הרמטכ"ל כוכבי
צילום: דובר צה"ל

הרמטכ"ל כוכבי: "צה"ל מכבד כל אדם ללא קשר לדת, עדה, רקע, מין או נטייה מינית"

בנאום בטקס סיום קורס קצינים קרביים אמר כוכבי כי הגנה על כבודו של אדם משמעה הגנה על הדברים החשובים לו - גופו, שמו הטוב, פרטיותו והיותו בן אנוש
רועי שרון
24 בפברואר 2021
16:07

הרמטכ"ל, רב אלוף אביב כוכבי, דוחה היום (רביעי) כל התנהגות של חוסר סובלנות ותקיפות בצה"ל על רקע דת, מוצא, מין או נטייה מינית. בנאום בטקס סיום קורס קצינים קרביים התייחס הרמטכ"ל לאירועים שהתרחשו באחרונה בצה"ל כמו מקרה תקיפה של צוער באחד מבסיסי ההדרכה על רקע מוצאו העדתי.   

״הבסיס לכל פיקוד הוא אהבת האדם והאמונה באדם", אמר כוכבי. "צה״ל הוא צבא העם, המקבל בשעריו אנשים מכל חלקי העם ומכבד כל אדם ללא קשר או תלות בדת, עדה, רקע, מין או נטייה מינית. רק לאחרונה באחד מבסיסי ההדרכה של צה״ל פגעו מספר צוערים בצוער אחר על רקע מוצאו העדתי. זהו אירוע חמור - לא ערכי ולא חברי. הגנה על כבודו של אדם משמעה הגנה על הדברים החשובים לו - על גופו, על שמו הטוב, על פרטיותו ועל היותו בן אנוש".

הרמטכ"ל ציין כי כל פגיעה על רקע מיני, בדיבור או במעשה, היא פגיעה בכבוד האדם ומהווה מעשה חמור. "המדיניות שקבענו בנושא היא ״אפס סובלנות״ ונפעל בחומרה נוכח כל חריגה. כדי למגר את התופעה נדרשת מעורבות מפקדים הכוללת חינוך להטמעת ערכים, בקרה על המתרחש ביחידה, הרתעה וענישה מחמירה ומעל הכל דוגמא אישית".

הוא הוסיף כי למפקדים בצה״ל יש אחריות כפולה, ועליהם להימנע מכל מערכת יחסים אינטימית בין מפקד לפקוד, גם אם נדמה שהיא מבוססת על הסכמה. "בעניין זה אין תחום אפור", הוסיף.