ארכיון
צילום: אוליבייה פיטוסי ויונתן זינדל, פלאש 90

מרכז השלטון המקומי מגבש מתווה להחזרת כיתות ז'-י' לבתי הספר ב-1 במארס

במרכז מקווים שהממשלה תאמץ את המלצותיהם, אך טרם הושג סיכום בעניין • בכיר במשרד החינוך נגד ראשי הערים: לא מעל החוק • ראש עיריית הרצליה: "נפתח את כיתות ז'-י' כי אנחנו לא יכולים לחכות עוד - התלמידים במצב נפשי קשה" • יו"ר ארגון המורים נגד ראשי הערים: "גוררים את המורים והמנהלים לעבור על החוק"
לירן כוג'הינוף
22 בפברואר 2021
06:24
עודכן ב 19:39

מתי יחזרו כיתות ז'-י' לבתי הספר? מרכז השלטון המקומי מגבש בימים האחרונים הצעה להחזרת הכיתות שעדיין לומדות מרחוק לבתי הספר ב-1 במארס - בערים ירוקות, צהובות וכתומות "בהירות". יחד עם זאת, במרכז הודו שטרם הושג סיכום בנושא עם הממשלה, אך הם מקווים שהיא תאמץ את הצעתם.

לאחר שפורום 15 הערים הגדולות, הכולל בין השאר את תל אביב, חיפה וראשון לציון הודיע כי יפתח את חטיבות הביניים בניגוד להוראת הממשלה, הודיעו היום (שני) כמה מהן כי ימלאו את ההנחיות. ראשי עיריות אשדוד, אשקלון, רחובות ופתח תקווה הודיעו כי לא יפרו את ההגבלות. "חוסר התיאום בין הגופים עשוי להביא לתוצאה ההפוכה וליצור בלבול בקרב התלמידים, ההורים וצוותי ההוראה", אמר ראש עיריית פתח תקווה רמי גרינברג.

יו"ר ארגון המורים רן ארז הבהיר כי הוא מתנגד למרד ראשי הרשויות ואמר בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב כי "כל פעולה חייבת להיות רק באישור הממשלה". ארז דיבר על הפערים בחומר הלימודי ועל החופשות. הוא קרא למצוא את הדרך הנכונה להשלים את החומר והדגיש כי לא יסכים שמורים ילמדו בזמן חופשות.

מוקדם יותר אמר ארז: "זהו חוסר אחריות משווע של ראשי הערים אשר החליטו לקחת את החוק לידיים ולגרור את המורים והמנהלים לעבור על החוק. לא אותם ראשי הערים ולא המנהלים יש להם את הידע בתחום הרפואי והאפידמיולוגי, מי שצריך לקבוע בתחום זה הוא אך ורק משרד הבריאות והמומחים שלו. אם יקרה אסון ותלמיד או מורה ייפגעו חלילה וחס, אני לא רואה איזה אחריות ייקח על עצמו מי מראשי הערים האלה. לא אתן לסכן שום מורה, מנהל או תלמיד". 

 

בכירים במשרד החינוך אמרו כי מבחינה רעיונית הם תומכים בעמדת הערים הגדולות לפתוח את חטיבות הביניים והתיכונים בערים ירוקות וצהובות ובחלק מהערים הכתומות - אך לא יתנו לזה יד בלי החלטת ממשלה. "אף אחד לא מעל החוק", אמר בכיר במשרד החינוך.


מנהלים רבים בתיכונים ובחטיבות הביניים הביעו תמיכה בהחלטת ראשי הערים אך הודיעו שהם נמצאים במלכוד. בתיכונים רוב המנהלים והמורים מועסקים בידי הרשות המקומית או רשת החינוך אך עדיין כפופים להחלטות משרד החינוך. בחטיבות הביניים רוב המנהלים והמורים הם עובדי משרד החינוך.

אתמול הודיעו 17 ערים גדולות בישראל, בהן תל אביב, חיפה, ראשון לציון, באר שבע ואשדוד כי יאפשרו לבתי הספר להחזיר את כיתות ז'-י' ללימודים בכיתות כבר ביום רביעי הקרוב, ולא בעוד שבועיים, כפי שהממשלה התוותה. הסתדרות המורים התייחסה להחלטה זו והגיבה: רק משרד החינוך יכול להחליט על חזרה ללימודים.

בהודעת פורום ה-15, נכתב כי העיריות יאפשרו למנהלי בתי הספר להחזיר את הכיתות הנ"ל לפעילות בבתי הספר לפי החלטת המנהלים, לכל הפחות פעמיים בשבוע, כשחלק מן המקצועות ימשיכו להילמד מרחוק ותוך שמירה על שיקול הדעת של הצוות החינוכי בבתי הספר. בפורום ציינו את "ההשפעה הפדגוגית, החברתית והנפשית הקשה" על התלמידים, כאחת הסיבות להחלטתם.

האזינו לריאיון עם שר הבריאות יולי אדלשטיין

שר הבריאות אדלשטיין והשר לביטחון הפנים אמיר אוחנה התייחסו למרד ראשי הרשויות. "בעיניי, החינוך הוא הדבר החשוב ביותר, אבל בסופו של דבר הוחלט לפתוח סוג של קצת מכל דבר מתוך הבנה של כלל הצרכים. מי שרוצה שהכול יהיה פתוח, אני יכול להבין לליבו אבל אנחנו לא שם מבחינת מצב התחלואה ומספר המתחסנים", אמר השר אדלשטיין.

אוחנה אמר: "זה מהלך מתריס שלא עומד מאחוריו שום דבר. בעוד שבועיים פותחים את מערכת החינוך - לחכות שבועיים זה הקושי הגדול? מה מהות האמירה של ראשי הערים שיגבו את המנהלים, הם ישלמו להם את הקנסות?".

האזינו לריאיון עם השר אמיר אוחנה

"נפתח את כיתות ז'-י' כי לא יכולים לחכות עוד - התלמידים במצב נפשי קשה"

ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, התייחס לכוונה לפתוח את כיתות ז'-י' בניגוד להחלטת הממשלה, ואמר: "אנחנו לא יכולים לחכות עוד - התלמידים במצב נפשי קשה". ראש העיר פדלון הוסיף כי "ראשי הרשויות מנהלים לבד את המשבר כבר כמעט שנה שלמה. אנחנו מספיק זהירים. אם אפשר להכניס לקניון 2,500 איש, אין מניעה להכניס 10 ילדים לכיתה".

האזינו לריאיון עם ראש עיריית הרצליה


בריאיון לאריה גולן ולירן כוג'הינוף בכאן רשת ב, ראש עיריית הרצליה מתח ביקורת על התנהלות הממשלה וקבינט הקורונה: "ההחלטות הזויות לאורך כל המשבר. קבינט הקורונה מקבל החלטות מבלי להתייעץ איתנו. מספיק עם האגו והבירוקרטיה. אנחנו במצב חירום קשה מאוד".

ראש עיריית כפר סבא רפי סער הסביר כי התלמידים "במצוקה גדולה" וקרא לקבינט הקורונה להסתכל על ההיבטים הנפשיים. בריאיון לקלמן ליבסקינד ואסף ליברמן בכאן רשת ב אמר סער: "אין שום היגיון לפתוח את הקניונים, ואני בעד פתיחת המסחר, ולהשאיר את ילדי החטיבות בבית".

האזינו לריאיון עם ראש עיריית כפר סבא