הפגנה לציון יום השנה לפרשת ילדי תימן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

פרשת ילדי תימן: הממשלה אישרה עד 200 אלף שקל פיצוי למשפחה שבנה נעלם

ההחלטה תכיר בעוול שנעשה למשפחות ילדי עולי תימן, המזרח והבלקן. הדיון מגיע לאחר מו"מ ארוך בין המדינה לבין נציגיהן של כאלף משפחות ובמסגרתו גם מתווה פיצויים בסך 162 מיליון שקלים • נציגי משפחות לכאן חדשות: הצעה בזויה
נופר משה וגילי כהן
22 בפברואר 2021
12:27
עודכן ב 17:46

הממשלה אישרה היום (שני) החלטה ראשונה מסוגה, המכירה בעוול שנעשה למשפחות המעורבות בפרשת ילדי עולי תימן, המזרח והבלקן. ההחלטה הגיעה לאחר משא ומתן ארוך בין המדינה לבין נציגיהן של כאלף משפחות ובמסגרתה גם מתווה פיצויים בסך 162 מיליון שקלים. ראש הממשלה אמר בדיון: "הגיעה העת שהמשפחות שהתינוקות שלהן נלקחו מהן, יקבלו הכרה מהמדינה ומממשלת ישראל, וגם פיצוי כספי".

כל משפחה, שילדיה מתו או נעלמו והוכרו בשלוש ועדות חקירה על ילדי תימן, תקבל בין 120 ל-200 אלף שקלים בהתאם לנסיבות. "הפיצוי אינו יכפר על הסבל הנורא שהמשפחות עברו ועוברות, זהו סבל בלתי נסבל. יש להביא למשפחות שסבלן גדול מנשוא את מעט הנחמה שמגיעה להן", אמר ראש הממשלה.

עורכי הדין אביתר קציר וגיורא אבן צור, המייצגים עשרות משפחות שלא יודעות מה עלה בגורל ילדיהן, אמרו: "אנחנו למדנו על החלטת הממשלה, עדיין לומדים אותה ובזהירות ניתן לומר שמדובר בכל הפחות בצעד ראשון, בטח לא הסופי, בריפוי אחת הפרשות הקשות מאז קום המדינה. בפיצוי וצער לא יביאו להבאת המצב לקודמו, אבל גם אם מאוחר, מדובר בצעד חשוב".

עורכת הדין רחל דותן, בת למשפחה שבה ילדים נעדרי תימן, אמרה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "ההצעה של הממשלה בזויה. לא יעלה על הדעת שההורים לא ראו גופה וקבר והמדינה טענה שהיא דאגה לקבורה היכן הקבר".

האזינו לריאיון עם עו"ד רחל דותן

פרשת ילדי תימן היא פרשת היעלמותם של פעוטות בני עולים חדשים, כשני שלישים מהם מיהדות תימן, בין השנים 1948 ל-1954. ברוב המקרים, הילדים אושפזו במחנות עולים או בבתי חולים, ולהוריהם נאמר כי הם נפטרו ונקברו. רבים מההורים מפקפקים בכך וטוענים כי הילדים נלקחו מהם ביוזמה מקומית או באופן ממוסד.

עם זאת, לא התגלה אף מקרה שבו הילדים המדוברים נלקחו לאימוץ ללא ידיעת ההורים או בלי שנעשו מאמצים ניכרים למצוא את ההורים. החשדות הגיעו מכמה רופאים ואחיות כי הילדים נלקחו ללא רשות.