הנזק לחי
צילום: יוסי האן, רותי יהל ושלומי בן שימול, רשות הט

משרד הבריאות: בשל זיהום הזפת - אסור לשווק דגים ובעלי חיים מהים התיכון עד הודעה חדשה

המשרד להגנת הסביבה: יותר מ-5 אוניות חשודות בזיהום • רני עמיר מהיחידה הארצית להגנת הסביבה הימית בתדרוך: חלק מהאוניות נבדקו בנמלי הארץ וחלקן בנמלים זרים - התחלנו לשלול מקורות • השרה גמליאל: "משתמשים בחומר מיוחד לניקוי הזיהום, משתפים פעולה עם גורמים בינלאומיים כדי למצוא את האחראי לנזק" • מנכ"ל המשרד: "מעריך שנוכל לפתוח את עונת הרחצה במועד הרגיל - עוד כחודש ימים" | צפו במפת זיהום החופים
מיכל וסרמן וחן ביאר
24 בפברואר 2021
16:02
עודכן ב 21:06

משרד הבריאות קבע הערב (רביעי) כי אין לשווק דגים ובעלי חיים ימיים שנידוגו בים התיכון עד להודעה חדשה, מטעמי זהירות לנוכח זיהום הזפת לאורך חופי ישראל. אז מה בעצם קרה לחיות שחולצו מהזפת? מתי נוכל לשחות שוב? ומתי יחזרו לשווק דגים מהים התיכון? שרון וכסלר ואורי לוי מארחים מומחים שעונים על כל השאלות, בתוכנית "כאן בסביבה" בכאן רשת ב.

מוקדם יותר אמר מנהל היחידה הארצית להגנת הסביבה הימית במשרד להגנת הסביבה, רני עמיר, כי ישנן לא מעט אוניות חשודות בזיהום ובינתיים זוהו כבר יותר מחמש. בתדרוך של המשרד בנושא אמר עמיר כי כמה מהאוניות החשודות נבדקו בנמלי הארץ, ואחרות נבדקו בנמלים זרים וכבר נשללו מקורות. עמיר ציין כי מדובר די בוודאות בזיהום שנבע מדלק כבד או שמן כבד.

"לא היתה לנו שום התרעה מוקדמת ואף גורם בים התיכון לא ידע מזה", אמר עמיר. "מיום שהתקבל המידע מסוכנות הבטיחות הימית האירופית והסוכנות במלטה, הצלבנו את כל כלי השייט שעברו במרחב. הסיבה לצו איסור פרסום היא חשש לשיבוש הליכי חקירה, אין שום דבר אחר שהתערב בזה. זאת הסיבה היחידה".

השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל אמרה בתדרוך כי מוקצים משאבים נרחבים למחקר אסון זיהום החופים ולניקוי הזפת: "צריך להבין שמדובר בחקירה מורכבת שרובה מחוץ למים הטריטוריאליים של מדינת ישראל, על כן אנו משתפים פעולה עם גורמים בינלאומיים כדי למצוא את האחראי לנזק".

עוד הסבירה גמליאל כי במבצע ניקוי החופים של המשרד נעשה כעת שימוש בחומר מיוחד להסרת הזפת שהגיע מראש הנקרה. מנכ"ל המשרד להגנת הסביבה, דוד יהלומי, אמר כי הוא מעריך שנוכל לפתוח את עונת הרחצה במועדה הרגיל בעוד כחודש ימים.

הכתם האנושי: איך נצא מהאסון הסביבתי, ואת מי אפשר להאשים בזוועה בחופי ישראל?

מוקדם יותר הודיע המשרד על תחילת פינוי הפסולת שנאספה בחופי ישראל - שבוע אחרי קבלת האינדיקציות הראשונות להגעת הזפת לחופים. במשרד העריכו שיידרש טיפול ב-1,200 טון זבל - זפת, חול ופסולת מוצקה כדוגמת פלסטיק, עץ, אצות וצדפים. לצורך טיפול באסון, הוקצו למשרד 10 מיליון שקלים מהקרן למניעת זיהום הים. 

זיהום הזפת מתפרס לאורך כ-160 ק"מ של רצועת חופי ישראל - מתוך 195 ק"מ, מחוף בצת בצפון ועד לחופי ניצנים בדרום. מהערכת מצב שהתקיימה אמש ברשות הטבע והגנים, עולה כי עיקר השטחים החוליים בחופים יחסית נקיים מגושים גדולים של זפת אך עדיין ניכרים ממצאים של זפת בגושים קטנים לאורך החופים, בגודל שאינו עולה על זה של מטבע.