-
צילום: שלומית שפיצר

אחת הספינות החשודות בזיהום הייתה מעורבת בדליפת נפט גדולה לפני 13 שנים

תחקיר חדשות 13 העלה היתכנות למעורבות המיכלית "מינרבה הלן" בזיהום הזפת - ומפרטים שהגיעו לכאן חדשות עולה שהספינה הייתה מעורבת בדליפת 200 אלף ליטר נפט בנמל קופנהגן לפני בשנת 2008 • צו איסור פרסום הוטל על חקירת זיהום הזפת בחופים
יואב זהבי וחן ביאר
22 בפברואר 2021
11:58
עודכן ב 23:02

אסון הזפת בחופים: אחד מכלי השיט החשודים בגרימת האסון האקולוגי שהתרחש בישראל בסוף השבוע, היה מעורב באירוע שבמהלכו דלפה כמות גדולה של נפט לפני כ-13 שנים. כך פורסם היום (שני) בחדשות הערב בכאן 11. 

בינואר 2008 אירעה תקלה במהלך העברת נפט מנמל קופנהגן שבדנמרק למכלית שעגנה במקום. 200 אלף ליטרים נפט דלפו. מפרטים שהגיעו אלינו - כלי השיט שהיה מעורב בדליפה ההיא הוא מכלית ששמה "מינרבה הלן" - מכלית בבעלות יוונית ששטה תחת דגל יוון ונכנסה לשימוש בשנת 2004.

כפי שפורסם אתמול בערוץ 13, כמה וכמה סימנים מצביעים על היתכנות גבוהה מאוד שאותה מכלית קשורה גם באירוע החמור שהתרחש כאן בישראל. בנוגע לאירוע בישראל אומרים לנו במינרבה: "אנחנו לא המקור לדליפה". בנוגע לדליפה בקופנגהן ב-2008 נמסר: "זו לא הייתה אשמת המכלית כלל וכלל".

צו איסור פרסום חריג על חקירת דליפת הנפט

באופן חריג, הודיע היום המשרד להגנת הסביבה כי בית משפט השלום בחיפה הטיל צו איסור פרסום על חקירת זיהום הזפת בחופי ישראל. הצו, שתוקפו עד 28 בפברואר, אוסר לפרסם כל פרט מפרטי החקירה וכל פרט העלול לזהות את החשודים, ובכלל זה את שם כלי השיט, נמלי מוצא ויעד, מטען ונתיב שיט. השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל תביא היום לממשלה תוכנית עם תקציב לניקוי החופים.

מדובר בצו חריג וגורף האוסר בפרסום כל פרט מפרטי החקירה וכן את הנימקום למתן הצו. מהמשרד להגנת הסביבה נמסר כי מדובר בחקירה בינלאומית מורכבת ורגישה, וכל פרט שיתפרסם עלול לשבש אותה. ברקע הצו ידוע שמניתוח המקום המשוער של מקור הזיהום סומנו 10 כלי שיט שיכולים להיות אלו אשר גרמו לו, ושמותיהם אף פורסמו ברשת.

כלים כבדים החלו אתמול בפינוי טונות של זפת מהחופים שנצבעו בשחור, ומאות מתנדבים הגיעו לסייע בניקיון רצועות החוף – שהפכו גם למוקד עלייה לרגל של פוליטיקאים. במקביל לניקיונות, נמשכת החקירה שאמורה לאתר את האחראים לנזק האדיר שנגרם לכ-160 קילומטרים של רצועת חוף. גורמי מקצוע מותחים ביקורת על ההתנהלות של המשרד להגנת הסביבה באירוע הזה.

למשרד יש תוכנית חירום והיא אפילו תורגלה לפני שלושה חודשים תרחיש דומה לזה שאנחנו רואים בימים האחרונים. הרציונל בתרחישים מהסוג הזה הוא אחד – לעצור את הזיהום עד כמה שניתן וככל שאפשר כשהוא רחוק מהחוף, משום שבתוך הים הרבה יותר פשוט לטפל בו.

גורמי מקצוע, שחלקם עוסקים באופן אישי בטיפול בזיהום החמור, אמרו כי באירוע הזה לא הלכו עם הרציונל המתבקש. לטענתם לא נעשה מאמץ מספיק לעצור את הזיהום כשהוא עוד היה רחוק מקו החוף, לא הייתה התרעה מספיקה, ולא עשו ניסיונות מספיקים בתוך המים לנקז את אותם כתמים.

נוסף על כך, אמרו הגורמים, במשרד לא התריעו מספיק בפני הרשויות המקומיות שהיו צריכות להיערך ולפרוש את המתנדבים שלהם בקו החוף בשלב מוקדם הרבה יותר, ולא רק ביום שבת, שהרי כבר ביום רביעי נראו הסימנים הראשונים של הזיהום הזה מגיע לנקודות שונות בחופי ישראל.

אתמול הוציאו משרדי הפנים, הגנת הסביבה והבריאות הודעה משותפת הקוראת לציבור שלא להגיע לחופים לפעילות רחצה, ספורט ונופש, מראש הנקרה ועד חופי המועצה האזורית חוף אשקלון - עד להודעה חדשה בשל זיהום הזפת.

ראש הממשלה בנימין נתניהו סייר בחוף הים באשדוד, מלווה בשרה להגנת הסביבה גילה גמליאל ובראשי הערים אשדוד, אשקלון ובת ים. נתניהו ציין כי דיבר עם שר האנרגיה המצרי, המבקר בישראל, בנושא והשניים הציעו שכל האוניות הנראות בים התיכון יפעלו על גז טבעי במקום דלק. "אני חושב שאם יהיה איגוד של כמה מדינות, אנחנו יכולים להביא תוך כמה שנים לשינוי עצום, כדי שיהיה ים נקי, מדינה נקייה וחופים נקיים", אמר.

הזיהום נחשף ביום חמישי האחרון כשאזרחים גילו בעלי חיים מכוסים בזפת נפלטים לחופי הארץ. זפת אותרה בחופי 16 רשויות מקומיות. מיום רביעי הגיעו לחופים גושים של זפת. החול נזרע בכתמים שחורים והמים הורעלו. צוותים של רשות הטבע והגנים פינו לבית החולים לחיות בר בספארי צבי ים מפלמחים, שחפים ואפילו חרדון שנח על סלע בחוף דור ונפגע מהזיהום שככל הנראה נגרם מפליטה של שמנים או נפט מכלי שיט שעבר מול חופי ישראל.