהפגישו אותן במעבדה עם החיסון מול דגימות של מי שחלו בנגיף המקורי והבריטי.

החשש במשרד הבריאות הוא כי אם יש יעילות פחותה של החיסון מול הווריאנט הדרום אפריקני - יהיו יותר חולים משחשבו, ולכן החלו לאסוף דגימות של אנשים שחלו אחרי שחוסנו פעמיים לברר אם הם חלו בווריאנט הדרום אפריקני, למרות שחוסנו, ואם גם בשטח כמו במעבדה רואים את הממצאים הללו.