נתניהו מקבל משלוח חיסונים, דצמבר 2020
צילום: ישראל מרק סלם, פול

דיפלומטיית החיסונים: אלף עד 5,000 מנות ללפחות 19 מדינות

קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה הן רק חלק מהרשימה של מדינות שישראל תשלח להן בין אלף ל-5,000 מנות חיסון. נתניהו והמל"ל לא סיפרו לגנץ ואשכנזי על המהלך, במשרד הבריאות לא השיבו לשאלת כאן חדשות אם עודכנו • נתניהו: ישראל קיבלה תמורה עוד לפני שהחיסונים הועברו
גילי כהן
24 בפברואר 2021
13:59
עודכן ב 19:21

דיפלומטיית החיסונים: לא פחות מ-19 מדינות צפויות לקבל חיסונים מישראל, כך אמרו היום (רביעי) לכאן חדשות גורמים המעורים בנושא. רשימת המדינות ארוכה למדי, וכוללת בין היתר את קפריסין, מאוריטניה, הונגריה, הונדורס, גואטמלה, צ'כיה, האיים המלדיביים, סאן מרינו, אתיופיה, צ'אד, קניה, אוגנדה, גינאה ועוד. כל מדינה תקבל בין אלף ל-5,000 חיסונים מתוצרת מודרנה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הגיב הערב לחשיפה ואמר כי "ישראל קיבלה תמורה עוד לפני שהחיסונים הועברו. כל מה שאנחנו נותנים לגורמים אחרים זה לא בא על חשבון אזרח ישראלי. מדובר במספרים סמליים שאנחנו נותנים אותם למדינות השונות. אני מקבל את ההחלטה ואני חושב שההחלטה מושכלת".

עד עתה לא ברור באיזה פורום התקבלה ההחלטה להעביר את החיסונים הללו ואיך נקבעה רשימת המדינות, שהועברה על ידי המטה לביטחון לאומי לאחר שראש הממשלה נתניהו החליט על המהלך. גבי אשכנזי ובני גנץ, שרי החוץ והביטחון והמשפטים, עורבו בסוגיה רק בשלב מאוחר מאוד - במקרה של אשכנזי רק כשהמטוס של ממשלת הונדורס היה בדרכו לישראל, ובמקרה של גנץ רק לאחר הפרסום אצלנו בכאן חדשות. במשרד הבריאות עד עתה לא השיבו לשאלות בנושא - האם היו מעורבים באישור המהלך, ומדוע למשל, לא מחסנים מחלימים במנות המדוברות.

אתמול פורסם לראשונה בכאן חדשות שמטוס מהונדורס הגיע לישראל להטיס חזרה למדינה 5,000 מנות חיסון של מודרנה, כחלק ממדיניות חדשה של ישראל, שתעניק חיסונים למדינות שיעניקו לה תמיכה דיפלומטית. ראש הממשלה אמר אתמול בערב: "המלאי שלנו הוא מעל ומעבר ממה שצריכים אזרחי ישראל, יש לנו די והותר כדי לעזור".