נתניהו, הערב

נתניהו מציג: עד הבחירות - כולם מחוסנים, אחרי הבחירות - פתיחה מלאה

נתניהו הציג חמישה שלבים ל"חזרה לחיים" • השרים אישרו את התקנות: עוצר לילי בפורים בין השעות 20:30 ועד 5:00 בבוקר החל ממחר עד יום ראשון בבוקר • מסיבות הפורים בחברה החרדית מתקיימות ביום • במשטרה יפרשו 24 מחסומים ויתגברו כוחות
עמיחי שטיין ואיתי שיקמן
24 בפברואר 2021
17:22
עודכן ב 18:47

ראש הממשלה בנימין נתניהו הציג הערב (רביעי) תוכנית של חמישה שלבים ל"חזרה לחיים": השלב האחרון בתוכנית, פתיחה מלאה של המשק, צפוי להתחיל בחוגש אפריל - מייד אחרי הבחירות.

"אני מציג תוכנית של חמישה צעדים ליציאה בטוחה מהקורונה", אמר נתניהו. "אנחנו רוצים להגיע ל-6.2 מיליון מתחסנים. יש יותר ממיליון ישראלים בוגרים שעוד לא התחסנו פעם אחת. בכל העולם האזרחים מחכים לחיסונים, במדינת ישראל החיסונים מחכים לאזרחים".

ההצהרה המלאה של נתניהו

על פי התוכנית, השלב הראשון הוא השלב הנוכחי. השלב השני הוא שלב פתיחת החינוך באופן מדורג, החל מ-2 במארס, השלב השלישי הוא שלב ב' של הדרכון הירוק, בשבוע השני של מארס. השלב הרביעי הוא סיום חיסון האוכלוסייה מעל גיל 16, עד סוף מארס, והשלב החמישי הוא פתיחה מלאה של המשק, בחודש אפריל.

בתוך כך, שרי הממשלה אישרו היום את התקנות שיאפשרו הטלת עוצר לילי בין השעות 20:30 ועד 5:00 בבוקר בחג הפורים, החל ממחר ועד יום ראשון בבוקר. בין המגבלות שאישרו השרים גם איסור על קיום מסיבות - מה שיאפשר לקנוס את בעל המקום. בנוסף לכך הקנס על שהייה בבית של מישהו אחר בשעת הסגר או על יציאה לסיבה לא חיונית - 500 שקלים.

במשטרה הודיעו כי יפרשו 24 מחסומים בכל הארץ, שיפעלו בין 20:00 בערב לשעות הבוקר. לצד המחסומים, יפעלו במהלך שעות הסגר מאות ניידות ושוטרים, ויבצעו סריקות על כלל הצירים ברחבי הארץ, תוך חסימות מדלגות לאיתור אזרחים שלא יפעלו על פי התקנות.

אמש אישרה הממשלה את ההצעה לתקנות העוצר. התחבורה הציבורית תצומצם ותיפסק בשעה 20:00. עם זאת, תקנות וחוקי הקורונה לא מאפשרים לשוטר להיכנס לבית פרטי כדי לבצע אכיפה - כך שהמשטרה לא תוכל לאכוף התקהלויות אסורות ומסיבות בבתים פרטיים במהלך החג.

מתחת לכותרת "עוצר לילי" מסתתר הבלוף הישראלי המצוי | הזווית

מה שכן ביכולתה של המשטרה לעשות זה להיכנס לבתים בעקבות תלונות על רעש, על כן היא אוספת מודיעין על מסיבות מתוכננות, גם ברשתות החברתיות, ותציב כוחות באזורי תעשייה וסמוך לאולמות אירועים כדי למנוע מסיבות. מספר חשודים בתכנון מסיבות בפורים נחקרו היום באזהרה ושוחררו.

דוח אמ"ן שפורסם הבוקר מצביע על המשך העלייה במקדם ההדבקה, שהגיע ל-0.9 אחרי שכבר עמד על 0.8 לפני כעשרה ימים. "ישנה התמתנות בירידת התחלואה, היקפה גבוה - מספר החולים הקשים עודנו עומד על ערך גבוה יחסית, ומקדם ההדבקה מראה עליה מחודשת בימים האחרונים, אם כי עודנו קטן מ-1", נכתב בדוח. "גם שיעור החיוביים הארצי ממשיך להיות גבוה יחסית, סימן להיקף הדבקה נרחב באוכלוסיה".

הצעדים בניסיון למנוע התפרצות מחודשת: צמידים אלקטרוניים לבידוד ביתי ומידע לרשויות על לא-מחוסנים 

מליאת הכנסת אישרה מוקדם יותר בקריאה שנייה ושלישית את הצעת החוק שתאפשר העברת מידע לרשויות על מי שטרם התחסן בשתי מנות, כולל שם, תעודת זהות, כתובת ומספר טלפון. 30 חברי כנסת תמכו ו-13 התנגדו. על פי החוק, שאושר כהוראת שעה לשלושה חודשים או עד תום תקופת ההכרזה על מצב חירום בעקבות מגפת הקורונה, משרד הבריאות יורשה להעביר מידע על מי שלא התחסן לרשויות מקומיות, למנכ"ל משרד החינוך ולגורמים במשרד הרווחה המפעילים מוסדות טיפוליים, כדי לאפשר לגופים אלה לעודד אנשים להתחסן. 

בנוסף, בניסיון להסדיר חלופות לבידוד במלונית לבאים לארץ מחו"ל, הוחלט להתחיל בפיילוט הצמדת צמיד דיגיטלי לשבים שייכנסו לבידוד ביתי במקום. הפיילוט יתחיל בשבוע הבא עם 100 איש ביום, ובמקביל תקודם חקיקה מהירה בנושא. עד אז, חובת הבידוד במלוניות תוארך לתקופה מוגבלת, לאחר שהן נסגרו שלשום, והן ייפתחו ב-9 במארס. בתום ההליך, יתאפשר למי שיגיע ארצה לבחור בין בידוד ביתי עם הצמיד לבין בידוד במלונית.