בית חולים
צילום: נתי שוחט, פלאש 90

הכנסת אישרה: מידע על מי שלא התחסנו יועבר לרשויות

אמ"ן: מקדם ההדבקה עלה ל-0.9, הירידה בתחלואה התמתנה • פיילוט הצמידים הדיגיטליים בנתב"ג יחל בשבוע הבא
נוב ראובני, שרון עידן ועמיחי שטיין
24 בפברואר 2021
09:38
עודכן ב 15:30

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר העברת מידע לרשויות על מי שטרם התחסן בשתי מנות, כולל שם, תעודת זהות, כתובת ומספר טלפון. 30 חברי כנסת תמכו ו-13 התנגדו.

על פי החוק, שאושר כהוראת שעה לשלושה חודשים או עד תום תקופת ההכרזה על מצב חירום בעקבות מגפת הקורונה, משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות, למנכ"ל משרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה המפעילים מוסדות טיפוליים, כדי לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן. הם יוכלו לפנות אישית לאותו אדם ולבצע פעולות נוספות שיוגדרו על ידי מנכ"ל משרד הבריאות. המידע יועבר לרשויות בכפוף לבקשה יזומה ולהצגת תוכנית לעידוד התחסנות בקרב האוכלוסייה הנכללת במאגר המידע.

בניסיון להסדיר חלופות לבידוד במלונית לבאים לארץ מחו"ל, הוחלט להתחיל בפיילוט הצמדת צמיד דיגיטלי לשבים שייכנסו לבידוד ביתי במקום. כך סיכמו שר הבריאות יולי אדלשטיין ויושב ראש ועדת חוקה חבר הכנסת יעקב אשר. הפיילוט יתחיל בשבוע הבא עם 100 איש ביום, ובמקביל תקודם חקיקה מהירה בנושא. עד אז, חובת הבידוד במלוניות תוארך לתקופה מוגבלת, לאחר שהן נסגרו שלשום, והן ייפתחו ב-9 במארס. בתום ההליך, יתאפשר למי שיגיע ארצה לבחור בין בידוד ביתי עם הצמיד לבין בידוד במלונית.

דוח אמ"ן שפורסם הבוקר מצביע על המשך העלייה במקדם ההדבקה, שהגיע ל-0.9 אחרי שכבר עמד על 0.8 לפני כעשרה ימים. "ישנה התמתנות בירידת התחלואה, היקפה גבוה - מספר החולים הקשים עודנו עומד על ערך גבוה יחסית, ומקדם ההדבקה מראה עליה מחודשת בימים האחרונים, אם כי עודנו קטן מ-1", נכתב בדוח. "גם שיעור החיוביים הארצי ממשיך להיות גבוה יחסית, סימן להיקף הדבקה נרחב באוכלוסיה".

פרופסור רן בליצר, חבר הצוות לטיפול במגפות של משרד הבריאות, אמר הבוקר כי אף ששיעור המתחסנים גבוה, אנחנו עדיין בהיקף הדבקה חסר-תקדים שמקורו בעיקר במוטציה הבריטית. בליצר אמר לקלמן ליבסקינד ולעקיבא נוביק בכאן רשת ב כי מדובר למעשה במחלה חדשה שהמומחים עדיין לומדים אותה וכי רק כשתרד התחלואה דרמטית יהיה אפשר לבטל את חובת עטיית המסכה. פרופסור בליצר הדגיש כי חשוב שהציבור יידע שגם אנשים שהתחסנו פעמיים - עלולים להידבק ולהדביק אחרים. לכן, חשוב להקפיד על הנחיות משרד הבריאות בפורים וגם אחריו.

האזינו לריאיון בכאן רשת ב: