t
אילוסטרציה
צילום: גטי אימג'ס

איך מסירים את החשש לגבי חיסון נשים בהיריון?

רק כשליש מהנשים ההריוניות בישראל התחסנו נגד קורונה, וזה לא נתון מפתיע במיוחד. הנחיות משתנות ומסרים עמומים הוסיפו דאגה נוספת להורים לעתיד בתקופת ההיריון – שהלחצים בה רבים | הינה כמה דברים שצריך לדעת על חיסון נגד קורונה והיריון
מערכת כאן חדשות
22 בפברואר 2021
18:54

למה עשרות אלפי נשים בהיריון בישראל בוחרות שלא להתחסן נגד קורונה? לפי נתוני קופות החולים רק כשליש מההריוניות בוחרות להתחסן, למרות המלצת משרד הבריאות לעשות זאת מהשליש השני להיריון. בכל הנוגע לחיסון אוכלוסייה זו הציבור נותר מבולבל: ההנחיות השתנו בארץ ובעולם והוסיפו עוד דאגה להורים לעתיד, בתקופה שלא פעם מלווה בהרבה לחצים. 

התחושה בקופות החולים היא שהמסרים שמועברים לנשים היו עמומים לאורך הדרך, ואולי זאת הסיבה למיעוט הנשים בהיריון שמתחסנות. באיגוד הרופאים הגניקולוגים הצביעו על אותה בעיה, והמליצו למשרד הבריאות לפתוח קו חם שיספק מידע לנשים בהיריון בנוגע לחיסונים.  

אז מה משרד הבריאות בדיוק ממליץ? 

חשוב להדגיש, לפי משרד הבריאות אין כל מניעה להתחסן בכל שלבי החיסון, ומומלץ להתחסן מהשליש השני להיריון. ההנחיות מתבססות על כך שאין הוכחות לנזק שנגרם לעוברים או למהלך ההיריון מהחיסון. גם לגבי נשים מניקות ההמלצה היא להתחסן. בנוגע לנשים שמתכננות היריון או שנמצאות בטיפולי פוריות - משרד הבריאות ממליץ להשלים את שתי מנות החיסון לפני ההיריון. ומה קורה אם אישה קיבלה את מנת החיסון הראשונה וגילתה שהיא בהיריון? במקרה כזה מומלץ להשלים את המנה השנייה לפי הלו"ז המתוכנן. 

משפחתה של חולת הקורונה בהיריון שנפטרה: התנגדנו לחיסונים, עכשיו אנחנו מבינים את המחיר

למה משרד הבריאות לא ממליץ לנשים בשליש הראשון של ההיריון להתחסן? במסמך שפרסם המשרד בסוף חודש ינואר מופיע ההסבר: "השליש הראשון של ההיריון (ללא קשר למחלת הקורונה) מאופיין בשיעור גבוה יחסית של דימומים, הפלות ספונטניות והיווצרות מומים עובריים. כדי למנוע חשד לקשר, אף מקרי, בין קבלת החיסון ותופעות אלו, אנו ממליצים לנשים הרות שאינן שייכות לקבוצות הסיכון, להתחסן החל מהשליש השני".

עם זאת, במשרד הבריאות מסבירים שכמו זיהומים נגיפיים אחרים, נגיף קורונה עלול לגרום לנזק לשלייה בתחילת ההיריון, שעשוי להשפיע על העובר ומהלך ההיריון. לכן, במשרד ממליצים על התחסנות מוקדמת או כאמור מהשליש השני. 

ד"ר רחל אדטו, רופאת נשים ולשעבר סמנכ"לית בית החולים שערי צדק, הסבירה כי מעבר לסכנה של תחלואת קורונה בזמן היריון, עלולים להיווצר גם נזקים משניים. לעיתים בתי החולים מיילדים את חולות הקורונה ההרות מוקדם מהצפוי, כדי לצמצם את כמה שניתן את הנזק שעלול להיגרם לאם ולעובר. "התינוקות נולדים בשבוע 31 כי מנתחים חלק מהנשים, פתאום נולדים פגים, יש נכויות ויש תמותה", היא הסבירה בריאיון לכאן רשת ב בסוף חודש ינואר. 

מנסים להפיג את החשש מהחיסונים | האזינו להסכת "עוד יום" 

למה נוצר בלבול בנוגע להנחיות? 

לקראת תחילת מבצע החיסונים, מפתחות החיסונים וארגוני הבריאות בעולם לא המליצו לנשים בהיריון להתחסן, משום שהן לא נבדקו במחקרים של חברות התרופות - שבוצעו לפני שלב שיווק החיסונים. באמצע חודש ינואר, משרד הבריאות המליץ לנשים בהיריון להתחסן, ברקע כמה מקרים של נשים הריוניות שחלו בקורונה ובעקבות כך אושפזו במצב קשה. 

ב-26 בינואר, ארגון הבריאות העולמי המליץ לנשים בהיריון שלא להתחסן נגד קורונה בחיסון של חברת "מודרנה", אלא אם הן עובדות במערכת הבריאות או נמצאות בסיכון גבוה. לאחר פרסום ההודעה, גורמים בארגון נשמעו פחות בטוחים כשנשאלו על ההנחיה. "אני חושבת שזו לא המלצה, אלא דף תשובות לשאלות שאיכשהו מצא את דרכו החוצה", אמרה אז בכירה בארגון, ד"ר דורית ניצן, לכאן רשת ב. "הניסוח לא נכון ומתוקן ברגעים אלו". 

ארבעה ימים לאחר מכן ארגון הבריאות העולמי שינה כיוון – והודיע שהוא לא רואה מניעה לחסן נשים הרות בחיסונים של "פייזר" ו"מודרנה". בהנחיות החדשות נאמר שעל בסיס הידוע כעת על סוג החיסון, אין סיבה מיוחדת להניח שיגרום לסכנה שעולה על התועלת שבו.