חיילת בבסיס
צילום: גילי יערי, פלאש 90

צעירה מוסלמית ששוחררה מצה"ל נאבקת לחזור לשירות: סולקתי בגלל שיר

מונא, שהתנדבה לשרת כלוחמת, שוחררה כנראה בעקבות שיר שכתבה למפקדות. אביה: "הילדה שילמה מחיר כבד בכך שוויתרה על העולם הערבי". צה"ל: "לאור הגשת מסמכים חדשים מטעמה, חזרתה לשירות תיבחן"
כרמלה מנשה
22 בפברואר 2021
12:50

מונא, ערבייה מוסלמית שהתנדבה לשרת בצה"ל בתפקיד לחימה, שוחררה כעבור שבועיים בטירונות, כפי הנראה מחשש לנטייה אובדנית ולהפרעת אישיות גבולית. עתה היא מנהלת מאבק לשוב לשירות, כך פורסם היום (שני) בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב.

הצעירה, תלמידה מצטיינת עם נתוני גיוס גבוהים במיוחד, נבדקה לאחרונה על ידי פסיכיאטרית מומחית שקבעה כי "מדובר בצעירה בעלת מוטיבציה אשר הוצאה מהשירות ככל הנראה עקב אי הבנה של כוונותיה". עוד ציינה כי "בבדיקה פסיכיאטרית בתל השומר, לשם הופנתה על ידי הצבא טרם שחרורה, לא נמצאה הפרעה פסיכיאטרית או עילה לאישפוז, וכי לא ברורה הקביעה להפרעה אישיותית גבולית. המסגרת לא הייתה קשה לה ולא הייתה אובדנות״.

האזינו לריאיון עם הצעירה ואביה בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב

כפי הנראה, הסיבה לשחרורה של מונא היתה שיר פרידה שכתבה למפקדות ביחידה ולא הובן, בו הופיע ציטוט של משורר ערבי "אני החיילת שלא תשכחו" - באמצעותו, לדבריה, הביעה את הכבוד שהיא רוחשת למפקדות. התיאור עורר סימני שאלה, תהיות וחשש שכנראה הובילו להחלטה לשחררה מצה"ל.

לדברי מונה נעשה לה עוול: "רציתי להתגייס ולהגן על המדינה - כמו כולם. יצאתי מהכפר שלי ועברתי להתגורר באשקלון. רציתי שלא יישכחו את קשר הכבוד ביני לבין המפקדות, שאמרו לנו 'אנחנו במקום אימא שלכן פה'. הפנו אותי לקב"ן ולאחר מכן ביקשו ממני לחתום על טופס ויתור שירות, וסירבתי - אני לא רוצה לוותר על השירות שלי. המפקדת אמרה שאני משוחררת ושהצבא לא רוצה אותי".

"גדלה בבית עם חינוך ביטחוני"

המקרה משקף את חוסר ההבנה של מפקדים צעירים בצה"ל את המנטליות של מתגייסים ערבים, ואת הצורך בהענקת ליווי למתנדבים מוסלמים. אביה החורג, אבו עקרב, סיפר לקרן נויבך כי "מונא גדלה בבית חילוני עם חינוך ביטחוני גבוה. עסקתי בנושאי ביטחון המדינה בעבר והילדה גדלה בצל שלי. הילדה שילמה מחיר כבד על כך שוויתרה על העולם הערבי. היא התגייסה מתוך רצון אישי שלה, אני מופתע שהתנהגו כך לגביה ומבקש לא להרוס לה את החיים".

הפסיכיאטרית שבדקה את הצעירה הוסיפה כי ״הצעירה שוללת כי איימה בהתאבדות. היא מלאת מוטיבציה ושמחה, לא סירבה לפקודות ולא התקשתה לתפקד, אלא ההיפך הוא הנכון - הייתה במצב רוח טוב ועודדה את הבנות שהיו איתה. נראה כי אין מניעה לאפשר לה שירות צבאי בכל תפקיד בו היא תחפוץ". מונא ביקשה את התיק הרפואי שלה על מנת לערער על הממצאים.

תגובת דובר צה"ל: "מפאת סודיות רפואית לא נוכל להתייחס לעומקן של טענות, אך נציין כי החיילת שוחררה מצה״ל על פי הנהלים ובהחלטת הגורמים המוסמכים לכך. לאור הגשת מסמכים חדשים מטעמה, חזרתה לשירות תיבחן".